• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
SLOVAKYA HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 slovakya hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Slovakya, Orta Avrupa'da bulunan bir devlettir.

-Slovak Cumhuriyeti sınırları toplam 1,672 km uzunluğundadır.

-Slovakya'dan Rijeka'ya (Adriyatik Denizi) olan hava mesafesi 361 km, Gdansk (Baltık Denizi) 440 km ve Constanza'ya (Karadeniz) 686 km. Uzaklıktadır.

-Slovak Cumhuriyeti'ndeki en yüksek nokta, Yüksek Tatra dağlarındaki Gerlachovský štít zirvesidir (2 655 metre).

-Slovakya'nın en alçak noktası Klin nad Bodrogom belediyesinde (94 m.s.l) bulunmaktadır.

-Slovakya'nın başkenti ülkedeki en büyük şehir olan Bratislava'dır.

-Slovakya'nın en kuzeyde bulunan bölgesi Babia hora'dır (köy, Oravská Polhora, Nemestovo bölgesi).

-Avrupa'nın en uzun nehri olan Tuna, 22 kilometre boyunca Slovakya'dan geçiyor.

-Slovakya'nın engebeli ormanları ve otlakları olan maden kaynakları bakımından zengin dağları vardır.

-Karpat Dağları, güneydoğudaki alçak alanlarla Slovakya topografyasına hakimdir.

-Slovakya, Maryland eyaletinin yaklaşık iki katı büyüklüğündedir.

-Slovakça olan sesli harf sadece yabancı kelimelerde bulunur.

-Slovakya dağlarının altında 4000'den fazla mağara bulunur, ancak bunların sadece 12 tanesi halka açıktır.

-Slovakya'da yüzlerce maden ve termal kaynak ve yirmi'den fazla kaplıcalar var. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen binlerce ziyaretçi bu kaynakları çeşitli sağlık sorunları için kullanmaktadır.

-Ayrıca onlarca kaleye de sahipler. Bir kere telif hakları için konut olarak kullanıldıktan sonra savaş zamanlarında sığınma yeri olarak kullanılmış olanların çoğu bugün eğitim, sosyal ya da eğlence merkezleri, ev müzeleri ve hediyelik eşya dükkanları olarak kullanılmaktadır.

-Slovakya, bir müzik, dans ve şarkı ülkesi.Her yıl yüzlerce festival ve etnik halk topluluğu performansı veriliyor.Ülkeyi ziyaret edenler de bunlara katılabilir.

-Slovakya denizden çok uzakta. İşte bu nedenle yaz aylarında herkes, tatil için Avrupa'nın güneyine birçok kilometre yol kat ediyor!

-Banska Stiavnica 'gümüş kasabasıdır. İnsanlar orada dev madenler inşa ettiler ve bunu çok zengin olmak için kullandılar. Bugün bile şehir uzun zaman önceki gibi görünüyor!

-Slovakya'daki mağaralar çok sıra dışıdır ve UNESCO'nun çok sayıdaki "Dünya Mirası Alanı" olarak adlandırmıştır. Aragonit oluşumları olarak adlandırılan en nadir çiçek benzeri oluşumlar burada görülebilir.

-Bratislava Gayri Safi Yurtiçi Hasıla açısından Slovakya'nın geri kalanına benzemez. Ülkenin geri kalanından yaklaşık üç kat daha yüksektir ve Doğu Avrupa'nın tamamında AB ortalamasının üzerinde% 30 daha zengin olan en yüksek oranlardan biridir.

-Slovak Cumhuriyeti'nin başkenti yıllar boyunca pek çok isim değiştirdi.Bu kiminle konuştuğunuza da bağlıdır. Pressburg sık kullanılan isimlerden biridir ve birçok İngilizce ve Almanca metinlerde hala belirgindir.

-1848 yılında Slovakya, Macaristan'dan ayrılma konusunda ilk ciddi girişimini gerçekleştirdi.

-1861'de Banska Bystrica'nın piskopos Stefan Moyses, Slovak halkı ve dillerini talep eden "Slovak Nation Mutabakat Zaptı" nı sundu. Macaristan'da toprak hakları için de bir talep sunuldu.

-Bağımsız Slovak Cumhuriyeti 1 Ocak 1993 tarihinde kuruldu (Slovak Cumhuriyeti anayasası 1 Eylül 1992'de imzalandı).

-İlk Slavlar Milattan Sonra 5. yüzyılın sonlarında Slovakya'ya yerleşti.

-Slovak insanlar çoğunlukla Slav kökenlidir, ancak çoğu insan, 11. ve 15. yüzyıllar arasındaki sayısız göç ve Avusturya İmparatorluğu'ndaki 500 yıllık bir dönemin sonucunda kısmen Macar, Alman veya Vlach (Rumen) kökenlerinden olabilirler. (Macaristan Krallığı'nın bir parçası olarak)

-Slovakya, 1 Ocak 2009'da Euro'yu para birimi olarak kabul etti.

-Slovak kadınlar Litvanya ve Polonya kadınlarıyla birlikte Avrupa Birliği'ndeki en genç (ortalama 24 yaşında) evlilik ortalamasına sahiptir.

-Slovak ulusal yemeğiı koyun peynirinden yapılır ve markası Avrupa Birliği'nde tescillidir. Sadece Slovakya'da üretilebilir ve "slovenska bryndza" adı altında dağıtılır.

-Slovakya'da bulunan kültürel ve sanatsal akımlar, yüzyıllar boyunca günümüze kadar güçlü bir şekilde hakim durumdadır. İnsanlar ahşap oymacılığı, seramikleri, kristalleri ve cam eserleri ve masa örtüleri, peçeteler, doilyalar, vb. Gibi güzel hazırlanmış el işlemeli eşyalarıyla bilinirler.

-Slovakya'nın en popüler spor dalları buz hokeyi ve futbol. Beyzbol ve futbol çok egzotik olarak görülüyor!

-Slovakya, batıda Çek Cumhuriyeti ve Avusturya, kuzeyde Polonya, doğu Ukrayna ve güneyde Macaristan ile sınırlandırılmıştır.

-1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Slovakya nüfusu 5.432.931 kişi olarak tahmin edilmiştir.

-Slovakya'da 7 UNESCO Dünya Mirası Alanı bulunmaktadır.

-Slovakya'nın merkezinde yer alan Vlkolínec, merkezi bir Avrupa köyünün geleneksel özelliklerine sahip, 45 yapıda oldukça bozulmamış bir yerleşimdir. Bölgedeki en yaygın dağlık alanlarda bulunan bu tip günlük kütük evleri grubudur.

-Košice Barış Maratonu, Avrupa'nın en eski maratonudur ve dünyadaki en eski ikinci maratondur (Boston Maratonu'ndan sonra). İlk maraton 1924'te yapılmıştır.

KAYNAK:  http://factsking.com/countries/slovakia/
  
860 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın