• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
ARMUT HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 armut hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Armut ağaçları 12 metre ila 14 metre yüksekliğe kadar büyüyebilirler.

-Armutlar, dallara ek olarak düzenlenmiş oval veya kalp şeklinde yeşil yapraklara sahiptir.

-Armutlar beyaz veya pembe çiçekler geliştirirler. Çiçekler her iki tipte üreme organı içeriyor olsa da, kendi kendine tozlaşma yapamazlar. Böcekler, armut çiçeklerinin başlıca polinatörleridir.

-Armut, sarı, yeşil veya kırmızımsı cilt ile kaplı yuvarlak, oval veya konik meyve üretir. Eti, beyaz veya kremsi renklidir ve taş hücreleriyle doldurulur.

-Meyve, henüz yeşilken hasat edilir, çünkü ağaçtan çıkarıldığında olgunlaşmaya devam eder. Böylelikle, armut üreticileri, süpermarketlere gelmeden önce armutların olgunlaşmasını önler.

-Armut meyvesi diyet lifleri, C vitamini ve K vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda bakır ve potasyum gibi mineral kaynakları da bulundurur.

-Çin'deki insanlar, armut paylaşmanın arkadaş ya da sevgili arasındaki ilişkiyi bozabileceğine inanmaktadır. Armut ayrıca Çin'de ölümsüzlüğün sembolüdür.

-Tütün yaprakları popüler hale gelmeden önce, armut yaprakları sigara hazırlama ve yapımında kullanılmıştır.

-Armutlar bazen “tereyağı meyvesi” olarak bilinirler, çünkü olgunlaştıklarında yumuşak, tereyağı benzeri bir dokuya sahiptirler.

-Onlar eski Yunan diyetinin önemli bir parçası ve bulantı için bir çare idi. Yunan şair Homeros, armutları “tanrıların armağanları” olarak tanımladı

-Armut ahşabı, mobilyaların ve mutfak gereçlerinin imalatında kullanılır, çünkü bu ahşaplar kokuları emmez ve birçok kez yıkanmaya dayanabilir.

-Polen veya huş ve kızılağa karşı alerjisi olan kişiler genellikle armutlara karşı bir alerji geliştirir.

-Bugün dünyada bulunabilecek 3000'den fazla armut çeşidi vardır.

-Armut Ağacı, Kuzey Kafkasya'nın Nakh halklarının ağaç ibadetinde özel bir vesayet nesnesiydi.

-Armutlar, Alcinous'nin yüce bahçelerinde yetişir. Odyssey VII'de şöyle yazıyor: “Orada ağaçlarını, uzun boylu ve bereketli, armutları, nar ve elma ağaçlarını parlak meyveleri, tatlı incirleri ve bereketli zeytinleriyle yetiştir.”

-Çin'de armutlar yaklaşık 3000 yıldır yetiştirilmektedir.

-Zürih Gölü çevresindeki prehistorik yığın evlerinde pek çok armut izi bulunmuştur.

-Soğuk ılıman iklimlerde armut ekimi, en eski antik döneme kadar uzanır ve tarih öncesi zamanlardan beri bir gıda olarak kullanıldığına dair kanıtlar vardır.

-Armutlar, Rosaceae familyasında Pyrus cinsinden birkaç ağaç ve çalı türünden birisidir.

-Armut cinsinin, günümüzdeki Batı Çin'de, Orta Asya'nın bir dağ silsilesi olan Tian Shan'un eteklerinde ortaya çıktığı ve dağ zincirleri boyunca kuzey ve güneye yayıldığı ve farklı bir gruba dönüştüğü düşünülmektedir. 20'den fazla yaygın olarak tanınan birincil tür bu gruba mensuptur.

kaynak:  http://tonsoffacts.com/25-fun-and-fascinating-facts-about-pears/

  
356 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın