• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler

FİLİPİNLER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER

FİLİPİNLER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER

filipinler hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Filipinler 2. dünya savaşı sonrası 1946 yılında  bağımsızlığını kazanmış ,güneydoğu asyada bağımsızlığını kazanmış ilk ülkedir.

-Filipinler son 10 yılda keşfedilen 16 memeli türüyle , keşfedilen yeni hayvan türünde en yüksek orana sahiptir.

-Filipinlerin ulusal sembolü maymun yiyen kartaldır.Maymun yiyen kartal dünyanın en büyük kartalıdır.1metre uzunluğu ,2 metre kanat açıklığına sahiptir.1995 yılında filipinlerin ulusal sembolü kabul edilmiştir.Bu kuşu öldürenler 12 yıl hapis, çok ağır para cezasına çarptırılır.

-İnsan kaçakçılığı ülkenin büyük bir sorunudur.Çocuk fuhuşunda dünyada 4.sıradadır.Ülkede yaşları 15-20 arasında değişen 375.00 den fazla seks işçisi vardır.

-Şarkıcı bruno mars yarı filipinli ,yarı portorikoludur.

-Aynı anda en fazla kişinin bebek emzirmesi rekoru 4 mayıs 2006da filipinlerde 3541 kişiyle kırılmıştır.

-Dünyanın en büyük 10 alışveriş merkezinden 3 tanesi filipinlerde bulunmaktadır.Bunlar "megamall,north edsa,mall of asia" dır.

-Dünyanın en büyük incisi " lao tzu" 1934 yılında palawan denizinde filipinli bir dalgıç tarafından keşfedilmiştir.İnci 6.35 kilogram ağırlığında 24 santimetre uzunluğundadır.600 yaşında olduğu düşünülmektedir.40 milyon dolar değerindedir.

-Filipinler papaya,mango ve hindistan cevizi gibi tropikal meyvelerin en büyük ihracatçısıdır.

-Kokarca dünyada sadece amerika,filipinler ve endonezyada bulunabilir.
kokarca nerede yaşar
-Filipinlerdeki deniz anası gölünde 13 milyondan fazla  deniz anası vardır.
deniz anası gölü filipinler
-Filipinler dünyadaki en büyük 2. takımadalarıdır.7107 adadan oluşur.Bu adalar güney çin denizi,filipin denizi,sulu denizi,celebes denizi,luzon boğazında bulunur.

-Filipinler 100 milyondan fazla nüfusuyla dünyanın 12. yoğun nüfuslu ülkesidir.%2lik yıllık büyüme oranıyla dünyada en hızlı büyüyen ülkelerindendir.

-15 haziran 1991 de pinatubo yanardağında oluşan patlamada dünyanın en büyük mantar bulutu oluştu.Bu patlamada atmosfere 20 milyon ton sülfürdioksit yayıldı.

-Filipin geleneklerine göre kendine verilen hediyeyi hemen sonra açmak kabalıktır.

-Filipinlerin başkenti manila  1,660,714 kişilik nüfusu , 38.55 kilometrekarelik alanıyla dünyanın en yoğun nüfuslu şehridir.Kilometrekareye 43.079 kişi düşmektedir.

-Conus glariamus dünyanın en nadir ve en pahalı deniz kabuğudur.Filipinlerde bulunan 12.000 deniz kabuğu cinsinden biridir.İlk örnekleri 5000 amerikan dolarına satılmaktadır.

-Yoyo antik filipinde 20 metre ipe bağlı şekilde bir av silahı olarak kullanılmıştır.Modern yoyoyu da filipin kökenli bir amerikan tarafından icat edilmiştir.Yoyo  filipincede "geri gel" demektir.

-Filipinler dünyanın en uzun boylu yılanı olan ağlı pitonuna ev sahipliği yapmaktadır.Bu yılanın boyu 8.7 metreye kadar çıkabilir.

-Filipinlerde 120 ile 175 arasında dil konuşulmaktadır.Ülkenin 2 resmi dili vardır.Bunlar  ingilizce ,filipincedir.

-Filipinler dünya çapına hemşire gönderen en büyük tedarikçi konumundadır.Dünyadaki hemşirelerin %25 i buradan çıkmaktadır.

-Dev istiridyelerin bilinen 8 türünün 7 si filipinlerde bulunur.

-En uzun noel sezonu  filipinlerde yaşanmaktadır.Kutlamalar şarkılarla eylül ayında başlar ocak sonunda sona erer.

-Ülke nüfusunun %11 ini oluşturan 11 milyon filipinli ülke dışında çalışmaktadır.

Yorumlar - Yorum Yaz