• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
TAYVAN HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 tayvan hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Tayvan, Çinkıyılarındaki okyanusun ortasında yer alan bir ada ulusudur. Tarihi ve eşsiz kültürel faktörlerinden dolayı oldukça  benzersizdir.

-Tayvan Japonya, Kore ve Çin'den etkileniyor. Ayrıca, Batı ve Birleşik Krallık'ın etkilediği demokratik bir sistemi de vardır.

-Tayvan, kamu görevlileri, çiftçiler, küçük işletme sahipleri ve esnaflar da dahil olmak üzere işletmelerin ve kişilerin eklektik bir karışımıdır. İşçi sınıfı nüfusun beşte biridir ve orta sınıf başka bir beşinci sınıf oluşturmaktadır.

-Tayvan son zamanlarda sakinlerini orta ve üst sınıfa yükselten bir ekonomik reform dönemi geçirmiştir.

-Birçok öğrenci okul kıyafetleri giyiyor. Okul kıyafetleri rahat,fit görünümlü ve aynı zamanda floresan rengi veriyor.

-Apartman daireleri, dikey, uzun boylu ve az çaplıdır.Kişiler dairelerine çıkmak için merdiven kullanırlar.Her daire genellikle oldukça küçük ve çok pahalıdır.

-Tayvanlıların çoğu yağmuru sevmiyor. Sık sık yağmur yağar; Ancak, biraz yağmurda yürümek, yalnızca birkaç saniye olsa bile, kültürerl olarak kabul edilmez. Bu genelde kirlilik ve onların asit yağmuruna maruz kalma korkuları ile ilgilidir.

-Tayvanlı kızlar açık tenli olmayı sevmektedir.Dolayısıyla ne pahasına olursa olsun güneşten uzak durmayı tercih ederler.

-Herkes her zaman sıkı çalışıyor. Çocuklar o kadar çok çalışıyor ki dünyanın en iyi matematik skorlarına sahipler. Çoğu insan çalışmayı seviyor ve haftada 70 saate kadar meslekleri üzerine çaılışıyorlar. Burası aynı zamanda dünyanın en zengin IQ bölgesidir.

-Açık havada çöp tenekesi yok. Çöp kutuları genellikle bir evin veya işyerinin içinde tutulur. Çöp, geldiğinde çöp kamyonuna atıldı. Bu kamyonlar sokaklara varışlarını belirtmek için yüksek sesle müzik çalmaktadır.

-Parkın çevresinde her yerinden uçan yarasalar vardır.

-Yaşlılara saygı ve sevginin Tayvan kültüründe önemli bir yeri vardır.

-Bu ülkedeki insanlar misafirlerini görmekten mutluluk duyuyorlar.

-Marketler her yerde olup, temel olarak çeşitli olanaklarla bütün gece açıktırlar. Bu mağazalar bir Japon şirkete aittir. Bu mağazalarda bir belge yazdırabilir, taksi çağırabilir, parsel gönderebilir, faturalarınızı ödeyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

-Tayvan, binlerce yıl öncesine ait dünyanın en eski insan kanıtına kadar uzanan bir tarihe sahiptir.

-1700'lü yılların başında, Hollanda adayı kolonize etti. Guangdong ve Fujian illerinden gelen Han Çinli ve Hakka göçmenleri, bu küçük ada ülkesinde yaşamak için Tayvan Düzeni'ni geçiştirdi.

-İspanyollar, 18. yüzyılda da ülkede yaşamaya çalıştı, ancak bu çaba başarılı olamadı.

-17. yüzyılın sonlarına doğru, Kokinga adı verilen bir Ming Hanedanı taraftarı anakara Çin'i kaybetti. Bunun yerine, adada bir üs oluşturmak için Hollanda'yı yendi.Daha sonra Qing hanedanı burayı ele geçirdi.Ve Qing hanedanı etkisi Tayvan kültürüne entegre edildi.

-1895'teki İlk Çin savaşında, Japonya İmparatorluğu adayı fethetti. Japonya'ya yapılan başlıca ihracat, pirinç ve şekerdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Tayvan'da Japon emperyal eğitim sistemleri başlatıldı. Tayvan, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon askerlerin yanında savaşmıştır.

-Ülkede Demokratik bir dönem ve reformlar, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra gerçekleşti.

-İlk başkanlık seçimi 1996'da yapıldı. Bu aynı zamanda Tayvan Füze Krizi'nin de zamanıydı.

-2000 yılında, seçim Kuomintang'ın yönetici grubu statüsünü sona erdirdi. Demokratik süreçler büyümeye devam etti.

-Tüm adanın etrafında dolaşmak kabaca sekiz saat sürer.

-Tayvan'daki çoğu insan Budist veya Taocudur. Doğanın bilgeliğini üstlenmeyi severler.

-Tayvan'daki yetişkinlerin yüzde altmışı okuyabiliyor.

kaynak:  http://thefactfile.org/interesting-facts-taiwan/
  
2815 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın