• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
BROKOLİ HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
brokoli hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Brokoli İtalya'da Akdeniz dışında ortaya çıkmıştır. Milattan Önce  6. yüzyılda antik Romalılar zamanından beri orada tüketilmektedir.

-Brokoli adı, İtalyanca “kol” anlamına gelen “braccio” kelimesinden türetilmiştir.

-Brokoli, karnabahar, lahana ve lahana içeren turpgiller ailesinde yer almaktadır.

-Brokoli tohumdan veya daha popüler olarak fidelerden yetiştirilebilir. Geniş alanlara yayılan mavimsi yeşil yaprakları ile 100 cm'ye kadar büyüyebilmektedir.

-Dünyanın en büyük brokoli üreticisi yılda 8 milyon tonun üzerinde üretim yapan Çin'dir.

-Amerika Birleşik Devletleri'nin kurucu babalarından Thomas Jefferson, 1767 gibi erken bir dönemde sebze yetiştirmek için brokoli tohumlarını İtalya'dan ithal etmiştir.  Şu anda Kaliforniya ABD'deki brokoli üretiminin % 90'ını üstlenmektedir.
-Brokoli başı küçük çiçek tomurcuklarından oluşur. Zamanında hasat etmezseniz, kafa sarı çiçeklerle dolu olacaktır. Hasat edildiğinde bile, brokolilerin tomurcuklarının çiçeklenmesini önlemek için serin bir ortamda tutulması gerekir, bu da sebzenin tadını acı yapar.

-Bir brokoli kafasını taze tutmak için, yıkanmamış, buzdolabının içindeki havalandırmalı plastik bir torbada saklayın ve beş gün içinde tüketmeye çalışın.

-Merkezi kalın sapı yaklaşık 15-25 santimetre uzunluğundadır. Hem sap hem de etli çiçek başları tüketilebilir.

-Çiğ brokoli yemek, beslenme potansiyelini en üst düzeye çıkarmanın en iyi yollarından biridir. Pişirme, brokoli içinde bulunan bazı değerli besinleri yok ettiğinden, pişirme süresinin mümkün olduğunca kısa tutulması önerilir.

-Aşırı pişmiş brokoli, hem besinleri hem de lezzeti kaybettiğinin bir göstergesi olarak yumuşak hale gelir.

-Brokoli, sebze, kızartma, salata, çorba ve omlet olarak servis edilebilir.

-Bir fincan doğranmış çiğ brokoli sadece 30 kaloriye sahip olduğundan, brokoli kalori olarak çok düşük denilebilir.

-Brokoli çok yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. Bir bardak doğranmış brokoli, günlük ihtiyaçlarımızı sağlayan bir portakalın C Vitaminiyle  eşdeğeridir.

-Brokoli ayrıca, hücrelerinizdeki kanserle savaşmaya yardımcı olan, gözlerinizi sağlıklı tutmaya ve glokom ve diğer göz dejeneratif hastalıklarından kaçınmaya yardımcı olan A Vitamini bakımından çok zengindir. Aynı zamanda sağlıklı cildin desteklenmesine ve sağlıklı kemiklerin ve dişlerin korunmasına yardımcı olur.

-Brokoli ayrıca K vitamini,kalsiyum, potasyum ve demir minerallerine sahiptir. Ek olarak, vücudu detoksifiye ettiği bilinen fitokimyasallar içerir.

-Brokoli A ve K vitamini açısından zengin olduğundan, bunlar D vitamini metabolizmasına yardımcı olur.
-Brokoli hem çözünür hem de çözünmez lif bakımından yüksektir.

-Brokoli, fetüsün doğal büyümesine neden olan hücresel bölünmede yardımcı olan folik asit ve C vitamini nedeniyle hamile kadınlar için iyi besin maddesidir.

-Brokoli, diğer kütlelere kıyasla kemik kütlesi oluşturmaya yardımcı olan yüksek miktarda kalsiyum içerir.

-Brokoli ayrıca manganez, demir, magnezyum, selenyum, çinko ve fosfor gibi iyi bir mineral kaynağıdır.

-Brokoli, kansere ve kalp hastalığına karşı savaşmaya yardımcı olan ve yetişkin diyabetinin başlamasını önlemeye yardımcı olan bir anti-enflamatuar ajan olan flavonoid kaempferol içerir.

-Brokoli ve ayrıca lahana, sağlıklı vücut için gerekli kükürt bileşikleri bakımından zengindir.

-Brokoli ayrıca vücudu zararlı kimyasallardan toksinlerden arındırmaya yardımcı olan fitotonientlere (glukofafanin, glukonasturtiian ve glukobrassisin) sahiptir. Aynı zamanda, çeşitli kanserlerden koruyan tiyosiyanatlar, indoller, sülforafan, izotiyosiyanatlar, beta ve alfa karoten ve lutein gibi flavonoid bileşikleri ile zenginleştirilmiştir.

-Brokolide bulunan glukofafanin, cildinizi koruyan ve göz kamaştırıcı kılan sülforafana dönüştürülür.

kaynak:https://amazingfacts4u.com/broccoli/
  
2373 kez okundu

Yorumlar

Yorum     27/01/2021 18:10

ELlerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.
Misafir -