• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
MUZ HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 muz hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Bir muzu suya attığınızda batmayacaktır.Yüzdüğünü göreceksiniz.

-Muzun% 75'i aslında sudan oluşur. Buna rağmen yendiklerinde ağızda kuru bir tat bırakır.Olgunlaşmış muzlar kremsi yapıdadır.

-Aslında pazarda gördüğünüz muzlara Cavendish muzları denir. Bununla birlikte, en çok tercih edilen muz türü eskiden Gros Michel olarak bilinen bir muz türüdür.

-Gros Michel aslında 1960'larda Panama Hastalığı nedeniyle kullanılmadı. -(Panama hastalığı) Gros Michel ağaçlarının (otlar) köklerine saldıran bir mantar türü.

-Bugüne kadar Cavendish güvende ancak yirmi yıl sonra gelebilecek olan Panama Hastalığı bu muz cinsine saldırıp yok olmasına neden olabilir.

-Gros Michel'in aslında tat açısından Cavendish'den daha iyi olduğu söyleniyor. Ayrıca boyutu daha büyüktü ve raf ömrü daha fazlaydı.

-Cavendish dünya çapında yenilmekle birlikte, aslında Güneydoğu Asya'da, özellikle Endonezya'da ve daha sonra Hindistan'a taşınmıştır. Büyük İskender'in Hindistan'da ilk kez muz yediği Hindistan'dan Yunanistan'a kadar yayılmıştır.

-Lady finger muz olarak bilinen bir çeşit muz var.(Lady finger ingilizce bayan parmağı anlamında)Aslında daha küçüktür, ince bir kabuğu vardır ve yediğimiz normal muzlara kıyasla daha tatlıdır.

-Muz bitkisinden toplanan elyaflar kıyafet yapmak için kullanılabilir. Evet, giydiğimiz kıyafetler.

-Dünya genelinde 50 çeşit muz var. Bunlardan biri, daha çok bir elma gibi tadabilen Goldfinger muzudur. Philip Rowe tarafından üretilen bir melez. Bu tür şu anda Avustralya'nın bazı yerlerinde popüler olmakla birlikte, dünya çapında ticari bir giriş yapmada başarısız oldu.

-Dünya'da yılda 100 milyar muz tüketiliyor. Bu nedenle muz, dünyanın dördüncu en büyük tarım ürünüdür. İlk üç sırada buğday, pirinç ve mısır bulunmaktadır.

-Muzun diğer adı plantain'lerdir. Bununla birlikte, günlük kullanımda muz terimi meyvenin tatlı ve keskin türevini ifade ederken, muz terimi yenilebilir yapmak için uygun pişirmeyi gerektiren nişasta sürümünü ifade eder.

-Muzlar ihraç edildiğinde, olgunlaşmadan önce sarıya dönüşürler, yani hala yeşil olduklarında. Özel saklama kaplarında ihraç edilirler ve varış noktalarına ulaştıklarında olgunlaşırlar ve yenilmek üzere hazır olurlar.

-Kişi başına düşen muz tüketimini ölçersek, Uganda bu dünyadaki tüm ülkelerin başında gelir. Uganda'daki insanlar kişi başına yılda 500 kilogram muz yiyor.

-Gerçekten sert tohumları olduğu için yenmesi zor bazı yabani muz türleri var. Ancak yine de yenilebilirler. Sadece dişleriniz için sıkıntılı olabilir.Biz tavsiye etmiyoruz :)

-Eğer muzların sadece sarı renkte olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Olgun muzların da başka renkleri olabilir. Yeşil çok yaygındır ancak kırmızı varyantları da bulabilirsiniz. Ayrıca kahverengi ve mor türleri de alabilirsiniz! Onlar olgun ve lezzetlidir.

-Muz bitkisi aslında Dünyanın en büyük otudur.8 metreye kadar büyüyebilir.İlginçtir, bir muz bitkisinin kökleri yüzlerce yıllık olabilir, ancak zeminin üzerinde yükselen kök otsudur ve bir yıllık döngünün sonunda ölür.

-Amerikalılar Portekiz denizcileri 16. yüzyılda Batı Afrika'dan Amerika'ya muzu getirince muz hakkında bilgi sahibi olmuşlardır.

-Bu dünyada ilk yetiştirilen meyvelerden biri muhtemelen muzdur. Güneydoğu Asya'da ilk muz çiftliklerinin varlığına inanılıyor.

kaynak: http://factslegend.org/20-fascinating-banana-fun-facts/
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
378 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın