• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
A VİTAMİNİ HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER VE FAYDALARI
 a vitamini hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-A vitamini, hem bitkilerde hem de hayvan dokularında doğal olarak bulunan biyolojik olarak aktif bileşikler olan retinoidler için bir koruyucudur.Hayvansal kaynaklardan elde edilen A vitamini, yağda çözünebilir ve retinoik asit formundaki hali retinal ve retinoldür. Bu retinoidler biyoyararlı ve dokularda depolandığından, çok fazla hayvandan elde edilen A vitamini vücutta birikerek toksik hale gelebilir.

-Hayvanlardan gelen gıdalarda bulunan A vitamini retinoldür. Sarı renkli, yağda çözünen bir vitamindir ve vücutta kullanılan en etkili A vitamini çeşididir.

-Meyve ve sebzelerde bulunan A Vitamini, provitamin A; karotenoid olarak adlandırılır ve vücutta retinole dönüştürülebilir.

-A vitamini sağlıklı görme, bağışıklık sisteminin normal işleyişi, embriyonik gelişim ve kırmızı kan hücrelerinde önemli bir rol oynar.

-A vitamininin tümör gelişimini tersine çevirme ve bağışıklık fonksiyonunu artırmadaki olası rollerinden dolayı, retinolün kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceği görüşü öne sürülmüştür.

-A Vitamini, antijenlere neden olan hastalığa karşı lenfositik yanıtları arttırarak vücudun enfeksiyonlara karşı bağışıklığını arttırır. Aynı zamanda, daha iyi bir bağışıklık sağlamak için mukus zarlarını nemli tutar ve ayrıca beyaz kan hücrelerinin aktivitesini arttırır.

-Ayrıca mikropların vücudunuza girmesini önler ve giriş yaptıktan sonra enfeksiyonlara karşı savaşır ve böylece çift çekirdekli koruma sağlar.

-A Vitamini gözünüzün ışık değişikliklerine uyum sağlamasına, nemli kalmasına ve gece görüşünün iyileştirmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, insan gözünün hem parlak ışık hem de karanlığa uyarlanabilirliğini artırarak kuru gözler ve gece körlüğü gibi birçok durumu önleyebilir.

-Retinol gözlerde gözle görülebilen ve sağlıklı bir retina sağlayabilen rodopsin oluşumuna yardımcı olur.[Ek bilgi:Rodopsin İngilizcede "visual purple" Türkçesi "görsel mor" olarak da tanımlanıyor.]

-A vitamini ayrıca, genellikle yaşlanma ile ilişkili olan katarakt ve maküler dejenerasyon riskini de önemli ölçüde azaltır. Aynı zamanda glokomu olan insanlar için de faydalıdır.

-Vücudunuzun cildinize zarar verebilecek serbest radikal ve toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur.

-Nem tutma sağlayarak cildinizi yumuşak ve esnek bir şekilde tutmaya yardımcı olur, bu nedenle, kuruluğu, keratinizasyonu ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarını önler.

-A vitamini kemiklerin ve dişlerin güçlendirilmesinde yardımcı olur. Dişlerinizin yüzeyinin hemen altında sert bir tabaka olan dentin oluşumuna yardımcı olur.

-Kalsiyum fosfat oluşumuna bağlı olarak üriner taş oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

-Aynı zamanda böbrek taşlarının tekrarlayan şansını azaltmaya yardımcı olacak şekilde idrar yolunun astarlanmasını sağlar.

-Kemikleri sağlıklı ve güçlü tuttuğu için, çocuklarda ve büyüyen gençlerde uygun kas büyümesinin sağlanmasında önemli bir rol oynar.

-A vitamini aşırı sebum üretimini azaltmaya yardımcı olur, bu da akne (sivilce) ile ilgili problemlerin ortaya çıkma riskini azaltır.

-Cilt yüzeyinin genel sağlığını ve canlılığını arttıran cildin koruyucu dokularının güçlendirilmesine de yardımcı olur.

-A vitamini, vücudunuzdaki toksinleri dışarı aktırarak cilt dokularını ve mukus zarlarını düzgün bir şekilde korumak için gereklidir ve antioksidan özellikleriyle vücut sisteminizi temizler.

-Eski ve yıpranmış dokuların yenileriyle değiştirilmesinde çok önemli bir rol oynar.

-Yaşlılık lekelerini ve ince çizgileri azaltabilen kırışıklık giderme özelliklerini geciktirici etkisi olduğu biliniyor.

-A vitamini eksikliği çocuklarda kızamıklara neden olabilir. A vitamini açısından zengin gıdaların alınması, sıklıkla kızamıkların neden olduğu ateş ve ishali hafifletmeye yardımcı olur.

-Retinollerin en zengin hayvan kaynağı sığır karaciğeridir. 85 gramlık bir sığır karaciğeri 27.000 IU'dan fazla A vitamini sağlar, bu da ortalama bir insanın tüm gün ihtiyaç duyduğundan daha fazladır.

-Karotenoidlerin en iyi doğal kaynakları havuç, ıspanak, lahana, butternut kabak, kavun, mango, balkabağı ve tatlı patates gibi meyveler ve sebzelerdir.

-A vitamini eksikliği, iştah kaybına, kötü bağışıklık fonksiyonuna sık enfeksiyonlara, saç dökülmesine, döküntülere, kuru cilde ve gözlere, görme güçlüğüne, büyüme geriliğine ve yorgunluğa neden olabilir.

-Yetersiz beslenen kişiler dışında, tip 1 diyabetli kişiler A vitamini eksikliği riskinde artışa neden olurlar.

kaynak:  http://tonsoffacts.com/25-interesting-and-important-facts-about-vitamin-a/
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
142 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın