• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
MUHABBET KUŞU HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 muhabbet kuşu hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Muhabbet kuşları dakikada ortalama 85 kez nefes alıp verirler.Kalp hızlarıysa biz insanlara göre çok hızlı,dakikada 300 kez kalpleri çarpar.

-Başlangıçta, İngiltere'ye ithal edilen muhabbet kuşları, yeşil-sarı renkte idi. Bugün görülen diğer renkler zamanla geliştirildi.İngiltereye ilk ithal edilen muhabbet kuşları 1878 yılında ithal edilmiştir.

-Muhabbet kuşları nispeten küçük kuşlar olabilirler, ancak vücutlarında 3000 tüye sahiptirler.

-Muhabbet kuşlarının üçüncü bir gözkapağı var, bunlar genellikle görünmezler, ancak gözlerini yağlamaya ve göz kuruluğundan uzak tutmak için çok önemlidir.

-Bu kuşlar her gözü birbirinden bağımsız olarak hareket ettirebilir ve her gözü bağımsız olarak görülebilir. Buna monoküler vizyon denir.

-Muhabbet kuşları, uçuşa yardım etmek için hava torbaları ile dolu içi boş kemiklere sahiptir.

-Bir muhabbet kuşunun boynunda bir insandan daha fazla omur vardır ve bu onların başlarını 180 dereceye kadar döndürmelerine izin verir. Başka bir deyişle, geriye dönük durabilirler.

-Bir düzine damla kan kaybetmek bir muhabbet kuşu için ölümcül olabilir.

-Dişi muhabbetler, yetiştirme mevsimi boyunca kilo alırlar ve bu ekstra ağırlık, kalsiyumun tutulmasının neden olduğu gelişmiş kemik yoğunluğundan gelir.

-Yumurtalarının kabukları, oksijen ve karbon dioksitin geçmesine izin veren küçük gözeneklerle kaplıdır.

-Evlerimizdeki yapay ışık, mevsimi gün ışığının uzunluğuna göre değerlendirirken muhabbet kuşlarının üremesinin bozulmasına neden olabilir.

-Muhabbet kuşlarının mesanesi yoktur. İdrar ve dışkıları aynı ağızdan geçer.

-Muhabbet kuşları her 20 dakikada bir dışkılayabilir. Kafeslerinin hızlı bir şekilde kirlenmesi sizi endişelendirmesin.

-Bu kuşlar ses dizilerini hatırlayabilir ve bazen tekrarlarlar.

-Muhabbet kuşları son derece akut bir görüşe sahiptir ve saniyede 150'den fazla görüntü kaydedebilir. Bu, insanlarla kıyaslandığında insanlar sadece 16 görüntü kaydedebilir.

-Çoğu muhabbet, azından birkaç sözcük söylemeyi öğrenir. Evcil hayvan kuşlarının en vokalidirler

-Diğer papağanlar gibi, muhabbet kuşlarının da  önlerine bakan iki ayak parmağı ve her ayakta geriye dönük iki ayak parmağı vardır. Çoğu kuşun öne bakan üçü ve arkaya bakan birer ayak parmağı vardır.

-Muhabbet kuşları evcil hayvan kuşlarının en popüler türüdür. Aslında, Birleşik Devletler'deki evcil hayvan kuşlarının %45'i muhabbet kuşlarıdır.

-İşitme aralığı 400-20,000 Hz'dir.

-Yetişkin bir muhabbet kuşunun yüzüne bakarak cinsiyeti kolayca belirlenebilir. Muhabbet kuşunun gagalarının üzerinde bir cere denilen küçük bir kısım var. Bu kısım mavi ise, kuş erkektir; Kahverengi ise kuş dişidir.

-Muhabbet kuşları belirli renkler olmak üzere yetiştirilirken, tek doğal renk yeşildir.

kaynak:  https://cuteparrots.com/facts-about-budgies/
  
17738 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın