• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
ALTIN HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 altın hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Altın yeryüzüne özgü değildir.Bu yeryüzünde bulduğumuz altın yataklarının, dış uzaydan geldiği anlamına gelir.Yaklaşık 200 milyon yıl önce dünyayı bombardıman eden meteoritler, altını dünyaya getirdi.

-Bilim insanları, uzayda yeryüzünden çok daha fazla altın ve diğer değerli metallerin mevcut olduğuna ve asteroitler muhtemelen altın, platin ve nikel gibi metallerin büyük kaynakları olduğuna inanıyor.Aslında Planetary Resources adındaki bir şirket Amun 3554 adındaki asteroit üzerinde madenciliğe başlıyor.Eğer başarılı olunursa Dünya'nın en değerli şirketi olacaklar.

-En büyük altın rezervlerinin okyanus yataklarında olduğunu / biliyor muydunuz? Okyanus yatağında / üzerinde milyarlarca ton altın mevcut ve bunları uygun maliyette etkin bir şekilde çıkarmak için kullanılabilecek teknolojiye sahip değiliz.

-Şimdi okyanus yatağında altın varsa, okyanus suyunda da bulunması gerekir. Nitekim, deniz ve okyanus sularında onlarda çözünen yaklaşık 20 milyon ton altın var! Fakat suda çözünen altın konsantrasyonu çok seyreltik. Bir litre deniz / okyanus suları, bir gram altının 13 milyarda birini içerir. Yine, çözülmüş altını uygun  maliyette etkili bir şekilde çıkarmak için kullanılabilecek bir teknolojimiz yok.

-Okyanus ve denizde (hem çözünmüş hem de okyanus ve deniz yatağı) bulunan toplam altın miktarı, dünyadaki her kişiye 9 kilogram altın vermeye yeterlidir!

-Altın, dünyadaki her kıtada bulunan bir metaldir (altın rezervleri ve altın madenleri bu dünyadaki her bir kıtada bulunabilir demektir).

-Altın yenilebilir! Evet, altın yiyebilirsiniz ve tabi çok yemediğiniz ya da sadece sıcak erimiş altın içmeye karar vermediğiniz sürece sizi öldürmez! Birçok Asya ülkesinde kahvenyle çay, kahve, jöle aperitifleri ve meyvelerde altın bulunduğunu göreceksiniz.

-Altın insan vücudunda doğal olarak mevcuttur. Evet, vücudunuzda altın olması için altın yemeniz gerekmez. Zaten orada bulunur. 70 kilogram ağırlığında ortalama bir kişi 0,2 miligramdan daha fazla altına sahiptir.

-İnsan vücudunda doğal olarak bulunan altın, vücudumuzdaki eklemlerin korunmasından sorumludur ve aynı zamanda sağlıklı kalmamıza yardımcı olur. Ayrıca, vücuda elektrik sinyalleri iletmek için de önemlidir.

-Nereden altın çıkarırsanız çıkarın, silis bulursunuz.Bu, vücudumuzda bile silika bulunduğu gerçeğini ifade eder. İnsan vücudunda sadece 1.0 miligram silika mevcut, ancak insan vücudundaki rolü ve metabolizması tamamen bilinmiyor.

-Altın son derece nadir bulunan bir metaldir. Bu zamana kadar sadece 152.000 metrik ton altın çıkarıldı. Gerçekten bunun büyük bir miktar olduğunu mu düşünüyorsun? Tekrar düşün! Her yıl dünya çapında ne kadar demir çıkarıldığını biliyor musunuz? SADECE 907 milyon metrik ton!

-% 100 saf altının çok yumuşak olduğunu biliyor muydunuz? Nitekim çıplak elle kolayca şekil alabilecek kadar yumuşaktır.

-Altın sıcaklığı 2,063 Fahrenheit'e ulaştığında erir. Aynı zamanda çok iyi bir elektrik ve ısı iletkenidir.

-Aztek dilinde, 'teocuitlatl' olarak altın anlamına gelir ve kelimenin tam anlamıyla 'tanrıların dışkısı' anlamındadır.

-Dünyanın altınlarının çoğu Güney Afrika'dan çıkarılmıştır. Madencilik şartları orada pek iyi değil. Madenler genelde  130 Fahrenheit sıcaklığa kadar yükselebilir.Ve 3650 metre derinliğe kadar inebilir.

-Güney Afrika, her yıl 500 ton altın sağlamaktadır. Dünya'da toplam yıllık üretim 70 milyon ton.

-Dünyanın en büyük altın tüketicisinin Hindistan olduğunu biliyor muydunuz? Dünya üretiminin yaklaşık% 20'si Hindistan tarafından tüketilmektedir.

-Asya altın takıları, batı altın takılarından daha saftır. Asya altın takılarının çoğu 22 karat saflıkta, batı altın takıları ise 14 karat saflıktadır.

-Yıllık altın üretiminin% 78'i mücevher yapımı için kullanılır. % 12'si diş, tıbbi, elektrik ve diğer sanayiler tarafından tüketilmekte ve geri kalan% 10'luk kısmı finansal işlemler tarafından kullanılmaktadır.

-Dişhekimliğinde altının ilk kullanımı, M.Ö. 7 yılına kadar uzanmaktadır.

-14. yüzyılda bir çok hekimin, hastaları ezilmiş zümrüt ve erimiş altın karışımını içeceği şekilde bumbik salgınını tedavi etmeye çalıştığını biliyor muydunuz?

-Altının kimyasal sembolü (Au), 'parlayan şafak' için Latince bir kelime olan 'aurum' dan gelmektedir.

-Dünyadaki simyacıların temel amacı, kurşun ve diğer baz metalleri altın haline dönüştürmekti. Uygulama ortaçağ sonlarında popülerliğe ulaştı. İlginçtir, modern nükleer kimya bunu başarabilir. Kurşun, cıva ve bizmut altına kolaylıkla dönüştürülebilir ancak işlem çok pahalıdır ve üretim çok azdır. Bizmut 30 yıldan fazla bir süre önce bizmut'un altın (hem istikrarlı hem de radyoaktif izotoplar) haline dönüştürüldüğü bir deney gerçekleştirildi ve o yöntemle altın bir ons üretmenin o günlerde bir katrilyon dolara mal olacağı bildirildi!

-Altın, asil bir metaldir. Bu basitçe, nemli havaya veya havaya tepki vermeyeceği ve okside olmayacağı anlamına gelir. Asitlerde bile çözülmez.

-Bununla birlikte, altın aqua regia olarak bilinen bir solüsyonda çözülebilir. Aqua regia, çeşitli asitler kullanılarak yapılan özel bir karışımdır.

-Altın, doğal olarak oluşan beyaz olmayan renkli metallerden biridir. Altın genellikle altın sarısı veya sarıdır.

-Altın, asil bir metal olduğu için (yani, reaksiyona girmez), son derece saf haldedir ve tamamen tatsız ve kokusuzdur. Bir metal, yalnızca reaktif olduğunda kokuyu veya tadını alabilir.

-Altın son derece esnektir ve çok kolay dikiş ipliğine dönüştürülebilir! Sadece bir ons (28.3495 gram) altın 5 mikron (yaklaşık bir metrenin 5 milyonda biri) olan 50 mil ipliğe kolayca dönüştürülebildiğini biliyor muydunuz?

-Altın saflığı karatlarla ölçülür. 24 karat altın% 100 saf altın, 10 karat altın% 41.7 saf altın demektir. Diğer saflık ölçümleri 22 karat, 18 karat, 14 karat ve 12 karat içerir.

-Altın 24 karattan daha az olan metal diğer metallerle karıştırılır. Genellikle bakır veya gümüş, ancak demir, nikel, çinko, paladyum veya platinle de karıştırılabilir.

kaynak:  http://factslegend.org/40-interesting-gold-facts
  
978 kez okundu

Yorumlar

Kaynak     02/05/2018 15:42

Bilgiler çok iyi farklı bilgiler var içerisinde diğer sitelere göre Teşekkürler :)
Misafir -