• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
GÜLLER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
güller hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-San Onofre California'dan Nikita K. Rulhoksoffski, gelmiş geçmiş en büyük gülü yetiştirmiştir. Gül pembe renkteydi ve yaklaşık 383 santimetre çapında ölçülmüştür. Dünyanın en büyük gül çalısı Arizona'nın Tombstone bölgesinde bulunan beyaz bir Lady Banksia'dır. Gül çalısı, 9.000 metrekarelik bir alanı kaplayan bir çardak üzerine yayılmıştır.

-Dünyanın en eski gülünün 1000 yaşında olduğuna inanılıyor. Almanya'daki Hildesheim Katedrali'nin duvarında yetişir ve varlığı Milattan sonra 815'te belgelenmiştir. Efsaneye göre, gül çalgısı Hildesheim şehrinin refahını simgelemektedir; Hildesheim geliştiği sürece azalmayacak. 1945'te müttefik bombacılar katedrali yok etti, ancak gül çalısı hayatta kaldı. Kökleri döküntünün altında kaldı ve yakın zamanda tekrardan büyümeye başladı.

-Dünyanın en pahalı gülü,edilen ünlü gül yetiştiricisi David Austin tarafından 2006 yılında yetiştirilen çeşididir. Gülün yetiştirilmesi toplam 15 yıl sürdü ve 5 milyon dolara mal oldu. Juliet artık dünyanın en pahalı gül çeşidi olarak kabul ediliyor.

-Tüm renklerde gül vardır ama siyah renk gül yoktur. Bazen siyah gül olarak adlandırılabilecek şey aslında koyu kırmızı bir güldür. İyi bir örnek “Türkiye'nin Kara Gülü”, göze zifiri siyah görünür, ama aslında koyu kırmızımsı-kıpkırmızı bir renge sahiptir.

-Güller oldukça uzayabilir. Şimdiye kadar kaydedilen en uzun gül çalısı 7 metre yüksekliğindedir.
-100'den fazla gül türü vardır.

-Gül de bir meyveye dönüşür. Meyveye Kuşburnu denir. Bir meyve gibi şekillendirilir ve çoğu kırmızı renktedir, ancak siyah ve koyu mor versiyonlarını bulabilirsiniz.

-Bazı gül türlerinin kuşburnunun C vitamini ile dolu olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kuşburnu bazen reçel, jöle ve marmelat yapmak için kullanılır. Ayrıca gıda takviyelerinde kullanılan küçük tıbbi kullanımlara sahiptir ve kuşburnu şurubu yapmak için kullanılabilir veya filtrelenebilir.

-Antik Romalılar gülleri oda süslemeleri olarak kullandılar ve bazen de çiçeği kolye olarak taktılar. Ayrıca Roma çevrelerinde "gülün altında" söylenen her şeyin çok gizli olduğu düşünülüyordu.

-Güller çok uzun süre yaşayabilir. 35 milyon yıl öncesine kadar keşfedilen gül fosilleri var. Almanya'daki Hildesheim Katedrali'nin duvarını örten büyük gül çalısı, bir milenyumun üzerindedir.

-2002 yılında, düşük yerçekiminin gül kokusu üzerindeki etkilerini göstermeyi amaçlayan çalışmalara yardımcı olmak için “Gecelik Koku” adlı bir minyatür gül uzaya götürüldü. Çalışma aynı zamanda bir dizi tüketicinin ürününün kokularının nasıl geliştirileceğini öğrenmeyi amaçladı.

-İtalya'daki Cavriglia, 7.500'den fazla farklı gül çeşidine sahip dünyanın en büyük özel gül bahçesidi

-En küçük güllerin tomurcukları pirinç tanesi büyüklüğündedir.

-Eski günlerden beri, gül sevginin nihai sembolü olarak biliniyor. Gül ayrıca sempati veya üzüntü ile de ilişkilidir.

kaynak:https://www.flowerweb.com/en/article/195137/15-Amazing-Facts-about-Roses
  
4081 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın