• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
ORKİDE HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
orkide hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Orkide, günümüzde en popüler ev bitkilerinden biridir. Bakımı kolaydır ve güzeldir, aynı zamanda dünyanın en büyük çiçekli bitki ailesinde yer almaktadır.


-Orkide, çiçekli bitkilerin en eski ailelerinden biridir. Orkide çeşitlerinin kalıntılarına Dünyanın her yerinde rastlanmıştır. Bu, uzmanları kıtalar ayrılmadan önce etrafta olduklarına inanmaya yönlendiriyor!


-Orkide çiçekli bitkilerin en büyük ailesidir. 25.000'den fazla türle tüm bitkilerin %10'unu oluştururlar, gezegende memelilerden ve kuşlardan daha fazla orkide var!


-En küçük orkide 0,45 kilogram büyüklüğündedir. En büyüğü 45 kilogramın üzerine çıkabilir.


-Orkide çiçekleri simetriktir. Her çiçek iki eşit parça ile ikiye bölünebilir.


-Vanilya çekirdeği bir Orkide türünden gelir. Vanilya Orkidesi ticari olarak yetiştirilen ve hasat edilen tek Orkide bitkisidir.


-Orkide çimlendikten sonra yaklaşık 5-7 yıl çiçek açar. Mağazalarda satılan bitkiler zaten onlarca yaşındadır.! Evde, büyümeleri kolaydır ve yılda birkaç kez yeniden çiçek açabilirler.


-Olgun Orkide baş aşağı büyür. Çiçekleri o kadar ağırdır ki, bitkiler baş aşağı büyür.


-Orkide dünyanın en küçük tohumlarına sahiptir. Tek bir tohum kabuğu içinde 3 milyona kadar tohum olabilir! Tohumlar o kadar küçüktür ki sadece mikroskop altında görülebilirler.


-Orkide 100 yıla kadar yaşayabilir!


-Bazı orkideler sadece saatlerce, diğerleri aylarca çiçek açar. Türlere bağlı olarak, bazı orkide çiçekleri sadece birkaç saat çiçek açar. Diğer çeşitlerin çiçek açması aylarca sürebilir.


-Doğada inanılmaz çeşitliliklerinin nedenleri hala bilinmemektedir. Tropikal yağmur ormanlarının en erişilemeyen bölgelerinde bile, botanikçiler hala her yıl yaklaşık 20 yeni türü tanımlamaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki ticari yetiştiriciler, farklı orkideleri bir araya getirerek her yıl ek olarak 150.000 kayıtlı melez oluşturur. Daha da çok kayıtlı olmayan türler var.


-2007 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde 20 milyon yıllık ilk güvenilir fosil orkide bulundu ve incelendi. Analizlere dayanarak, bilim insanları orkide ailesinin yaşının 80 milyon yıl olduğunu belirlediler. Buna dayanarak, dinozorlar zamanında bile orkide görüldüğünü söyleyebiliriz.


-Çoğu orkide tropik bölgelerde bulunur, aynı zamanda 80'den fazla tür ve alt orkide türü tanımlandığı Slovenya'da da gelişir. En iyi bilinenleri arasında “lepi čeveljc” ve “Mura” orkideleridir.


-Son 30 yılda biyoteknolojik süreçlerin yayılması (klonlama) nedeniyle orkideler, fiyatları önemli ölçüde düştüğü için herkes için uygun hale geldi.


-En popüler olanı şüphesiz Phalaenopsis orkide - 1999'dan beri Avrupa'daki en popüler çiçekli saksı bitkisidir. Piyasada kesme çiçek olarak görünür ve ayrıca düğün buketleri ve korsajlar için de uygundur.


-Phalaenopsis adı, Yunanca güve kelimesinden (Phalaina) türetilmiştir. Phalaenopsis doğada, ağaç tepelerinin yükseklerinde çiçek açtığında, bitkinin etrafında uçan güveler izlenimi verir. İlk araştırmacılar uçan güvelerin değil, güzel çiçeklerin olduğunu bulduğunda onlara Phalaenopsis orkide adını verdiler.


-Phalenopsis orkidelerini saksı bitkisi olarak satın alabilir ve yıl boyunca çiçek kesebilirsiniz. Avrupa'da üretici yılda yaklaşık 90 milyon ila 100 milyon çiçekli bitki üretmektedir. Ocean Orchids şirketi yaklaşık 2 milyon üretim yapıyor ve bu nedenle üretimin yaklaşık% 2'sini temsil ediyor.


-Profesyonel üretimlerde, Phalaenopsis orkideleri 26 ve 30 santigrad derece arasındaki sıcaklıklarda yetiştirilir. Bu “soğuk evreden” üç ay sonra ilk tomurcuklar çiçek açar. Bitkinin tüm tomurcuklarını bir dalda açması yaklaşık 2 ila 3 hafta sürer.


-Amerika Birleşik Devletleri'nde düğünler için Phalaenopsis orkide üretmenin yanı sıra Cattleya orkide üretiyorlar. Avrupa'da ne yazık ki bu orkide cinsinin kesme çiçeklerini pazarlamak için yeterli üretim alanımız yok ve sonuç olarak daha az popüler.


-Düğün için kesme çiçekler olarak en popüler çeşitler şunlardır: Vanda, Oncidium, Dendrobium ve Cymbidium. Renkli çiçekleri nedeniyle bunlar düğün çiçek aranjmanlarının önemli bir parçası haline gelmedi. Bununla birlikte, cymbidiumlar piyasadaki en yaygın ve en ucuz elyaf orkide.


-Bir düğün için, çoğu çiçekçi beyaz Phalaenopsis orkide kullanır, çünkü yılın herhangi bir zamanında seçim ve tedarik etmek için oldukça uygundur. Daha az popüler olan, kesme çiçek olarak yaygın olarak üretilmedikleri için pembe ve sarıdır. Aslında henüz hibritler phalaenopsis orkide de rastlanmayan bulunmayan yeşil ve bej çiçekler üretmek ilginç olabilir.


-Kesme Phalaenopsis dalları bir vazoda 10 ve 14 gün tutabilir. Çiçek dalından çıkarılan bireysel çiçeklerin kalıcılığı biraz daha kısadır.


-Orkide çiçekleri gül gibi baş aşağı asarak kurutamayız. Onları korumanın tek yolu, tek tek çiçekleri almamızın birkaç gazete kağıdı katmanına yerleştirip birkaç gün boyunca ağırlıklandırmasıdır. Bu süreçte çiçeklerin karakteristik şeklini kaybederiz, ancak sıklıkla renkleri de değiştirir.


-Orkide, örneğin Kolombiya (Cattleya trianae), Endonezya (Phalaenopsis amabilis), Kosta Rika (Cattleya Skinner), Belize (Prosthechea cochleata), Panama (Peristeria elata), Venezuela dahil olmak üzere birçok tropikal ülkenin resmi devlet sembolüdür. (Cattleya mossiae) vb.


-Beyaz Phalaenopsis orkide kokmaz, ancak hassas bir kokuya sahip çeşitli küçük ve renkli orkide vardır. Örneğin kokan başka birçok cins ve orkide türü vardır: Brassavola nodosa, Zygopetalum, Angraecum eburneum, Stanhopea… bunlara örnek olarak gösterilebilir.


-Evde yetiştirme için Phalaenopsis orkide en iyisidir, çünkü biraz gölgeye sahip olmaları uygundur ve evlerimizin sıcaklığının tadını çıkarırlar. Onları her 7 ila 10 günde bir, sulandıkları alt tabaka biraz kuru olduğunda sulamalıyız. Onları, Mart'tan Ekim'e kadar sadece yılın sıcak kısmında  gübreleyin. 18 C'nin altındaki sıcaklıklara tolere edemezler ve bu soğuğa maruz kalırlarsa hayatlarını kaybederler.


kaynak:https://www.englishgardens.com/blog/fun-facts-about-orchids
       http://www.oceanorchids.si/20-facts-about-orchids/
  
4178 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın