• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
SULTAN PAPAĞANI HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 sultan papağanı hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Sultan papağanları ilk kez 1770'de Avustralya'da keşfedildi. Ekim 1902'nin altıncı ayında Avustralya altın rengine ulaşana kadar popüler olmadı.

-Avusturyada yaşadığı iklim oldukça kuraktır. Vahşi doğada, gökyüzünü çevreleyen, dinlenebilecekleri, üreyebilecekleri ve ısıdan kurtulabilecekleri büyük su kütlelerini arayan büyük miktarda sultan papağanı görebilirsiniz.

-Avustralyalı çiftçiler her zaman sultan papağanlarını zararlı olarak görüyorlar, çünkü mahsüllerini yiyorlar. Bununla birlikte, evcilleştirilmiş sultan papağanlarının çoğu "ana vatanlarına" hiç ayak basmadılar. Avustralya, yerli kuşların ihracatını yasaklamadı; bu nedenle, evcil hayvan mağazalarında gördükleriniz muhtemelen satın aldığınız ülkede üretilmiştir.

-Teflon ile kaplanan tencere tabancasından çıkan dumanlar sultan papağanınızı öldürebilir.Buna dikkat etmelisiniz.

-Yemcilerde bulabileceğiniz hali hazırda papağanınıza verdiğiniz tohum çeşitlerini kağıt havluya tutup suyla ıslattığınızda,bu tohumların yaklaşık %70'inin 4-5 gün içerisinde filizlendiğini göreceksiniz.Bu sayede siz de bu tohumlardan üretebilir.Üretmeseniz bile filizlenmiş hali de oldukça besleyicidir.

-Sultan papağanları çok hoşça vakit geçiren kuşlardır ve uzun süre yalnız kalmaları halinde depresyona girebilirler. Başlarını kafeslere çarpabilir, tüylerini çekebilir, yemek yemeyi reddedebilir veya kızabilirler.Uzun süre dışarı çıkacaksanız yemlerini eksik etmemelisiniz.

-Erkek sultan papağanı dişi sultan papağanından daha konuşkan ve daha seslidir.Vahşi doğada da erkekler dişileri cezbetmek için bu sesleri kullanırlar.

-Sultan papağanları jako papağanları ve muhabbet kuşları dışında konuşabilen kuşlardan kabul edilebilir.

-Standart olarak 15 yıl olmasına rağmen, ömürleri 22 yıla kadar çıkabilir.Bu tamamen yaşam koşulları ,moralleri ve sayısız faktörle ilgilidir.Bu güne kadar 36 yıl yaşamış bir sultan papağanı dahil var.

-Kafesinizi havalandırma delikleri gibi yerlerin yakınına koymamalısınız.Bunu daha iyi tespit etmek için bir mum yakın,eğer mumun alevi titreşiyorsa kafesinizi buraya koymamalısınız demektir.

-Yavruya dişiler bakar.Buna rağmen erkek sultan papağanı üreme ,kuluçka ve yavrunun büyüdüğü dönemde dişiyi yalnız bırakmaz.Hatta ve hatta yuvayı vahşi doğada kendilerinden çok daha büyük yırtıcılara karşı savunurlar.

-Sultan papağanları evcilleştirileli henüz çok olmamıştır.Bundan dolayı bu kuşlar vahşi doğada belli içgüdülerini halen korudular.Buna hastalıklarını gizlemek de dahil.Bu yüzden sultan papağanı ilaçları araştırılmalı.Ve kontrol amaçlı olarak da gerekliyse kullanılmalıdır.

kaynak:  http://cockatiel.wikia.com/wiki/Cockatiel_Helpful_Facts
  
1701 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın