• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
EDINBURGH HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 edinburgh hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Şehir 1972 eurovision şarkı yarışmasına ev sahipliği yapmıştır.

-Tarihi binaları diğer birçok yerden fazladır.Şehirde 16.000'den fazla tarihi bina bulunuyor.

-J.K.Rowling, hayatının zor bir döneminde Nicolson'un kafesine giderdi ve Harry Potter hakkındaki ilk kitabı tam olarak orada yazmaya başladı. Şimdi o yerde "Kaşık" adı verilen bir restoran var.

-Şehrin bir de takma adı var - Auld Reekie (Eski Dumanlı), bir çok kömür ve odun yakıldığı ve hava dumanla dolduğundan bir döneme bağlı olarak şehre bu takma ad verilmiş.

-Edinburgh bir sanat şehridir. Her yıl ağustos ayında dünyanın en iyi konser ve tiyatro grupları, Yaz Sanatları Festivali için buraya geliyor. Edinburgh, dünyanın bir numaralı festival yeridir.

-Edinburgh 112 sahip olduğu 112 parkla İngiltere'deki herhangi bir şehirden kişi başına düşen ağaç sayısı olarak daha fazla ağaca sahip.

-Edinburgh 1703'te kendi yangın servisine sahip ilk şehir oldu. Ama bu gönüllü bir itfaiyecilikti.Bu yüzden insanları toplamak ve olay mahalline gelmek oldukça zaman alıyordu.

-Büyük ve muhteşem Edinburgh kalesi sönmüş bir yanardağ üzerine inşa edilmiştir. En son volkanın patlaması  350 milyon yıl önceydi.

-İngiltere'nin ilk kralı James I (bir İskoç kralı James VI) Edinburgh kalesinde doğdu.

-Şehrin tarihi milattan önce 8500'lere kadar uzanıyor.

-Dünyanın tek şövalye penguenleri Edinburgh Hayvanat Bahçesi'nde yaşıyor. Edinburgh Hayvanat Bahçesinde yaşayan bir kral penguen de Albay-Başkomiser ve Norveç Kraliyet Muhafızı'nın maskotu. 2008'de şövalye edildikten sonra Sir Nils Olav adını aldı ve şövalyelik töreninden sonra herkesizn dikkatini çekti. Çok tatlıydı. Norveç Kraliyet Muhafızları üyeleri, Askeri tören için şehre geldiklerinde Nils'i ziyaret edecekler.

-Edinburgh'un manzarası bir buzul tarafından oluşturuldu Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, yaklaşık 400 milyon yıl önce Edinburgh bugünkü gibi görünmüyordu. Buzul erozyonu, şimdi bildiğimiz ve sevdiğimiz ikonik manzarayı şekillendirmede büyük rol oynadı.

-Britannica Ansiklopedisi, ilk olarak Edinburgh'da üretildi ve ilk baskı, “insan vücudunun belirlenemeyen kısımlarının lekesiz tasvirlerini” içerdiği söylenen anatomi bölümü nedeniyle tartışmalara neden oldu.

-Edinburgh, uydu görüntülerini analiz ettikten sonra 2016 yılında en yeşil İngiliz şehirleri arasına girdi.Kentin yüzde 50'si yeşil alandır.

-Guinness Dünya Rekorlarına göre, Edinburgh'da yaşayan Elaine Davidson dünyanın en fazla piercingine sahip kadınıdır. Son sayımda 9000'den fazla piercingi vardı.

kaynak:  https://inews.co.uk/light-relief/offbeat/bizarre-facts-edinburgh/
  
233 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın