• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler

HAYVANLAR HAKKINDA BİLİNMEYENLER,İLGİNÇ BİLGİLER

-Atacama çölündeki penguenler üreme bölgelerine giden yolda çeşitli zorluklarla karşılaşırlar.Bu zorluklardan biri de onlarla beslenen deniz aslanlarıyla dolu bir bölgeden geçmektir.Deniz aslanlarının üzerine basarak geçtikleri yolda atacakları her adım önem taşımaktadır.Hızları sayesinde tamamına yakınları bu yolculuğu hasarsız atlatabilirler.

-Yeni doğan çin su geyikleri o kadar küçüktür ki elle tutulabilirler.
 yeni doğmuş yavru çin su geyiği

-Goriller insanlar gibi soğuk algınlığına ve diğer insan hastalıklarına yakalanabilirler.

-Deve kuşları atlar kadar hızlı koşabilir.Ve erkek deve kuşları aslanlar gibi kükreyebilir.

-Doğada normal bir aslan yılda 20 den fazla avlanmaz.

-Avcılığın %90 ını dişi aslanlar yapar.

-Pembe dilli olmayan tek köpek cinsi chow chow (aslan köpeği) dir.

-Kaplumbağa,su yılanı,timsah,yunus ve balinalar su altında çok fazla kalırsa boğulabilir.

-Dünyadaki domuzların neredeyse yarısı çinli çiftçilerin elinde bulunmaktadır.

-Köpeklerin görme yeteneği insanlardan fazladır,renksizdir.

-Geyiklerin safra kesesi yoktur.

-Yeşil alanlarda 1 dönümde 50.000 civarı örümcek vardır.

-Yılanlar etoburdur,sadece etle beslenirler.Yani yedikleri sıklıkla böcek,kuş,kurbağa gibi küçük hayvanlardır.

-Alaskada avlanan birinin kulağına fısıldamak yasa dışıdır.

-Yarasa uçabilen tek memelidir.

-Yarasaların bacak kasları çok incedir.Bu yüzden yarasalar yürüyemezler.

-Erkek ötücü kuşlar günde 2000 den fazla şarkı söyleyebilir.

-Menopoz geçiren memeliler sadece  insanlar,kambur balinalar,fillerdir.

-Tavuk ve balık doğmadan önce ve öldükten sonra yenen tek hayvandır.

-Tarantula örümceği 2 yıldan fazla yemek yemeden hayatta kalabilir.

-Dünyadaki her insana karşılık 1 milyon karınca düşmektedir.

-Eğer bir kangurunun kuyruğuna basarsanız dengede kalamaz.Çünkü kangurular dengelerini kuyruklarıyla sağlarlar.

-Eğer japon balığını karanlık bir odada tutarsanız parlaklaşır.

-İnekler ayakta uyuyabilirler.Ama sadece yerde uyurken rüya görebilirler.

-Kırmızı tilkinin bilimsel adı vulpes vulpes tur.

-Timsahlar 100 yıl yaşayabilir.

-1 fildişi 4 kilogram civarındadır.

-Hindi kuzey amerikanın en önemli kuşlarından biridir.

-Canis lupus lupus gri kurtun bilimsel adıdır.

-Timsah çenesiyle sizi tutmuşsa elinizle göz bebeklerine dokunun gitmenize anında izin verir.

-Köpeklere el işaretleriyle komutlar daha rahat öğretilebilir.

-Akrep e  çok az miktarda bile alkol verilmesi halinde çıldırır.Ve kendi kendini öldürmesine neden olur.

-Filamingolar sadece kafası ters olduğunda yemek yiyebilir.

-Karıncalar asla uyumaz,akciğerleri de yoktur.

-Bir grup baykuşa "parlamento" denir.

-Sadece bir inek günde 400 şişe dolduracak kadar metan gazı verir.

-Elam ve armut tohumları arsenik içerdiğinden köpekler için ölümcül olabilir.

-İneklerin 4 midesi vardır.

-1 mavi balina 30 fil ve 3 büyük otobüs ağırlığındadır.

-60 inek sürüsü günlük 1 ton süt üretme kapasitesine sahiptir.

-Bir çekirge kendi vücut uzunluğunun 20 katını atlayabilir.

-Yeni doğmuş bebek kanguru , 1 santim uzunluğundadır.1 su sineğinden ve 1 kraliçe arıdan daha büyük değildir.


Bu yazımızda dünyanın en ilginç,enteresan hayvanlarını haklarında detaylı bilgiler vererek sizlerle paylaşacağız.

maned wolf hakkında bilgi
Yeleli kurt(maned wolf)
Yeleli kurtun bilimsel adı  chrysocyon brachyurus tur. Tahmini nüfusu 23.600 civarındadır.Yeleli kurt ismini tehlike anında dik durmasından dolayı almıştır.Gövdesi kırmızı-kahverengi tüylerle kaplıdır.Ağızı ,sırtı,kuyruğu siyahtır.Çenesi,kuyruğu boğaz ucu beyaz renkte olabilir.Ortalama yüksekliği 1 metredir.Ortalama ağırlığı 20 ile 25 kilogram arasındadır.Çayır ve ovma ormanlarında yaşarlar.Arjantin,peru,breziya,bolivyada yeleli kurta rastlamak mümkündür.Kobay ve tavşanlarla ,mevye ,şeker kamışı,kuşlarla beslenirler.Yeleli kurtun soyu tükenme tehlikesi yaşamasının başlıca sebepleri yeleli kurtun habitatlarının tarım arazisine dönüştürülmesi ve avcılık yapılmasıdır.Sürüyle gezinmezler,tek takılırlar.


 aye aye hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler
Yaldızlı bambu maymunu (aye-aye)
Bu fotoğrafta aye-aye ı görmekteyiz.Aye-aye  sadece madagaskar adasında görülebilen endemik bir hayvan türüdür.Ve bir türünün de soyu tükenmiştir.Dünyada yaklaık olarak 1000 ile 10000 arasında aye aye olduğu düşünülmektedir.Bilimsel adları daubentonia madagascariensistir.Memeliler grubunda yer alır.Chordata şubesinde yer alır.Habitatları yoğun yağmur ormanlarıdır.Siyah koyu kahverengi renklerde bulunurlar.Boyları 30 ile 40 santimetre arasındadır.Ağırlıklarıysa 2 ile 2.7 kilogram arasındadır.En sevdiği besinler böcekler,larvalar ve meyvelerdir.Omnivor bir beslenme biçimine sahiptir.Hem etçil hem otçuldur.Ömürleri 10 ile 23 yıl arasında değişmektedir.Cinsel olgunluğa 2 -3 yılda erişirler.170 günlük bir gebelik dönemi yaşarlar.Madagaskarlı yerli halk aye ayeleri öldürmenin uğurlu olduğuna inanmış,bu yüzden aye ayeleri gördükleri yerde avlamış,öldürmüşlerdir.Bir türünün soyunun tükenmesinin ve şu an ki nüfusunun bu denli az olmasının da temel sebebi budur.pink fairy armadillo
Pink fairy armadillo
Bu fotoğrafta pink fairy armadilloyu görmekteyiz.Dilerseniz,onu biraz tanıyalım.Pink fairy armadillo chordata şubesinde,dasypodidae ailesinde yer alan bir memelidir.Ömürleri 5 ile 10 yıl arasındadır.Sert bir dış kabuğa sahip olup,top gibi kıvrılarak düşmanlarından korunabilirler.Omnivor bir beslenme biçimine sahiptir.Yani he etçil hem otçuldur.En sevdiği yiyecek karıncalardır.Kuru çayırlar ve kumlu ovalar başlıca habitatlarıdır.Ortalama ağırlıkları 120 gramdır.Baş ve vücut uzunluğu 84 ile 117 milimetre arasında olup,kuyruk uzunluğuysa 27 ile 35 milimetre arasındadır.Soluk gül rengindedir.Ana vatanı arjantindir.
Bu yazımızda evcil olarak da beslenen bir maymun türünü örümcek maymununu sizlere daha detaylı olarak tanıtmak istiyoruz.
 örümcek maymunu hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler
Bu fotoğrafta yukarıda da bahsettiğimiz örümcek maymununu görmekteyiz.Örümcek maymunun bilimsel adı ateles geoffroyi dir.Örümcek maymunu chordata şubesinde mammalia sınıfında, örümcek maymunugiller ailesinde yer almaktadır.Örümcek maymununu tropik iklim e sahip bölgelerde Orta ve Güney amerikada,kuzey meksikada yaprak dökmeyen ormanlarda görmek mümkün.Örümcek maymununun habitatı ağaçlardır.Ayrıca bazen mangrov,yaprak döken ormanlarda da görülebilmektedirler.Örümcek maymunları yüzleri hariç tüm vücutlarını kaplayan parlak türlerden ayırt edilebilmektedir.Örümcek maymunlarının  kuyruklarında deri bir yama bulunur.Bu yama bir parmak işlevi görerek hareketlerini kolaylaştırır.Örümcek maymunları spesifik omnivor bir beslenmeye sahiptir.Tohum ,meyve,kuş yumurtaları,böcek,böcek larvaları,çiçek,odun,havai kökleri örümcek maymunlarının temel besinlerindendir.Örümcek maymunları sosyal hayvanlardandır.Genellikle gruplar halinde yaşarlar,bu türde yavru bakımı mevcuttur.Örümcek maymunları gündüzleri ayakta ,geceleri uyumayı tercih ederler.Uyumak için uzun boylu ağaçları tercih ederler.Bunun sebebi avcılardan korunmaktır.Özellikle pumanın en sevdiği avlardandır.Ortalama ömürleri 27 yıl olmakla beraber,şu ana kadar  en yaşlı örümcek maymunu 33 yaşında görülmüştür.Örümcek maymunlarının baş parmakları yoktur.Buna rağmen parmakları oldukça uzundur.Dişi örümcek maymunları 4 yaşında,erkek örümcek maymunlarıysa 5 yaşındayken cinsel olgunluğa erişirler.Özel bir üreme ayları yoktur.Yılın her ayı üreyebilirler.Ve 2 ile 4 yıl aralığında yavru meydana getirirler.Örümcek maymunlarının uzunluğu 58 santimetreye ulaşabilir.Bu uzunluk kuyruk da dahil edildiğinde 90 santimetreye ulaşmaktadır.Ortalama 10 kilograma ulaşırlar.Yasadışı av,ormansızlaşma dolayısıyla sayıları azalmaktadır.Evcil olarak beslenen bir maymundur.

-En uzun hayvan adı-Dünyanın en uzun iki terimli ismine sahip olan hayvanı'parastratiosphecomyiastratiosphecomyioides' 42 harften oluşmaktadır.Türkçe anlamıysa asker sineğidir.Asker sineğinin göğsü ve karın boşluğu metalik yeşil renktedir.

-Dünyanın en yavaş memelisi Güney Amerikanın üç parmaklı tebel hayvanıdır.Karada ortalama hız dakikada 1.8-2.4 metre arasında,ağaçtaki hızıysa dakikada 4-6 metre arasındadır.Tembel hayvan isminin aksine tembel değil yavaştır.

-Dev panda tükettiği bambunun sadece yüzde 21 ini hazmedebilir.Panda her gün vücut ağırlığının yüzde 38i kadar bambu yemek zorunda, bu da onu dünyanın en aç ayısı yapıyor.

-Kunduzların dudaklar hayvan suyun altındyken vücudundan içeri su girmesin diye ön dişlerinin ardından sımsıkı kapanır. Dişleriyse kendi kendini bileme etkisine sahip olduğundan tahtaları hızla biçebilmesini sağlar.

-En küçük kemirgen olarak sayılabilecek 2 tür bulunmaktadır.Bunlar cüce fare ve cüce sıçandır.Cüce sıçanın  boyu sadece 3.6 santimetre ve kuyruğu 7.2 santimetre uzunluğundadır.

-En büyük kemirgen Arjantin,Brezilya ve Uruguayda yaşayan kapibaradır. Boyları 1metre-1.30 metre arasında değişmektedir.79 kilograma kadar ulaşabilirler.Rastlanan en büyük örneği 113 kilogram ağırlığındadır.

-Kumruların ortalama ömürleri bir yıldır.

-Güney deniz fillerinin erkekleri 4 tona ulaşabilir.Bu da dişilerinin cüssesinin 10 katı cüsseye sahip olabilmesi demektir.

-En yaşlı papağan fosili 55 milyon yaşındadır.Ve İngilterenin Essex şehrinde,Walter-on-the-Naze bölgesinde bulunmuştur.

-Oklu kirpiler , doğduğunda dikenleri de gelişimini de tamamlamıştır.Ve gözleri tamamen açıktır.Tek bir oklu kirpide 30.000den fazla ok bulunabilir.Oklu kirpiler sanıldığı gibi oklarını fırlatmazlar.Ömür boyu tek eşli bir yaşam sürerler.

-Koalalar yavrularını dışkılarıyla besler.Yavrular bu sayede önemli mikroorganizmaları vücuduna alır.Ve ileride yetişkinlerinde sindirdiği okaliptüsla tanışmış olur. Okaliptüs sindirilmesi çok zor bir besindir.Bu yüzden diğer otoburlar tarafından tercih edilmezler.Okaliptüs yapraklarının %50si  su ve pis kokulu toksinlerden oluşmaktadır.Koalalar bu besini sindirebilir.Koalaların Avustralyada bulunan 600 okaliptüs türünden 30 unu tercih ettiği biliniyor.Koalalar okaliptüs yaprağının tadından bitkinin kaç yaşında  olduğunu anlayabilirler.Koalalar 12-18 aylık okaliptüs bitkilerini tercih ederler.Bunun sebebi de 12 aydan küçük bitkilerin besin değeri taşımaması ve 18 aydan büyük olanlarınsa prusik asit denilen zehirli bir madde bulundurmasıdır.Okaliptüsün içindeki nem sayesinde koalaların su ihtiyacının çoğu karşılanmış olur.Fakat okaliptüslerin besin değeri yok denecek kadar azdır.Koalaların beyinlerinin kafatasının yarısını doldurması,günün 20 saatini uyuyarak geçirmelerinin bundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

 ispinoz hakkında bilgi

İspinoz kuşu erkekleri dişinin  dikkatini tüyleriyle çekmeye çalışır.Dişi ispinozun tüyünün rengi daha donuktur.Erkek ispinoz ,uzun uzun öterek  dişi ispinoza kur yapar.Bu esnada dişi onu uzaktan izler.Daha sonra birbirlerine yakınlaşırlar, bu esnada  sesli ve görsel bazı sinyaller kullanırlar.Erkek göğsündeki parlak kırmızı tüylerini kabartarak ne kadar uygun bir eş olduğunu göstermeye çalışır.İspinoz çiftleri sadece çiftleşmek için bir araya gelirler.

 yaban arısı hakkında bilgi
Binlerce yaban arısı türü içinde sürekli bizi rahatsız eden 2 tür vardır. Bunlardan biri alman yaban arısı ,diğeri de adi yaban arısıdır.Pikniklerde
bizi sokan arılar da bu arılardır. Soktuklarında oldukça acı verirler.Yaban
arılarını öldürmek çok büyük bir hatadır.Çünki yaban arıları öldürüldüklerinde 
alarm niteliğinde olan feromon u salgılarlar.Feromon kolonideki diğer arılara 
tehlike sinyali gönderir. Bu da arı istilasına uğramanıza neden olabilir.
Alman yaban arısında 3 adet benek ,adi yaban arısında çapaya benzeyen bir şerit bulunur.Bu şekilde ayırt edilebilir.


böcekler hakkında ilginç bilgi


Böcekler yüzey geriliminden dolayı su yüzeyinde durabilirler.

dünyanın en küçük maymunu
Tamarinler Dünya'nın en küçük maymunu olarak biliniyor.

bal arısı hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler
Bal arıları dans ederek anlaşırlar.
kelaynak hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

Türkiye'de kelaynak kuşları sadece Urfa'nın birecik ilçesinde bulunur.

aslan hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

Aslan kükremesi  5 mil öteden duyulabilir.
köstebek hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler
Köstebekler 1 gecede 90 metrelik 1 tünel kazabilir.
 kaplumbağalar hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler
Kaplumbağalar , hiçbir şey yemeden 3-4 yıl yaşayabilir.
 kuşlar hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler
Kuşlar konuşamaz. Yaptıkları mükemmel ses tınısı ve ezberdir.
 hipopotamlar hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler
Hipopotamların  kavgaları ölümle bitebilir.

Yorumlar - Yorum Yaz