• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
NAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 nar hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Nar (Punica granatum) Lythraceae familyasında meyve taşıyan yaprak döken bir çalı veya küçük ağaçtır.

-Nar, İran'ından Afganistan ve Pakistan üzerinden kuzey Hindistan'a kadar bir bölgeye özgüdür.

-Bugün, Orta Doğu ve Kafkasya bölgesi, kuzey ve tropikal Afrika, Güney Asya, Orta Asya, Güneydoğu Asya'nın daha kuru bölgeleri ve Akdeniz Havzası'nın bazı kısımlarında yaygın olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca Arizona ve Kaliforniya bölgelerinde de yetiştirilmektedir.

-Nar adı, ortaçağ Latince pumum “elma” ve grānum “tohumlu” dan türemiştir.(pomegrnate:narın İngilizcesi)

-6 ila 10 metre  yüksekliğe ulaşabiilen bir ağaç olan nar çok sayıda dikenli dallara sahiptir ve çok uzun ömürlüdür, Fransa'daki bazı örnekleri 200 yıldan fazla hayatta kalmaktadır.

-Yapraklar, opposite ,sub-opposite, parlak, dar dikdörtgen(biyolojik terimler) 3 ila 7 santimetre uzunluğunda ve 2 santimetre genişliğindedir.

-Çiçekler üç ila yedi yapraklı olup, parlak kırmızı renktedir. Ve çapı 3 santimetreye ulaşabilir.

-Meyve, bir portakal ve bir greyfurt arasında, yuvarlatılmış altıgen biçimli, 7 ila 12 santimetre  çapında ve kalın kırmızımsı bir renge sahiptir.

-Bir nar meyvesinde 200 ila 1400 arasında nar tanesi bulunur.

-Yenilebilir parçalar, tohumları ve bunları çevreleyen kırmızı tohum hamurudur.

-Nar, eşsiz lezzeti, ve sağlık açısından yararları dolayısıyla  en popüler, besin bakımından zengin meyveler arasındadır.

-Nar tanelerini suda ayırmak daha kolaydır.Çünkü taneler batarken dış kabuğu suda yüzecektir.

-Tadı, nar türüne ve olgunluğuna bağlı olarak değişir. Çok tatlı olabilir ya da çok ekşi ya da acımtrak olabilir.

-Nar suyu, taze olarak içilir ve yemeklerde kullanılabilir. Meyve suyu aynı zamanda tatlandırıcılar ve likörlerde kullanılan nar şurubu kaynağıdır.

-Nar suyu uzun zamandır Avrupa, Ortadoğu'da popüler bir içecek olmuştur ve şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da yaygın olarak dağıtılmaktadır.

-Narın 100gramı 83 kalori içerir.

-Bu şaşırtıcı meyve anti-oksidan, anti-viral ve anti-tümör özelliklerine sahiptir ve vitamin A, C ve E'nin yanı sıra folik asit gibi iyi bir vitamin kaynağı olduğu söylenir. Bu muhteşem meyve, hem şarap hem de yeşil çaydan üç kat fazla antioksidandan oluşur.

-Narın faydaları arasında etkili ve sağlıklı kan dolaşımının sağlanması, kalp ile ilgili problemler için büyük bir tedavi, virüsler, mide rahatsızlıkları, diş problemleri, osteoartrit, anemi ve diyabet bulunmaktadır. Ayrıca kanser, diyabet, Alzheimer hastalığını önler.

-Eski Mısır, narı refah ve hırs sembolü olarak gördü. Bu jnhm veya nhm Semitik isimleri tarafından anılacaktır. Mısırlılar MÖ 1500 dolaylarında en eski tıbbi yazılardan biri olan Ebers Papyrus'a göre, narları  diğer enfeksiyonları tedavi etmek için kullandılar.

-Kore'ye veya Japonya'ya özgü olmasa da, nar burada yaygın olarak yetiştirilmektedir ve birçok çeşit geliştirilmiştir. Çiçekleri nedeniyle ve eski örneklerin elde edebileceği sıra dışı bükülmüş kabukları dolayısıyla yaygın olarak bonsai için kullanılır.

kaynak:  http://justfunfacts.com/interesting-facts-about-pomegranate/
  
646 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın