• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
SLOVENYA HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 slovenya hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Slovenya, merkezi bir Avrupa ülkesidir. Küçük olmakla birlikte, bol turistik mekanlara sahiptir.Dağlık arazileri olmakla beraber Dar bir sahil şeridi ile, toprak sınırlarını dört ülke ile paylaşmaktadır.

-Slovenya'nın Bağımsızlık Savaşı  1991'de On Gün Savaşı olarak bilinen savaş olup 76 kişi hayatını kaybetmiştir.Bu savaş aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da ilk savaştır.

-1995'te arkeologlar, bir ayının femurundan yapılmış bir flüt olan Divje Babe Flütünü araştırdılar.Bu flüt Slovenya'da bulunmuş olup 55.000 yaşında olduğu düşünülmektedir.

-Slovenya bir monarşi olmasına rağmen, Slovenya'daki ilk serbest seçim (daha sonra Yugoslavya'nın bir parçası) 1925'te yapıldı.

-Hükümetin yeniden kurulması için bir darbe düzenleyen kral hariç, herkes 1925 seçimlerinden memnuniyet duydu. 6 Ocak darbesi olarak bilinen, Kral 1. Alexander'ın öldürülmesinden iki yıl sonra sonuçlandı.

-Slovenya, büyük Yugoslavya'nın önemli bir bölümünü temsil etti. Hem ABD hem de SSCB için siyasi bir yanardağ, soğuk savaş döneminde casusluk ve backchannel diplomasisinin sıcak noktasıydı.

-Slovenler siyaset konusunda çok tutkulu. Hırvat Halkının Köylü Partisinin başkanı Stjepan Radić, ülkenin parlamentosunun ortasında  suikasta kurban gitti.

-Slovenya hem Nazi Almanyası hem de Faşist İtalya'nın işgal ettiği tek modern Avrupa ülkesidir. Fakat yine de Slovenya daha da kötü günler görmüştür.

-1990'da Slovenya I. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez demokrasiyi kurdu.

-Slovenya'yı bir ülke olarak tanımlayan ilk ülke Hırvatistan oldu. Bu arada, Hırvatistan'ın kendisini bir ülke olarak tanıyan ilk ülke Slovenyaydı.

-Şimdiye kadar bulunmuş en eski tekerlek, Ljubljana Marshes Wheel, Slovenya'ya ait. Radyokarbon tarihleme 5000 + yaşında olduğunu gösterir.

-Slovenya bayrağı - Üç eşit yatay şerit beyaz (üstte), mavi ve kırmızı, Carniola Dördüğünün ortaçağ kollarından türemiştir; Sloven mührü (Slovenya'nın en yüksek zirvesi Triglav imgesi olan bir kalkan, ortada mavi bir arka plana karşı beyaz; bunun altında denizler ve nehirleri gösteren iki dalgalı mavi çizgi bulunmaktadır ve üstünde üç altı sivri yıldız bulunmaktadır. 14. yüzyılın sonu ve 15. yüzyılın büyük Sloven hanedan evi olan Celje Kontlarının kollarından alınan ters üçgen), beyaz ve mavi bantlarla merkezlenen bayrağın üst  tarafında görülür.

-Kalem kılıçtan keskindir. 1887'de, bir grup liberal fikirli kişi, ülkenin Komünist önderliğini, popüler bir gazete olan Nova revija'nın yayınladığı tek bir makale vasıtasıyla demokrasiyi kabul etmeye zorladı.

-Nova revija sadece bir kurumdan çok daha fazlası; Bu bir değişim aracıdır. Halkın özgür iradesini temsil eder ve Sloven kalplerinde ve çağdaş kültüre özel bir yere sahiptir.

-Ihlamur ağacı Sloven halkının simgesi. Ağaç asırlardır ayakta kalabilir ve Slovenya'da sevgi, arkadaşlık ve sadakati temsil eder.

-Slovenya'daki en eski ıhlamur ağacı aslında Avrupa'nın kendisinden daha eski. Slovenya'nın Koroška bölgesindeki Najevnik Nazlı ıhlamur ağacı 700 yıllıktır ve çevresi 10 metrelik uzunluktan (30 fitin üzerinde) oluşmaktadır.

-Slovenya, güzel beyaz gösteri atlarının kendi patentli markaları ile ünlüdür. Slovenya'da bulunan 425 yaşındaki Lipica At çiftliği, başka hiçbir yerde bulunmayan eşsiz beyaz atlar dünyaya getirir.

-Günde bir potica üzüntüyü uzak tutar. Sloven, Slovenya'da çok popüler bir pasta olan potica halk tarafından çok sevilmektedir.

-Slovenya'daki turizm, benzersiz ve sıra dışı yerlerde can buluyor. Çok sayıda gizli mağaralar, güzel orman kanadı, müthiş bir su yolu ağı ve maceracı insanlar Avrupa'nın önemli turist çekicileridir.

-Ülkedeki turizm 2012 yılında% 65 oranında büyümüştür.

-Ülkenin başkenti olan (Ljubljana) adı "sevilen" olarak geçiyor.Ljubljana lub-lee-yana olarak telaffuz edilir.

-Şehrin 12 müzesi var ve birbirlerine yakınlar. Böylece bir gün içinde hepsini ziyaret edebilir ve yine de başka şeyler yapmak için yeterli zamana sahip olursunuz.

-Ljubljana 2016 yılı için Avrupa'nın Yeşil Başkenti seçilmiştir.

-Slovenya, pitoresk doğal güzellikleri olan bir ülke. Dünyada en fazla mağara (10.000'den fazla) ve ülkenin yarısından fazlası ormanlarla kaplıdır.

-Postojna, 20.570 m uzunluğundaki en büyük ve dünyadaki en tanınmış mağara sistemidir.

-Slovenya, biyolojik çeşitliliğin cennetidir. Dünya yüzey alanının% 0,004'ünde dünya organizmalarının% 1'ini içerir.

-Slovenya'nın toplam 46,6 km'lik bir kıyı şeridi var.

-Slovenya'da tahmine  göre her 70 kişiye bir şaraphane düşüyor.

-Alplerin gizemli sakinleri tarih öncesi ve Neolitik çağlar boyunca Slovenya'da yaşıyorlardı.

-2 gram ağırlığındaki Etruscan vidası, dünyanın en hafif memelisidir. Bu az bilinen, büyüleyici yaratık Slovenya'da doğal olarak bulunur.

-Bir kişinin neden çeşitli nehirlerin tüm uzunluğunda yüzdüğünü merak edebilirsiniz. Cevap, bir Sloven olduğu için. Martin Strel, Mississippi Nehri'nin (2,414 mil), Yangtze Nehri'nin (2,487 mil), Amazon Nehri'nin (3,273 mil) ve Tuna Nehri'nin (1,780 mil) uzunluğunda yüzdü. Bunu yapan ilk kişi o'dur.

-Ljubljana, çocuklar için peri masalı bir şehirdir. Efsanelerin, güçlü bir ejderhanın kasaba sakinlerine saldırdığı söylenir.Antik Yunanlı Prens Jason  yardım etmeye karar verdi. Klasik bir savaşta genç prens ejderhayı öldürdü.

-Maalesef, ejderha eski Yunan'daki Prens Jason değil, Ljubljana'nın fiili simgesi oldu.

-Ejderhalar'dan bahsetmişken, "şehit" ejderhanın yeşil heykeli müthiş Dragon Köprüsü'nde bulunabilir. Güç, cesaret ve büyüklüğü temsil eder. Evet, Ljubljana çok hoş. Bu köprü aynı zamanda Viyana Secession tarzı mimarinin en güzel örneğidir.

-Orta Avrupa'da kişi başına düşen en yüksek GSYİH'dan birine sahip olan Slovenya'dır.

-Ayrıca Dragon Bridge'deki ejderhanın bakire bir hanım köprüden geçtiğinde kuyruğunu sıktığı söyleniyor.

-Tüm Avrupa bacalarının büyükannesi Trbovlje'deki elektrik santralinin bacasıdır. 1,180 ft. Veya 360 m'de, Avrupa'daki en uzun mesafededir.

-Slovenya, su turizmi ile ünlüdür. 27.000 km nehir ve derenin bulunduğu bir su cenneti.

-Ayı ve ormanlar ülkede bol miktarda bulunur.

-Slovenya öylesine küçük ki Slovenya'da ayakta iken iki ülkeye bakabiliyorsunuz. Sağda, İtalya'yı görebilirsiniz, solda ise Hırvatistan'ı bulabilirsiniz.

-Slovenya'nın Maribor şehrinde bulunan Asma Asması en az 400 yaşında ve dünyanın en eski asması olduğuna inanılıyor.

-Slovenya'da "Cerknica Gölü" aralıklı bir göldür. Mevsimlik olarak kaybolan aralıklı bir göl.

-Slovenya ayrıca dünyanın en eski tarla çiftliği olan Lipica sapı çiftliğine de sahiptir.

-CIA uyarınca Slovenya'da 477.782 mülteci ve göçmen varışı olduğu tahmin edilmektedir.

KAYNAK:  http://thefactfile.org/interesting-facts-slovenia
  
916 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın