• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
HAVUÇ HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 havuç hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Mor, kırmızı, siyah, beyaz ve sarı çeşitleri olmasına rağmen havuç, genellikle turuncu renkli bir kök sebzedir.

-Havuçlar, Avrupa'ya ve güneybatı Asya'ya özgüdür. Yabani havuç, Daucus carota'nın evcilleştirilmiş bir şeklidir.

-Havuç orijinal olarak beyaz veya mor idi. Daha sonra sarı bir havuç mutasyon yoluyla ortaya çıktı ve  turuncu havuç ondan üretildi.

-Dünyada 100'den fazla havuç türü vardır.

-“Havuç” ismi Yunanca “karoton” kelimesinden gelmektedir. Havuçlarda bulunan beta-karoten aslında havuçun kendisi için isimlendirilmiştir. Havuç kelimesi ilk olarak 1538 kitapta İngilizce olarak kaydedilmiştir.

-16. yüzyılın sonlarında Hollandalı yetiştiriciler mor havucun mutant suşlarını alıp, günümüzde sahip olduğumuz tatlı, dolgun, turuncu çeşidine yavaş yavaş geliştirilmiştir.Günümüzdeki havucun kaynağı 16. yüzyılın sonlarındaki Hollandalı yetiştiricilerdir.

-Avrupalı ​​yerleşimciler 17. yüzyılda havzayı Amerika'ya taşıdılar.

-Havuç yetiştirilmesi serin ve orta dereceli sıcaklıklar gerektirir ve yaz aylarında sıcak bölgelerde yetiştirilmez.

-Havuçlar tohumdan yetiştirilir ve olgunlaşmak için dört aya ihtiyaçları vardır. (120 gün), fakat çoğu çeşitler 70 ila 80 gün içinde doğru koşullar altında olgunlaşır.

-Havuç bitkisi toprak üstünde 8–12 yapraklı bir rozet ve toprağın altında bir konik taprot üretir. Bitki, beyaz, kırmızı veya mor renkli küçük (2 mm) çiçekler üretir.

-Bitkinin yaprakları çiçek açıldığında 150 santimetre yüksekliğe ulaşabilir.

-Yenilebilir kök 5 ila 50 santimetre arasında büyüyebilir ve 5 santimetre çapa ulaşabilir. Kök 5 ila 50 santimetre uzunluğa , 5 santimetre çapa ulaşabilir.

-Havuçlar, patateslerden sonra en popüler ikinci sebze türüdür.

-Kaydedilen en büyük havuç 8,6 kilogramdan  fazla ve en uzun havuç 5,7 metreden fazladır.

-Havuçlar genellikle nihai sağlık gıdaları olarak düşünülür.

-100 gram havuçta 41 kalori vardır.

-Havucun % 88'i su,% 4.7'i şeker,% 0.9'u protein,% 2.8'i diyet lifi,% 1'i kül ve %0.2'si yağdır.

-Havuçların sağlık yararları arasında kolesterolün azalması, kalp krizi riskinin azalması, belirli kanserlerin önlenmesi, iyileştirilmiş görme ve erken yaşlanma belirtilerinin azalması sayılabilir. Ayrıca, havuçlar cildi iyileştirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, sindirimi iyileştirme, kardiyovasküler sağlığı koruma, vücudu detoksifiye etme ve ağız sağlığını çeşitli yollarla artırma becerisine sahiptir. Ayrıca, çok yönlü vitamin ve mineral akışı sağlarlar.

-Havuçların yararlarının çoğu, beta-karoten ve lif içeriğine bağlanabilir. Bu kök sebzeler de iyi bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca, vitamin A, C, K ve B8 ile birlikte pantotenik asit, folat, potasyum, demir, bakır ve manganez açısından da zengindir.

-Havuçlardaki yüksek beta-karoten seviyesi, düzenli metabolizma yoluyla vücuda yapılan hücre hasarına karşı bir antioksidan görevi görür. Hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatır.

-Vücudumuz beta-karoten A vitaminine dönüşür. A vitamini, özellikle gözleriniz için iyi bir sağlık için önemlidir.

-Mor havuçlar, vücudu koruyan antioksidanlar olarak hareket eden antosiyaninler olarak adlandırılan mor pigmentler içerir.

-Havuç tohumu çok küçüktür, yaklaşık 2000 tohum bir çay kaşığına sığabilir.

-Havuçlar dişlerinizi ve ağzınızı temizler. Diş fırçaları veya diş macunu gibi plak ve gıda parçacıklarını kazımaktalar. Havuç, diş etlerini uyarır ve alkali olan, asit oluşturan, kavite oluşturan bakterileri dengeleyen bir çok tükürüğü tetikler. Havuçlardaki mineraller dişin zarar görmesini önler.

-Havuçlar, sindirim sisteminizin sağlığı için iyi bir lif kaynağıdır.

-Havuçlar, pancarlar hariç diğer tüm sebzelerden daha yüksek doğal şeker içeriğine sahiptir.

-Havuçlar, özellikle salataların hazırlanmasında, birçok mutfakta yaygın olarak kullanılmaktadır ve havuç salataları birçok yöresel mutfakta bir gelenek haline gelmiştir.

-En uzun havuç 6.245 metre ölçülerinde ve 23 Eylül 2016 tarihinde Birleşik Krallık'taki Malvern, Birleşik Krallık Ulusal Dev Sebze Şampiyonası'nda doğrulandığı gibi Joe Atherton (İngiltere) tarafından yetiştirilmiştir.

-En ağır havuç 10.17 kilogram ağırlığındadır ve 9 Eylül 2017'de doğrulandığı gibi Minnesota, ABD'deki Otsego'dan Christopher Qualley tarafından yetiştirilmiştir.

kaynak: http://justfunfacts.com/interesting-facts-about-carrots/
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
530 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın