• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
MARTILAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 martılar hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Martılar genellikle başlarında ve kanatlarında siyah lekeler bulunan gri veya beyaz deniz kuşlarıdır. Dünyada  yaklaşık olarak bilinen 50  martı türü vardır. Antarktika'nın yanı sıra Kuzey Kutbu'nun en soğuk bölgeleri de dahil olmak üzere Dünyanın her yerinde bulunabilirler.

-Öncelikli olarak kıyı bölgelerinde yaşarlar, ancak tatlı su kütlelerinin yakınlarında da bulunabilirler.

-Çoğu martı türü insanlarla birlikte yaşamayı öğrendi. Bazıları insan habitatlarında gelişmeyi bile başardılar.

-Ortalama bir martı 10 ila 15 yıl arasında bir ömre sahiptir.

-En küçük martı türü Hydrocoloeaus minutus'dur. 25 ila 30 santimetre uzunluğa, 61 ila 78 santimetre kanat açıklığına sahip olabilirler. Genellikle 68 ila 162 gram ağırlığındadırlar.

-En büyük martı türü büyük kara sırtlı martı Larus marinus'tur. 64 ila 79 santimetre  uzunluğa, 1,5 ila 1,7 metre kanat açıklığına sahip olabilirler. Genellikle 0.75 ve 2.3 kilogram arasında bir ağırlığa ulaşırlar.

-Güçlü bir vücutları,uzun bacakları ve gagaları, perdeli ayakları vardır.

-Martılar, türleri arasında düzeni sağlamak için tasarlanmış bir iletişim sistemi olarak çeşitli sesleri ve kanat çırpışlarını kullanırlar.

-Birkaç kuştan oluşabildiği gibi binlerce kuşa kadar kolonilerde yaşayabilirler.

-Yırtıcıları üreme alanlarından uzak tutmak için iyi çalışan çok güçlü bir toplumsal yapıya sahiptirler. Eğer bir avcıyı gizlice görürlerse, avcıyı uzaklaştırmak için yüzlerce martı bir araya gelir, hatta bazen onları boğulmak için denize sürüklerler.

-Martılar omnivorlardır, yani diyetleri hem bitki hem de ete dayalıdır. Diyetleri; balık, deniz ve tatlı su omurgasızları, karasal artropodlar, böcekler, solucanlar, kemirgenler, yumurtalar, kargalar, sakatatlar, sürüngenler, amfibiler, tohumlar, meyve, insan çöpleri, cips ve diğer kuşlardan oluşur.Anlaşıldığı üzere çok geniş bir beslenme aralığına sahipler.

-Balinaların yüzeye çıkmasını bekledikleri,balinalar yüzeye çıkınca üzerlerine konup,etlerini gagaladıkları gözlenmiştir.

-Tatlısuyu tercih etseler de, hem deniz suyu hem de tatlı su içebilirler. Deniz suyu içebilirler çünkü sodyum kloriti kan dolaşımından uzaklaştıran supraorbital bezleri vardır.

-Martılar nispeten zeki kuşlardır. Örneğin, diğer hayvanlardan ve insanlardan yiyecekleri alıp onları tüketilebilir hale getirmenin yollarını bulmak için strateji geliştirmişlerdir.Ayrıca havadan uçup, sert kabuklu balıkları düşürdükleri için kabukları kırabilecek ve içindeki yumuşak etleri yiyebileceklerdi.

-Sakin su kütlesinde uyumayı tercih ederler, ancak geniş açık alanlarda da uyuyabilirler.

-Çoğu tür göç eder ve birçok kuş kışın daha sıcak iklimlere doğru yol alır.

-Onlar tek eşli kuşlardır.Ve hayatları boyunca tek bir eşle beraber olurlar.

-Çoğu martı türü, üreme mevsimi 3 ila 5 ay arasında sürecek şekilde yılda bir kez üreyecektir.

-Eşleşen martı çifti yuvalarını birlikte inşa edecek. Bazı türler yuvalarını zemine inşa ederler, ancak bazıları ağaç veya uçurum gibi yüksekliği çok olan alanlara inşa ederler.

-Dişi martı genellikle 3 yumurta bırakır ve hem erkek hem de dişi martılar yumurtaları kuluçkaya yatırır. Kuluçka süresi genellikle 26 güne kadar sürer. 26 günün ardından yavru martılar Dünyaya gözlerini açar.

-Genç martı civcivler erkek ve dişi martı tarafından 1 ila 2 hafta arasında, martılar hem erkek hem dişi ise onlar kalana kadar onlarla birlikte kalıyor.

-Hem erkek hem de dişi martılar, civcivleri beslemeye yöneleceklerdir, ancak erkeği beslemenin çoğunu erkeğin yaptığı sırada dişi yuvayı tehditlere karşı korur.

-Genç martı civcivler, bağımsız yaşam için ihtiyaç duydukları tüm becerileri öğrenecekleri kreş sürülerinde yaşarlar. Genellikle birkaç yetişkin erkek tarafından izlenirler.

-Martıları avlayan bilinen bazı yırtıcılar kartallar,tilkiler, gelincikler, köpek balıkları ve av kuşlarıdır.

-Gezegende 30 ila 33 milyon yıl arasında martı yaşamaktadır.

-İrlanda ve Kelt mitolojisinde Manannan Mac Lir bir hilebaz ve deniz tanrısıydı. Sık sık bir martı olarak tasvir edildi.

-Pek çok kültürde, martılar özgürlük, çok yönlülük ve kaygısız bir yaşam tarzı sembolleridir.

-Martılar genellikle manevi haberciler olarak görülmüştür ve çoğu zaman farklı bakış açılarını görme yeteneği ile ilişkilendirilmiştir.

-Avrupalı ​​ringa martıları, kısır toprak saldırılarından dolayı ciddi kafa yaralanmasına ve insan ölümlerine neden olmuştur.

kaynak:  http://tonsoffacts.com/28-fascinating-weird-facts-seagulls/
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1003 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın