• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
SIRBİSTAN HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 sırbistan hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler


-Sırbistan, resmi olarak Sırbistan Cumhuriyeti, Orta ve Güneydoğu Avrupa arasında bulunan bir devlettir.

-Saraybosna'daki bir Sırp milliyetçisi, I. Dünya Savaşı'nın katalizörü(hızlandırıcısı) haline gelen 1914 yılında Avusturyalı Archduké Franz Ferdinand'ı ve eşini öldürdü.

-Sırbistan'ın bir ülkede en çok sayıda Roma İmparatoru'nun doğduğu yer olduğunu biliyor muydunuz? Evet, 18 ülkede Roma hükümdarı doğmuş ve tüm Roma imparatorlarının beşte biri Sırbistan'da dünyaya gelmiş.

-Dünyadaki çoğu köy, farklı materyal türlerine dayanan evlerden ve diğer yapılardan yapılır. Ancak Sırbistan'da Mt.Stara Planina'da bir köy var. Stara Planina, tamamen taştan yapılmış. Gostuša olarak bilinen bu köyün tüm evleri ve diğer yapıları çamur, taş ve doğal malzemelerden yapılmış ve başka hiçbir malzeme içermiyor.Evlerin sağlam olmadığını düşünebilirsiniz.Fakat öyle değil bu evler halen ayakta sapasağlam halen de içlerinde insanlar yaşıyor.

-Avrupa'daki en yüksek taş kapılar Sırbistan'da bulunuyor. Bu kapıların üçü küçük prerast,büyük prerast ve kuru prerast olarak adlandırılır.

-Küçük Prerast bu üçünün en büyüğüdür. 34 metre yükseklikte, 30 metre uzunluğunda ve 15 metre genişlikte ölçülür.

-Sırbistan'ın kendi Büyük Kanyonu var. Temštice nehri kanyonu, kırmızı uçurumlarından dolayı Colorado Büyük Kanyonu ile çarpıcı bir şekilde benzerlik gösteren Sırbistan'daki bir kanyondur.

-İlk vampirin Drakula olmadığını biliyor muydunuz? Evet, Drakula ilk değildi. 1725'te Avusturyalı basında da kapsamlı olarak basılan ilk vampir Petar Blagojević'ti. Aslında, vampir kelimesi Sırpça Vampir kelimesinden türetilmiştir.

-Kuzey Amerika ile Avrupa arasındaki ilk video iletiminin ilk telekomünikasyon uydusunun başlatılması nedeniyle 1963'te yapıldığını hepimiz biliyoruz. Çoğu kişinin bilmediği şey, videonun Beyaz Melek olarak bilinen Sırbistan'daki Mileševa manastırından yayınlanması. Bu nedenle, kıtalararası telekomünikasyon alanında gerçekleştirilen atılımda Sırbistan'ın yer aldığını söyleyebiliriz.

-Hiç böcek dansı gördün mü? Hiç görmediyseniz, o zaman Haziran ayında Sırbistan'ı ziyaret edin. Bu dans, Tisza Nehri'nin Blooming adlı bir fenomen sırasında gerçekleşir. Bir böcek olan Palingenia longicauda, ​​seyircilerin 12 dakika boyunca hayretle izledikleri romantik ve melankolik bir hayat ve ölüm dansı gerçekleştirir.

-İlk ay inişinde Sırplar da önemli rol oynadılar. Mali katkıda bulunmamış olsalar da, onların işgücüne katkısı vardı. Apollo olarak bilinen bu projeye üç Sırp katıldı. Ayrıca, Mihajlo Pipin adlı bir Sırp, 3 Mart 1915'te Havacılık Ulusal Danışma Komitesinin (NACA) kurucuları arasında yer aldı ve bu kuruluş daha sonra NASA oldu.

-Hepimiz, adaların başka bir yeryüzünün olduğu gibi, yeryüzünün kabuğuna sığmadığı, ancak yüzdüğünü biliyoruz. Fakat Sırbistan'da, göllerin yüzeylerinde adaların yüzdüğü Vlasina ve Semeteš adlı iki göl var.

-Sırbistan'da gizemli dolgular var. Öncelikle, kimse Povlen küreleri olarak adlandırılan bu kürelerin kökenini kesin olarak anlayamaz. Bilim insanları, volkanik faaliyetten kaynaklandığını söylüyor; diğerleri ise, uzaylılar tarafından yaratıldıklarını iddia ediyor. Ayrıca bu kürelerin şifa ve mucizevi güçlere sahip olduğunu iddia edenler var.

-Sırbistan yerleşik bir ülkedir.

-Sırbistan'ın başkenti olan Belgrad, Güneydoğu Avrupa'nın en büyük şehirlerinden biridir.

-Sırbistan 1992'de Karadağ ile birlik kurdu ve bağımsız hale gelmek için 2006'da tekrar ayrıldı.

-İnsan Gelişimi Endeksi'nde dünyada 66. sırada yer alıyorlar.

-"Sırbistan" ismi, "Sırpların ülkesi" anlamına gelen Yunancadan geliyor.

-Sırbistan'ın beş milli parkı var: Đerdap, Fruška Gora, Kopaonik, Šar-planina ve Tara.

-Bölgede Sırbistan, Güney Carolina'dan biraz daha küçük.

-Toplam kara sınırı 2.322 kilometredir ve kıyı şeridi yoktur, çünkü kara tarafında yer alan bir ülkedir.
-En alçak nokta olan 35 m, Tuna ve Timok Nehirlerinde, en yüksek nokta ise 2,169 metrelik Midzor'dur.

-Sırbistan'ın tarım arazisi yaklaşık% 58, ormanlar ise toplam arazisinin% 31,6'sını kaplıyor.

-Depremler Sırbistan'da oldukça yaygındır ve ülke bu doğal afetler ile yılda birden çok kez harap duruma düşer.

-Cinsiyet Oranı: Sırbistan'da her kadın için 0.95 erkek düşmektedir.

-Sırbistan'da, internet nüfusun neredeyse% 50'si tarafından kullanılmaktadır.

-Sırbistan'da 122 belediye bulunuyor.

-Ülke GSYİH'nın% 10.6'sını ve% 4.8'i sağlıkla ilgili harcamalara ve eğitim harcamalarına harcıyor.

-Sırp soyadlarının çoğunluğu 'ic' ile bitiyor.

-Sırbistan 500 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetildi.

-Sırbistan, saat yapımında İsviçre'nin önünde. İsviçre, sanayiyi yoğun bir şekilde devralmadan ve dünya çapında isim yapmadan yaklaşık 600 yıl önce bunu yapmaya başladılar.

-Sırbistan son zamanlarda UNESCO Yönetim Kuruluna üye oldu (2015).

-Ahududu sever misiniz? Sırbistan, dünyadaki ahududunun en büyük ihracatçısı. Tüm ahududuların% 30'una uluslararası pazara katkıda bulunuyorlar.

-Tarihteki en önemli mucitlerden biri olarak kabul edilen Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856'da Sırbistan'da (şimdi Hırvatistan'da) dünyaya geldi. Bir Sırp Amerikalı olarak (Amerika Birleşik Devletleri'nin Sırp etnik kökenli vatandaşlarının adı) öldü. Tesla, büyük buluşlar yaratıp elektrik akımı ve manyetizma disiplinlerinde keşifler yaptı. Adı da manyetik indüksiyon (T) ünitesinde kullanılır.

-Nikola Tesla'nın yanı sıra Sırbistan'ın ünlü bilim insanlarından bazıları, Milutin Milanković (matematikçi, astronom, iklimbilimci, jeofizikçi, inşaat mühendisi), Mihajlo I. Pupin (fizikçi ve fizikçi), Josif Pančić (botanikçi, doktor, ünlü öğretim görevlisi) ), Mihailo Petrović Alas (matematikçi ve mucit), Mileva Marić (fizikçi) ve Vuk Stefanović Karadžić (dilbilimci ve dilbilimci). Çalkantılı tarihine rağmen ülke bilim alanında muazzam yetenekler çıkarmıştır.

-Sırbistan'dan spor alanındaki bir başka ünlü kişi de Novak Djokovic'tir.Ünlü tenisçinin kazandığı Grand Slam şampiyonluğu sayısı bu yazı yazılırken 12'dir.

-Sırbistan'ın başkenti olan Belgrad, Lonely Planet tarafından dünyadaki parti yerleri arasında en üst sıralarda yer aldı.

-Sırbistan, ilk kez kurulan rüzgar santralini 'Kula rüzgar çiftliğine' kurdu. Ülke, 2020'ye kadar 500 MW'lık rüzgar kapasitesini hedefliyor.

kaynak:  http://thefactfile.org/serbia-facts/
  
1116 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın