• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
ISPANAK HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 ıspanak hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Ispanak, Amaranthaceae familyasına ait bir çiçekli bitkidir. Bu bitki, Pers kökenlidir.

-Ispanak, 12. yüzyılda Avrupa'da popülerlik kazandı. Kökeni nedeniyle, Çin'de ıspanak “Farsça Yeşil” olarak bilinir. Ispanak nemli ve serin alanlarda kumlu toprakta yetişir.

-Genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında üretilir. Ispanak yüzyıllardır insan beslenmesinde kullanılır. İnsan sağlığına yararlı olan düşük kalori değerine ve çeşitli vitamin ve mineral içeriğine sahiptir.

-Ne yazık ki, taze ıspanak, insanlar için zararlı olan çok sayıda böcek ilacı (bitkinin ve diğer haşereleri yok ederek bitkinin büyümesini kolaylaştıran zehirli kimyasallar) içerir.

-Ispanak, 30 santimetre yüksekliğe ulaşabilen ince, esnek bir gövdeye sahiptir.

-Yapraklar ıspanakların yenilebilir bir parçasıdır. Oval şekilli ve alternatif olarak gövdede düzenlenmiştir. En büyük yapraklar tabanda bulunur ve bitkinin en üstünde bulunur.

-Ispanak küçük sarı-yeşil çiçekler geliştirir. Her bitki ya erkek (stamens) ya da dişi (pistil) üreme organları üretir (dioecious plant). Çiçekler rüzgarla tozlaşır.

-Ispanak, az tohum içeren kümeler halinde toplanmış kuru, topaklı bir meyve üretir.
-Tüm ıspanak çeşitleri, yaprakların büyüklüğüne,  şekline göre üç gruba ayrılabilir. Savoy ıspanak koyu yeşil ve kıvırcık yaprakları vardır. Düz yaprak ıspanak geniş ve pürüzsüz yaprakları vardır. Yarı savoy kısmen kırışık yaprakları vardır.

ISPANAĞIN YARARLARI

-Ispanak, A, K, E, C ve B vitaminlerinin mükemmel bir kaynağıdır. Aynı zamanda zengin manganez, magnezyum, kalsiyum ve demir kaynağıdır.

-Ispanak çiğ olarak tüketilebilir (salata şeklinde) veya haşlanmış olabilir. Çok sayıda tuzlu yemek hazırlamak için kullanılır.

-Ispanak hala taze iken tüketilmeli, çünkü vitamin ve mineralleri kolayca kaybedebilir ve birkaç gün sonra gevşer. Uzun süreli pişirmeler de vitamin içeriğini önemli ölçüde kaybeder.

-Ispanak, vücuttaki fazla suyun giderilmesini (diüretik gibi davranır) ve bağırsakların boşaltılmasını (müshil etkisi gösterir) kolaylaştırır.

-Bazı insanlar, bu bitkide bulunabilen yüksek oksalik asit içeriği nedeniyle ıspanak tüketiminden sonra böbrek taşı geliştirebilirler.

-Popeye(Türkiye'de Temel Reis), bir güç kaynağı olarak ıspanak kullanan bir çizgi film karakteri. Bu karikatür sayesinde, ABD'de 1930'larda ıspanak tüketimi ve popülasyonu% 30 artmıştır.

-Çin Dünyanın en büyük ıspanak üreticisidir. Dünya çapında tüketilen ıspanağın yaklaşık 19 milyon ton veya% 95'ini üretir.

-Ispanaktan çıkarılan yeşil pigmentler orta çağda resimlerde kullanılmıştır.

-Fransız askerleri, Birinci Dünya Savaşı sırasında ıspanak suyuyla karıştırılan şarapları aşırı kanamadan kurtulmak için tüketmişlerdir.

-Ispanak yıllık bitki grubuna aittir, yani yaşam döngüsünü bir yıl içinde tamamlar.

-Kaliforniya, ABD'de yetişen taze ıspanağın yüzde 74'ünü üretiyor.

-Sadece bir fincan çiğ ıspanak, meyve ve sebzelerin 1 porsiyonunun 5'te 1'i değildir.

-Ispanak, Çin'e 7. yüzyılda tanıtıldı. Büyük ihtimalle Avrupa'ya 12. yüzyılda ve ABD'ye 1806'da getirildi.

-26 Mart Ulusal Ispanak Günüdür.

-2005 yılının Mart ayında, Bon Appetit dergisinin yıllık anketi, katılımcıların% 56'sının ıspanakların en sevdikleri sebze olduğunu söylediğini göstermiştir.

-ABD  Dünyanın en büyük ikinci ıspanak üreticisidir ve küresel üretimin sadece% 3'ünü üretmektedir.

-‘Birds Eye’, dondurulmuş ıspanak tanıtımı yapan ilk şirket oldu.Bunu 1949'da “Life” dergisinde yaptı.

-2005 yılında, ticari ıspanağın ulusal verimi yaklaşık 350.000 tondur ve yıllık olarak artmaktadır.

kaynak:  https://mobile-cuisine.com/did-you-know/spinach-fun-facts/
  
1358 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın