• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
GOJI BERRY HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 goji berry hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Goji meyveleri ya da wolfberries(kurt dutları), Lysharia barbarum ya da Lycium chinense 'in meyvesidir. Bu iki tür Asya'ya özgüdür.

-Goji meyveleri 1 ila 3 metre yüksekliğinde yetişen yapraklı odunsu çok yıllık bitkilerdir.

-Lycium chinense, Çin'in güneyinde yetiştirilir ve biraz daha kısa olma eğilimi gösterirken, Lycium barbarum kuzeyde, özellikle Ningxia Hui Özerk Bölgesi'nde yetiştirilir ve daha uzun olma eğilimindedir.

-Goji berry yaprak boyutları 7 santimetre uzunluğunda, 3.5 santimetre genişliğinde , geniş veya yuvarlak uçludur.

-Goji berry çiçekleri, yaprak axillerinde 1 ila 3'lük gruplar halinde büyür. Sonunda büyüyen dut tarafından parçalanan kaliks, kısa, üçgen loblar oluşturan çan şeklinde veya tübüler sepallerden oluşur.

-Kuzey Yarımküre'de, goji berrylerin çiçek meydana getirmesi Haziran ile Eylül ayları arasında gerçekleşir ve irtifa ve iklime bağlı olarak dut olgunlaşması Ağustos'tan Ekim'e kadar gerçekleşir.

-Lyus, cins adı, Likya'nın eski güney Anadolu bölgesinden gelir. Meyve farmakolojik referanslarda b “Lycium fruit”  olarak bilinir.için Latincesi Lycii fructus'tur.

-Goji meyveleri için yaygın olarak kullanılan İngilizce adı “Wolfberry”(Türkçesi kurt dutu), bilinmeyen bir kökene sahiptir, fakat belki de “lycos” kelimesini andıran Lycium adından gelmektedir.

-İngilizce konuşulan dünyada, “goji berry” ismi kullanılmaya 2000 yılından itibaren başlamıştır.

-21. yüzyılın başlarından beri, goji meyvelerine olan ilgi artmıştır.

-Geleneksel tıpta, goji meyveleri veya ekstrelerinin, 2014 yılı itibariyle henüz bilimsel olarak doğrulanmamış  sayısız sağlık etkisi olduğu söylenir.

-Goji meyveleri, tatlandırıcı gibi çok hafif bir ot ile doğal bir tatlılık hissine sahiptir. Ayrıca, lif içeren, yemeklere hoş bir doku katan minik tohumlar içerirler.

-Goji meyveleri çiğ yenilebilir ya da önceden sıcak suda bekletin. Bazı insanlar goji meyveleri karışımları, smoothies ya da tahıllar, salatalar veya yoğurtlar üzerinde garnitür olarak eklemeyi tercih ederler.

-Diğer meyveleri yemekten elde ettiğiniz faydalara benzer şekilde, goji meyveleri, bitki ve meyvelerde bulunan ve sağlıklı bir cilde yardımcı olan bir pigment olan beta-karoten ile doludur.

-Goji meyvelerinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve gözleri korumaya yardım ettiği bilinmektedir. Diğer meyveler gibi, onlar da mükemmel birer C vitamini kaynağıdır.

-Goji meyvelerinin cinsel doğurganlığa bağlı uzun bir geçmişi vardır. Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, goji meyvelerinin sperm miktarını ve hareketini önemli ölçüde artırdığı, ereksiyon, yakalama ve ejakülasyon cevabını kısalttığı, cinsel yeteneklerini iyileştirdiği ve testosteron düzeylerinin daha iyileştiği gösterilmiştir.

-Ticari olarak üretilen Goji'nin çoğunluğu Kuzeybatı Çin'deki Ningxia ve Sincan'dan geliyor ve burada 200.000 dönümlük tarlalarda yetişiyorlar.

-Zhongning County, Ningxia'da, goji berry tarlaları genellikle 100 ila 1000 dönümlük alanda, 40 ila 400 hektar arasında değişir.

-Goji meyveleri, her Ağustos ayında, Ningxia'da, berry hasatına denk gelen yıllık bir festivalle kutlanır. Aslen Ningxia'nın başkenti Yinchuan'da düzenlenen festival 2000 yılından beri Zhongning İlçesinde kurulmuştur.

-18 Haziran 2009 tarihinde, Birleşik Krallık Gıda Standartları Ajansı, 1997'den önce Avrupa'da tüketilen goji meyvelerinin önemli bir tarihinin var olduğunu ve Yeni Gıdalar listesinden çıkardığını belirtmiştir.

-21'inci yüzyılın ilk on yılında, Kanada ve ABD'deki çiftçiler, taze meyveler, meyve suyu ve işlenmiş ürünler için potansiyel pazarları karşılamak üzere ticari ölçekte goji meyveleri yetiştirmeye başladılar.

-Sitokrom P450 karaciğer enzimleri tarafından metabolize edilenler gibi diğer ilaçları alırken goji dutu yenilirse, potansiyel olarak zararlı etkileşimler meydana gelebilir.

-Goji meyvelerini pazarlayan şirketler, çoğu kez, günde bir kez goji meyveleri yediği söylenen Çinli Çinli Li Qing Yuen'in, 256 yaşına kadar yaşadığını iddia eden yayınlar yapmaktadır.

-Üzüm şarabı ve goji meyveleri karışımından çeşitli şaraplar üretilmektedir.

kaynak: http://tonsoffacts.com/24-interesting-fascinating-facts-goji-berries/
  
470 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın