• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
PAPATYALAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 papatyalar hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Papatya, Asteraceae (Compositae olarak da adlandırılır) ailesine ait bir çiçekli bitkidir.

-Boyut, şekil, renk ve habitat türüne göre değişen yaklaşık 4000 papatya türü vardır.

-Antarktika hariç her kıtada bulunurlar.

-Enginar ve arnica çiçekli bitkisiyle akrabadırlar.

-Papatyalar hem ıslak hem de kuru iklimlerde yaşayabilir ve böcek ilacı ve böceklere karşı dayanıklıdırlar.

-Papatya rizomla yere bağlanır.

-Papatya, türüne bağlı olarak 7 santimetre ila 1,2 metre arasında  yüksekliğe erişebilen otsu bir bitkidir.

-Seçici bir bitki olmayan papatyalar, hem tam güneşte hem de kısmen güneşte veya gölgeli alanlarda yetişir.

-Papatya, sapın tabanında rozet oluşturan yeşil yapraklara sahiptir. Papatya yaprağı dokusu değişir ve yüzeyi tüylerle kaplanmış ya da pürüssüz olabilir. Çoğu papatya türünün yaprakları birkaç lobda bölünmüş ve dar tabanlıdır.

-Papatya çiçeği sapları genellikle yapraklardan daha uzundur.

-Papatya, floretler adı verilen çok sayıda küçük çiçeklerden oluşan kompozit bir çiçeğe sahiptir.

-Papatya ortasına çiçek kafası veya çiçek diski denir. Tek parçaya benzese de, çiçek başı disk çiçeği denilen birçok küçük çiçeklerden oluşur; küçüktürler ve boru şeklindedirler.

-Ray çiçeği, çiçeğin dış kısmını oluşturur ve tipik yaprakları gibi görünürler.

-Her ışın veya disk çiçeği, bir ercik, karpel ve yumurtalıktan oluşan bireysel bir çiçektir. Bununla birlikte, ışın çiçeği, sterildir. Sadece disk floraları verimli. Her karpel papatya dişi üreme bileşenlerini barındıran bir veya daha fazla yumurtalık içerir. Ercik, papatyaların erkek parçalarıdır ve dişi kısımları dölleyen poleni üretir.

-Papatya olarak bilinen tüm çiçekler, peduncle adı verilen bir taban ile sabitlenmiş disk çiçekler ve ışın çiçeklerinin bir koleksiyonudur. Peduncle papatya bitkisinin gövdesinden oluşur ve kompozit çiçeklerin tümünü bir arada tutar.

-Böcek dünyasında, arılar birincil polinatörlerdir ve papatyalar da dahil olmak üzere birçok bitki ve çiçek türünün yayılmasından sorumludurlar.

-Bir arı papatya çiçeğine indiğinde hemen nektarı arar;bu süreçte, vücudunda binlerce mikroskobik polen taneleri alır. Papatya üzerinde hareket ederken, polenleri erkek anterlerden dişi stigmalara yeniden ayırır. Ayrıca her gün yüzlerce kez bu prosedürü tekrarlayarak çiçeğe doğru hareket eder.

-Bazı papatya türleri yıllıktır, sadece bir yıl yaşar ve bazıları iki yıllıktır. (yaşam döngüsü iki yıl sonra sona erer)

-Çiçeğin rengi papatyanın türüne bağlıdır. Papatya sarı merkezde beyaz, kahverengimsi mor ile mor, sarı merkezde kırmızı, sarı merkezde turuncu, sarı merkezde pembe, koyu kırmızı merkezde sarı, yeşil merkezde mavi renkli gibi birçok türde bulunabilir.

-Papatyaların en popüler türleri Marguerite papatyası, Gloriosa papatyası, Shasta papatyaları, Afrika papatyası ve Gerber papatyasıdır.

-Papatya ile ilişkili çiçek sembolizmi saflık, masumiyet, sadık aşk, güzellik, sabır ve sadeliktir.

-Daisy(papatyanın İngilizcesi), “Günün Gözü” anlamına gelen Eski İngilizce “daes eage” dan gelir. İsim, akşam yapraklarıyla kapanma biçimini ifade eder ve yeni bir günün başlangıcını işaret ederek tekrar şafakta açılır.

-Papatyalar, 4.000 yıldan daha eski bir geçimşe sahip olduğuna inanılan tarihte popüler çiçekler olmuştur.

-İngiliz papatyası (Bellis perennis) Kuzey Amerika'daki çimlerdeki inatçı bir ot olarak kabul edilir.

-Mısır seramikleri papatyalar ile dekore edilmiştir.

-Papatyalar genellikle “çiçekli bir çayır” olarak da bilinen Ortaçağ resimlerinde çayırlarda tasvir edilir.

-Bilim adamları, papatyalar için gece “nyctinastic hareketini” kapatmaya eğilimli diyorlar.

-“O Beni Seviyor, Beni Sevmiyor”  en büyük oyunu, İtalya'nın Milano kentinde 331 kişi tarafından oynandı. Katılımcılar,platonik aşklarının onları sevip sevmediğini belirlemek için papatya yaprakları kopardı.

-Papatya yaprakları salatalara lezzetli bir katkı sağlayabilir (enginar ile yakından ilişkilidir ve C vitamini açısından yüksektir).

-(Papatyanın yararları)Papatyalar çok fazla tıbbi özelliklere sahiptir. Kanamayı yavaşlattığı, hazımsızlığını azalttığı ve öksürüğü rahatlattığı düşünülmektedir. Homeopati olarak, bahçe papatyası bahçıvanın arkadaşı olarak sırtını ağrıtıyor.
  
12204 kez okundu

Yorumlar

     03/06/2020 18:56

Çok iyi bilgiler öğrendim ödevim için
Misafir -