• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
YABAN MERSİNİ HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 yaban mersini hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Ticari yaban mersini Kuzey Amerika'ya özgüdür, yüksek çalı çeşitleri ise 1930'lara kadar Avrupa'ya tanıtılmamıştır.

-Yaban mersini, indigo renkli meyveleri ile çok yıllık çiçekli bitkilerdir. Onlar, Vaccinium cinsinden Cyanococcus bölümünde sınıflandırılırlar.

-Yaban mersinleri boyları 10 santimden 4 metreye kadar değişebilen çalılardır.

-Yaban mersini ticari üretiminde, daha küçük türler “yüksekçalı yaban mersini” olarak bilinirken, daha küçük türler “alçakçalı yaban mersini” olarak bilinir.

-Yaban mersini daha  çok soğuk iklimi tercih eder ve kumlu, asidik toprakta yetişir.

-Yabanmersin yabani türler kuraklığa ve ateşe tahammül eder. Bazı yaban mersini türleri orman yangınlarından sonra daha fazla meyve üretir.

-Bazı çalışmalara göre, yaban mersini en az 13.000 yıldır insan beslenmesinin bir parçası olmuştur.

-Yaban mersini çok sayıda hastalığın gelişmesini önlemek için bilinen en sağlıklı meyve türü olarak bilinir.

-Çeşitliliğe bağlı olarak, yaban mersini yaprak döken veya yaprak dökmeyen yaprakları vardır. Onlar şekil olarak oval veya hançerdir. Yaprak döken bitkiler mevsimsel yaprakların rengini değiştirir. Açık yeşil yapraklar ilkbahar için karakteristiktir, kırmızı yapraklar ise sonbahar için karakteristiktir.

-Yaban mersininin çan şekilli çiçekleri vardır. Beyaz, pembe veya kırmızı renkte olabilirler. Çiçekler hem erkek hem dişi üreme organlarını içerir.

-Yabanmersini, rengi doğal olarak mavi olan nadir bir gıda örneğidir.

-Yabanmersini beslenme için zengin bir lif kaynağıdır ve C, K, A, E vitaminleri ve B grubunun vitaminleridir. Ayrıca demir, manganez, fosfor ve potasyum gibi değerli mineraller içerir.

-Yaban mersini genellikle taze, dondurulmuş veya kurutulmuş olarak satılmaktadır. Çiğ olarak veya yabanmersinli turta gibi tatlı tatlılar şeklinde yenebilir.

-Meyve suları , reçel ve kahvaltılık gevrek üretimi için kullanılırlar.

-Yaban mersini lezzetli ve sağlıklı yabanmersini şarabı üretiminde kullanılmaktadır.

-Yüksek çalı çeşidinden üretilen yaban mersini çoğunlukla taze olarak kullanılırken, alçak çalı çeşitlerinden üretilen yaban mersini sık sık gıda işlemede kullanılır.

-Sıçanlarda yapılan çalışmalar, yaban mersinlerinin deneysel olarak inme sonrası kan basıncını kontrol ettiğini ve beyin hasarını azalttığını göstermiştir.

-Yaban mersinin yararları nelerdir? Bellek ve motor becerilerini geliştirir. Yaşlanmayı geciktiren bir meyve olarak bilinirler, çünkü hücrelerin yaşlanmasını geciktirirler.

-Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük yaban mersini üreticisidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 500 milyondan fazla yaban mersini üretiliyor.

-Yaban mersini ömrü, çeşitliliğe ve çevre koşullarına bağlıdır. İdeal koşullarda, yaban mersini 60 yıla kadar yaşayabilir.

-Yaban mersini sadece 4 dakika içinde donar.

-ABD'nin çoğunda yabanmersini mevsimi, haziran ortasından ağustos ortasına kadar uzanmaktadır. Ancak, Florida yaban mersini mart ve nisan aylarında en yüksek üretim sezonuna sahiptir.

-Kişi başına taze yabanmersini tüketimi, 2007 ile 2012 arasında iki kattan fazla artmıştır. 0.22 'den 0.54'e yükselmiştir.

-“Yabani”, genellikle alçak çalılı yaban mersini için kullanılan bir pazarlama teriminden ibaret olduğu için, bu yaban mersini böcek ilaçlarından arınmış olduğuna dair bir işaret değildir.

-Yaban mersini geleneksel olarak çilek toplama tırmıkları ile toplanmış olsa da, modern çiftçiler, ekili yüce yaban mersini çalılarından meyve sallayan makine biçerdöverlerini kullanmaktadır.

-Peru'da, yaban mersini gelişimi için çeşitli özel girişimler vardır. Ayrıca hükümet, Sierra Exportadora ajansı aracılığıyla, yaban mersini tarafından gereken ideal toprak ve iklimin varlığından yararlanmak için “Peru yaban mersini” programını başlattı.

-Şili, Güney Amerika'daki en büyük yaban mersini üreticisidir ve 2014 yılında 14.500 hektar veya 36.000 dönümlük bir alana sahip olan Kuzey Yarıküre'nin en büyük ihracatçısıdır.

kaynak:  http://tonsoffacts.com/26-fun-fascinating-facts-blueberries/


  
267 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın