• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
İNCİR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 incir hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-İncir, dut ailesindeki bir Asya bitki türüdür. Orta Doğu ve Batı Asya'ya özgü, antik çağlardan beri araştırılmış ve yetiştirilmiştir ve şu anda hem meyvesi için hem de süs bitkisi olarak dünya çapında yaygın olarak yetiştirilmektedir.

-İncirler Asya ve Kuzey Amerika'da dağınık yerlerde doğallaştırılmıştır.

-“incir” kelimesinin kökeni Latince “ficus” kelimesinin yanı sıra eski İbranice ismi “feg” den gelmektedir.(İncirin İngilizcesi fig)

-İnsan beslenmesinde kullanılmasının yanı sıra, incir farmasotik endüstrisinde farklı krem ​​ve losyonların üretiminde kullanılmaktadır.

-3 ila 9 metre arasında büyüyebilirler.15 metreye ulaşabildikleri görülmüştür.

-İncir ağacının kökü genellikle toprağın yüzeyine yakın bir yerde bulunur. Kökün çapı, taçdan 3 kat daha büyüktür.

-Güney Afrika'da yaşayanlar gibi bazı incirler inanılmaz derin köklere sahiptir. Kaydedilen en derin kökler 120 metre derinliğe ulaşmıştır.

-İncir meyvesi aslında etli yapının içinde çiçek açan ters çevrilmiş bir çiçeğe sahiptir. Çiçek dışarıdan görünmez. Bu tür bir çiçeğin bilimsel adı infructescence'dir.

-İncirler, küçük bir geçitten geçerek girintiye giren özel bir eşek arısı türüyle polenlenir. Çeşitli hayvanlar da incir yiyip tohumlarını dışkılarından ayırırlar.

-Tüm incirler, çiçeğin türüne ve kullandıkları üreme yöntemine göre dört kategoriye ayrılır. Kaprifig olarak adlandırılan sadece bir tür incir polen üretirken, diğer üç tip polene bağlıdır.

-Şekiller, partenogenez olarak adlandırılan işlemde polen olmadan çoğalabilir, bu da üretilen meyvenin steril olduğu anlamına gelir.

-Çekirdeklerin yanı sıra incirler kesimler, doku kültürleri ve greftlerden gelişebilir. Vejetatif olarak adlandırılan bu türden çoğalma, tohumlarla üremesine kıyasla daha hızlıdır.

-İnciller normal olarak dallarında meyve üretirler. Bununla birlikte, Filipinler'deki bazı incir türleri sap üzerinde meyve geliştirebilir.

-İncirler, zengin bir lif, mineral ve vitamin kaynağıdır. Hoş ve tatlı bir tadı vardır. Genellikle çiğ, kurutulmuş veya tatlı ve tuzlu öğünlerin bir kısmı olarak yenir.

-İncirlerin insan sağlığına yararları: Göğüs tıkanıklığının tedavisinde ve cildi sıkılaştırdığı bilinen bir yüz maskesi olarak kullanılabilirler. İncir yapraklarından elde edilen meyve suyu, böcek ısırıklarını hafifletmek için kullanılabilir.

-Sigarayı bırakmak isteyen insanlara incir önerilir. Yüksek alkaliliteleri nedeniyle sigara arzusunu azaltabilirler.

-Bazı insanlar incirleri kahve yerine kullanırlar.

-İncirin yeşil kısımlarında üretilen süt özü cilt tahrişlerine neden olabilir.

-Yetiştirilen incir yaklaşık 35 yıl hayatta kalabilir.

-Yenilebilir incir, insanlar tarafından yetiştirilen ilk bitkilerden biridir.

-Yaklaşık 9400 ila 9200 yıllarına tarihlenen bir patenokarpik tipin dokuz alt fosil inciri, Ürdün Vadisi'nde, Jericho'nun 13 kilometre kuzeyinde, Neolitik köyü Gilgal I'de bulunmuştur.

-Antik Yunan'da incir yaygındı ve onların ekimi hem Aristo hem de Theophrastus tarafından tanımlanmıştır.

-Roma'nın ilk İmparatoru Augustus'un, karısı Livia tarafından  bahçedeki incirlerle zehirlendiği düşünülüyor.

-İncirler, Afganistan'dan Portekiz'e ekildi. Onlar ayrıca Hindistan'ın Kumaon tepelerinde Pithoragarh'da yetiştirildi.

-1769'da Junipero Serra liderliğindeki İspanyol misyonerleri inciri ilk kez Kaliforniya'ya getirdi. Kullandıkları Misyon çeşitliliği, bugün hala popüler.

-İncirin Kadota çeşidi, MS 1. yüzyılda Romalı doğa bilimci Pliny tarafından literatüre dahil edilmiştir.

kaynak:  http://tonsoffacts.com/28-fun-interesting-facts-figs/
  
481 kez okundu

Yorumlar

Teşekkür     11/05/2019 14:18

Bu güzel çeviri için teşekkür ederiz.
Misafir -