• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
GREYFURT HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 greyfurt hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Greyfurt, Rutaceae familyasının Citrus cinsine ait aynı isimli ağacının meyvesidir.

-Barbados'ta tatlı portakal ve pomelo yanlışlıkla birlikte yetiştirildiği zaman greyfurt ortaya çıkmıştır. Greyfurt ve greyfurtun ataları hep birlikte on yedinci yüzyılda Asya'dan tanıtılmaya başlanmıştır.

-Meyve ilk olarak 1750'de Barbados'taki Natural History of Barbados'ta  örnekleriyle açıklayan Welshman, Rev. Griffith Hughes tarafından belgelenmiştir.

-Bulunduğunda “yasak meyve” seçildi; ve sık sık, pomelo ile karıştırılmıştır.

-1800'lere kadar ismi greyfurt değildi.İlk defa 1800'lerde Jameika'lı bir çiftçinin greyfurt terimini kullanmasıyla ismi greyfurt olarak anılmaya başlanmıştır.

-Grapefruit(greyfurtun ingilizcesi) adı ilk olarak botanikçi John Lunan, Hortus Jamaicanensis (1814) tarafından yapılan bir çalışmada İngilizce olarak kullanmasıyla ortaya çıkmıştır.Görünüşe göre bu isim, meyvenin üzüm gibi kümeler halinde büyüdüğü ve küçük ve yeşil olan üzüme benzetildiği için ortaya çıkmış. Üzümün lezzetine olan benzerliğinden dolayı “üzüm-meyve ismiyle bilinir” olmuştur. "Grape-fruit=üzüm+meyve

-Botanik olarak, greyfurt, 1830'lara kadar, Citrus paradisi adıyla anılmıştır.Ve bu zaman zarfında  pomelodan ayırt edilmedi. Gerçek kökenleri 1940'lara kadar belirlenememiştir. Bu, resmi adı Citrus × paradisi olarak değiştirildi.

-Bir greyfurt ağacının ortalama ömrü yaklaşık 50 yıldır.

-Yaprak dökmeyen greyfurt ağaçları genellikle 5-6 metreye kadar uzar, ancak 13–15 metreye ulaşabilirler.

-Çiçekler soliter veya küçük koçanlarda (daha uzun saplı çiçeklerin bulunduğu dallı bir çiçek kümesidir). Her bir çiçek, 5 (nadiren dört) beyaz taç yaprakları ve sayısız organlarla, 2 ila 4 santimetre  çapındadır; Genellikle çok kuvvetli bir kokuya sahiptirler.

-Meyve sarı-turuncu tenli ve genellikle bir oblate spheroid şeklindedir; çapı 10 ila 15 cm  arasında değişmektedir.

-Et, kesikli ve asidik olup, beyaz, pembe ve kırmızı pulpları ve aromaları içeren, yüksek oranda asidik ve biraz ekşi, tatlı ve tart arasında değişen çeşitlere bağlı olarak renk olarak da değişir.

-Greyfurt, seksen yıldır Amerika'da popüler bir kahvaltı meyvesi olmuştur. Şeker ya da yapay bir tatlandırıcı ile  taze olarak tüketiliyor olup, kahvaltı için tercih edilebilirdir.

-100 gram greyfurtta 42 kalori vardır.

-Greyfurt çok besleyici elementlere sahiptir. A vitamini (karotenoidler şeklinde) ve C vitamini gibi mükemmel bir kaynaktır. Greyfurt ayrıca iyi bir pantotenik asit, bakır, diyet lifi, potasyum, biyotin ve B1 vitamini kaynağıdır. Ayrıca liminoidler ve likopen içeren fitokimyasallar içerir.

-Greyfurtun sağlık faydaları arasında kilo kaybı, sağlıklı bir kalbin sürdürülmesi, kanser riskinin azaltılması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, diyabetin kontrol altına alınmasında yardımcı olması, kolesterolün düşürülmesine yardımcı olması, sağlıklı bir sindirim sistemi, sağlıklı ciltler için düzenliliğin geliştirilmesi, sağlıklı cildin geliştirilmesi ve nörodejeneratif koşulların önlenmesi yanı sıra inme riskinin azaltılması da vardır.

-Haiti'de greyfurt reçel yapmak için kullanılır.

-Kosta Rika'da, greyfurt sık sık ekşimelerini gidermek için pişirilir; Ayrıca dulce de leche ile doldurulmuş, toronja rellena denilen bir tatlı (greyfurt dolması) yapımında kullanılır.

-Greyfurt ve greyfurt suyu, çoğu zaman bileşiklerin etkili etkisini arttırarak, ilaçlarla bir dizi etkileşime sahip olabilir. Greyfurt ve greyfurt suyunun ilaç emilimine olan etkisi 1989 yılında ortaya çıkmıştır. Ancak, ilaçların aşırı dozlanmasından dolayı bir takım ölümlerden sorumlu olduktan sonra bu etki duyurulmuştur.

-Meyve sadece on dokuzuncu yüzyılın sonlarında popüler oldu; bundan önce sadece bir süs bitkisi olarak yetiştirildi.

-Aromaterapide greyfurt kabuğu yağı kullanılır ve tarihsel olarak aromatik kokusuyla bilinir.

-Greyfurt suyu, deniz meltemi (greyfurt suyu, votka ve kızılcık suyundan oluşur) gibi çeşitli kokteyllerde kullanılır.

-Amerikan narenciye endüstrisinin ilk öncüsü, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında Atwood Grapefruit Company'yi kuran zengin bir girişimci olan Kimball Atwood'du. Atwood Grove, yıllık 80.000 kutu meyve çıkışıyla dünyanın en büyük greyfurt korusu oldu. Orada pembe greyfurt ilk 1906'da keşfedildi.

-Bugün, Çin, en büyük greyfurt üreticisidir; onu Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika takip ediyor.

-Dünyanın en büyük greyfurtu Cloy Dias Dutra (Brezilya) tarafından yetiştirildi, 3.210 kg  ağırlığındaydı.

-Texas Kırmızı Greyfurt, 1993 yılında Teksas'ın resmi meyvesi olarak belirlendi; Texas'ta greyfurt yetiştirildi.

kaynak:  http://justfunfacts.com/interesting-facts-about-grapefruit/
  
918 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın