• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
ANANAS HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 ananaslar hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Ananas meyvesi merkezi bir çekirdeğe sahiptir.Meyveler bu merkezi çekirdeği çevreler,ve bir ananas birden fazla meyve içerir.Çok meyveli bitkilere örnektir.

-Filipinler'de, ananas yaprakları, piña adı verilen belirli bir lif türü üretmek için kullanılır. Bu pina aslında bir tekstil elyaf ve Barong Tagalog ve Baro't Saya'da için ortak bir malzeme olarak kullanılır. - (sırasıyla erkekler ve bayanlar tarafından giyilen elbiseler.)

-Biraz şaşırtıcı olabilir, fakat piña'nın yalnızca kıyafet yapmak için kullanılmadığını biliyor muydunuz? Ayrıca mobilya ve duvar kağıdının da önemli bir bileşenidir.

-Havai'de ananas tarımının yapıldığı bölgelerde sinek kuşlarının varlığı ithalatla azaltılmıştır.

-Havaililerin sinekkuşu ithalatını neden kısıtlandırdıklarını anlamak çok da zor değil.Sinekkuşları ananasların tozlaşmasına yardımcı bir faktördür.Anaçlar ve soyun devamı açısından bu istenen bir şey değildir.

-Yarasalar tarafından tozlanan bazı yabani ananaslar vardır. Bu ananaslar yalnızca gece olduğunda çiçek açmalarıyla bilinirler.

-Ananas çeşitlerini tahmin edebiliyor sunuz? Purdue Üniversitesi Ziraat Departmanı, 37 çeşidi listeliyor. Bununla birlikte, geniş kategorizasyona gelince, öncelikle dört tane ana kategori sırasıyla - Aabacaxi, Kraliçe, Kırmızı İspanyol ve Pürüzsüz Cayenne bulunmaktadır.

-Bilinen 37 çeşidi, dört ana grubun birinde gruplandırılmıştır. Gruplama, tatlılık, ticari uygunluk ve boyut temelinde yapılır.

-Smooth Cayenne dünyanın en popüler ananas çeşididir. Ayrıca Cayena Lisa veya sadece Cayenne olarak da bilinir.

-Smooth Cayen'in iki başka adı da vardır - Kew ve Sarawak - genellikle Hindistan, Tayland, Malezya ve Sri Lanka'da kullanılır.

-Birçok kişi Abacaxi'yi dünyadaki en 'en' lezzetli ananas olarak kabul eder. Ancak, bu ananas grubu ile ilgili bir sorun var. Çok hassaslar,bu nedenle ticari işlemi ve üretimi ciddi bir sorundur.

-Ananas tropik çok yıllık otsu bir bitkidir. Tropikal olması nedeniyle, sıcaklık ve toprak koşulları açısından büyümesi için özel şartlar gerekir. Örneğin ananas düşük sıcaklık derecesine dayanamıyor. Gün boyunca çok fazla güneş ışığı gerekir.

-Gece boyunca 20 ° C'de gündüzleri sağlıklı ananas büyütmek için optimum sıcaklık 32 ° C'dir. Eğer bilmiyorsanız, sıcaklık 1 ° C bile düşerse veya hatta 1 ° C artarsa, ananasın büyüme oranı% 6 azalır!

-Sıcaklık 35 ° C'nin üzerine çıkarsa, meyve güneş yanığı alacaktır! Üretim bölgesinin kesinlikle donmaması da gerekir.

-Ananas sulanmayan bir alanda yetişiyorsa, yıl boyunca yağış dağılımının doğru bir şekilde olması gerekir. Ve asgari yıllık yağış miktarı 750 mm olmalıdır.

-Ananas yetiştirilecek toprağa gelirsek toprak kil,kum-kil veya kumlu toprak olmalı.Yetiştiği zeminden bir metre derine kadar herhangi bir taş,kaya sert bir şey bulunmamalıdır.

-Ayrıca, ekimi yapılan arazinin drenaj sistemi çok iyi olmalıdır. Drenaj iyi değilse, kök sistemi zayıflamış olmasından dolayı kök çürüklüğü ve çeşitli ananas hastalıkları ortaya çıkar.

-Drenaj sisteminin sağlam olması gerektiği için arazinin yüzde 2 ila 6 arasında herhangi bir eğime sahip olması gerekir.Bundan daha az bir eğimde drenaj düzgün çalışmaz.Eğim daha fazla olursa da erozyon riski baş gösterir.

kaynak:  http://factslegend.org/20-amazing-pineapple-fruit-facts-you-should-know/
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
790 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın