• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
PHUKET ADASI HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 phuket adası hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Phuket (Poo-get olarak telaffuz edilir), Andaman Denizi'ndeki batı kıyılarında yer alan Tayland'ın en büyük adasıdır. İki köprü, Phuket adasını anakaradaki Tayland'a bağlar.

-Phuket, Tayland ülkesini oluşturan 76 ilden biridir. 69.5 milyon kişi ile Tayland, dünyanın en kalabalık 20. en kalabalık ülkesi. Turizm, Phuket adasını Tayland'ın en zengin iline dönüştürmeye yardımcı olmuştur.

-Phuket adasında 600.000'den fazla kişi yaşamaktadır ancak 2012 sonunda resmi olarak Taylandlı nüfusu 360.905 kişidir. Göçmen işçiler, uluslararası gurbetçilerin, uzun vadeli turistlerin ve Taylandlıların bir kombinasyonu ülkedeki yaşayanların tamamını oluşturur.Bu durumdan ötürü de belirli mevsimlerde nüfus artışı yaşanmaktadır.

-Phuket Eyaletinin en büyük kenti olan Phuket Town, adanın ekonomik merkezidir.

-Phuket, Mart ayından Mayıs ayının başlarına kadar en yüksek sıcaklıklarını görür.Yıl boyunca sıcak ve nemlidir. Mayıs-Ekim ayları arası yaz muson sezonu boyunca sabahları genellikle öğleden sonra ve akşam yağmuruyla  hava güneşli ve berraktır. Kasım'dan Şubat'a "serin" mevsim ve turist ziyaretleri için en popüler zamandır.

-Phuket, 26 Aralık 2004'teki bir Hint Okyanusu depreminden kaynaklanan tsunamiden büyük zarar gördü. Hasar gören tatil beldelerinden birçoğu Şubat 2005'e kadar hizmet veremedi.Ve bugün adada halen az miktarda da olsa tsunaminin etkilerini görmek mümkün.

 -Tayland, Aralık 2006'da bölgesel bir uyarı sisteminin parçası olarak Hint Okyanusu çevresinde konumlandırılan 22 adet ABD yapımı tsunami tespit şamandırasını ilk kez kullanıma açmıştır.Uydu bağlantılı derin deniz şamandırası arasındaki orta yolun 620 mil uzağında Tayland ve Sri Lanka bulunuyor.

-Kuzeyden güneye uzanan dağlar Phuket'in yüzde 70'ini kaplar.

-Phuket'in dokuz deresi bulunmaktadır.Bununla birlikte önemli ana bir nehri yoktur.

-Phuket'in ana yollarından biri olan Thepkassatri Caddesi, Thao Thep Kasatri ve Thao Sri Suntorn'a "The Heroine's Monument" ödülünü veriyor. 1785'te Birmana istila etmeye kalkıştığında, ölen valinin ve kızkardeşinin dul eşi, kadınları erkek gibi giyineceklerini ve Thalang surlarında pozisyon almalarını emretti. Phuket'in çok sayıda birliklerinin olduğunu düşünerek kandırılmış olan Burma, Phuket'e saldırmaktan korktu ve açlık nedeniyle geri çekildi. İki kadın yerel kahramanlar oldu. Onlar fahri başlıklarını Kral I. Rama'dan aldılar.

-Tarih boyunca, Phuket Hindistan ve Çin arasındaki en büyük ticaret yollarından biriydi ve sıklıkla Portekizce, Fransızca, Hollandaca ve İngiliz tüccarlarının gemi günlüklerinde belirtildi. Kalay madenciliği, 16. yüzyıldan beri ada için önemli bir gelir kaynağıdır. Kalay ve kauçuk Phuket'in zengin ve renkli geçmişine katkıda bulunmuştur.

-Bugün, Phuket'in yüzde 60'ı orman, kauçuk ve palmiye bitkileri ile kaplıdır. Phuket'in kauçuk üretimi, Tayland'ı dünyanın en büyük kauçuk üreticisi haline gelmesine yardımcı oluyor.

-Budizm Tayland'daki nüfusun yüzde 95'i tarafından benimseniyor olsa da Phuket yerli halkı Tayland ve Malezyalıları ,Phuket'in kırsal kesimi Müslümandır.

-Phuket'in en popüler turistik mekanı olan "muz yaprakları dolusu orman" olarak tercüme edilen Patong plajı. Hiç şüphesiz, en popüler olanı, şaşırtıcı bir gece hayatı sahnesi ve ucuz dükkanlarla dolu olması, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler  için büyük bir cazibe kaynağıdır.

-Karon Plajı, Kata Plajı ve Kata Noi Plajı, Patong'un güneyinde popüler plajlardır. Patong'un kuzeyinde, daha rahat ve daha az kalabalık olan Kamala, Surin ve Bang Tao Plajları bulunmaktadır.

-Şnorkel ve tüplü dalgıçlar, Phuket'in güneyindeki Similan ve Phi Phi Adaları mercanlarında dalış yaparlar.

-Koh Tapu adası "The Man With the Golden Gun" James Bond filmindne sonra James Bond adası olarak adlandırılmaya başlanmıştır.Canlı sezonlarında çok kalabalık olan ada zümrüt yeşil sudan gökdelenler gibi tırmanan kalker kayalıklara bakan turistlerle doludur.

-Turizmin yanı sıra ananas,palmiye yağı,kaju fıstığı,dondurulmuş balık adanın ana gelir kaynağıdır.

kaynak:  http://www.travelingwiththejones.com/2014/02/25/18-fun-facts-about-phuket-thailand/
  
1018 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın