• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
KANARYALAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 kanaryalar hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Kanarya kuşu, dinlemek için çok rahatlatıcı ve eğlendirici bir melodik ses veren şarkı söyleme becerileriyle tanınır.Ve evcil olarak da beslenen bir kuş türüdür.

-14. yüzyılda, Kanarya Adasını fetheden İspanyol denizciler, evcil hayvan ticareti için Avrupa'ya kanarya kuşlarını getirenlerdir. Bu kuşlara melodik cıvıltıları ve şarkı söyleme yetenekleri nedeniyle hayranlık duyuyorlardı, bu yüzden bazılarını yakaladılar ve üretmek ve satmak için Avrupa'ya getirdiler.

-İspanyollar sadece erkek kuşları satıyorlardı, çünkü onlar dişi kanarya kuşlarından daha iyi ötücülerdi.

-1600'lü yıllarda, evcil hayvan ticaretine yönelik çok sayıda kanarya kuşu içeren bir İspanyol kargo gemisi, bir kaza ile karşılaştı ve tüm kanarya kuşları, Toskana, İtalya'da bulunan Akdeniz adalarından biri olan yakındaki Elba Adası'na kaçmayı başardılar. Kuşlar bu adada üremeye başladı ve nüfusları Avrupa ülkelerinde büyümeye başladı.

-Üretilen 3 çeşit kanarya türü vardır. Bunlar (1) renk kanaryaları, (2) şarkıcı kanaryalar ve (3) tip kanaryalar. Almanlar,ötüş yeteneklerinden dolayı kanaryaları beslerken,İngiliz ve Fransızlar renkli görünüşlerinden dolayı bu kuşları ürettiler.

-Öncesinde, sadece zengin insanlar evcil hayvan olarak şarkı söyleyen kanaryaları besleyebiliyordu. Bu süre zarfında, kanarya kuşu bir zenginlik statüsü ve kanarya kuşunun beslenmesiyse bir moda haline geldi.

-Looney Tunes'daki çizgi film karakteri Tweety Bird, sarı şarkıcı kanaryadan ilham aldı.Bu durum Tweety karakterinin popüler hale gelmesiyle beraber,sarı şarkıcı kanaryaların tercih edilmesini de büyük ölçüde  arttırmıştır.

-Kırmızı, pembe, turuncu, kahverengi renklerinde kanaryalar görmek mümkündür.

-Daha önce, kanarya kuşları, kömür madenlerinde zehirli gaz dumanı tespit etmek için bir araç olarak kullanıldı. Çünkü bu küçük kuşların solunum sistemi dumanlara karşı çok hassastır. Tek bir solunumda bile zehirli dumanları soluduktan sonra, kömür madencilerini havada zehirli madde tehdidi konusunda uyaran bir işaret şeklinde oracıkta hayatlarını kaybederler.Bu durumdan ötürü “Kömür madenindeki kanaryalar” terimi popüler bir deyim haline geldi.

-Erkek kanaryalar dişi kuşları çekmenin bir yolu olarak şarkı söylüyorlar. Kafese dişi bir kuş koyarsanız, erkek kanarya kuşu şarkı söylemeyi keser. Ayrıca, erkek kanarya'yı bir aynaya gösterip kendi yansımasını görürseniz, şarkı söylemeyi keserdi çünkü o, yansımasının dişi bir kanarya olduğunu düşünürdü. Ayrıca sıkıntılı oldukları zaman ya da bölgelerini işaretledikleri zaman da şarkı söylerler.

-Kanarya kuşları yeni başlayanlar için ideal evcil hayvan kuşlarıdır.

-Çok fazla yemek seçmezler.Jalapeno biberini yemeyi severler, bu yüzden arka bahçenizde taze bir şekilde jalapeno biberi yetiştirirseniz onlara biraz ikram verebilirsiniz. Jalapeno biberi Vitamin A ve Vitamin C içerir.

-Kanarya kuşunun ortalama ömrü 10 yıla kadardır, ancak bakımlı, sağlıklı kanarya kuşları ortalama yaşam sürelerinin ötesinde yaşayabilirler.

-Kanarya kuşları yalnız evcil hayvanlar olarak kabul edilir. Diğer kuşlara karşı saldırgan ve bölgesel olabilirler ve finch ailesinden diğer kuş türleri kadar sosyal değildirler.
-İnsanlar ile sosyal etkileşim kanarya kuşunu korkutur, ancak özellikle genç yaşta elle yetiştirildiklerinde insanlarla arkadaşlık kurup, onları sevdikleri birçok durum vardır.

-Uçmayı severler.Nadiren papağanlar gibi kafeste aşağı yukarı tırmanırlar.Uçabilecekleri ve kanatlarını çırpabilecekleri büyük bir kafes bu kuşlar için esastır.

-Evcil hayvanlardan birini veya bazılarını almaya karar vermeden önce, bu kanarya kuşları hakkında gerçeklerdenbazılarını bilmeniz önemlidir. Onlarla ilgili önemli şeylerden haberdar olmak, onlara daha iyi bakmanıza yardımcı olacaktır. Sağlıklı ve mutlu bir kanarya kuşu, her gün dinlemek için güzel tınılar veren en iyi arkadaşınız olabilir.

kaynak:  http://birdguide.com/canary-bird-facts-bird-lovers/
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1959 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın