• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
ÇAKALLAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 çakallar hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Çakal, kurt ve köpeği de içeren canine familyasının bir üyesidir.

-Çakallar Güneydoğu Avrupa, Asya ve Afrika'ya özgüdür.

-Üç çakal türü vardır: Altın çakal, Kenar çizgili çakal ve kara sırtlı çakal.

-Altın çakal açık savanlar, çöller ve kurak çayırlarda yaşar. Kenar çizgili çakallar nemli savanalarda, bataklıklar,engebeli araziler ve dağlarda bulunur. Kara sırtlı çakallarsa  savanalar ve ormanlık alanlarda yaşamaktadır.

-Çakalların vahşi doğada 8 ila 10 yıl arasında esaret altındaysa  en fazla 16 yıl arasında yaşayabilir.

-Çakalların türüne göre boyutu ve rengi değişir, ancak genellikle omuzda 38 - 51 santimetre  yükseklik, 70 - 86 santimetre  gövde boyu ve 7 - 16 kilogram arasında bir kütleye sahiptirler.

-Uzun bacakları ve kıvrık köpek dişleri ile av için çok uygundurlar ve büyük ayakları ile kaynaşmış bacak kemikleri  16 km / saat'lik  hıza erişebilmelerini sağlar.Ayrıca fiziksel olarak çok dayanıklı olup,bu hızı uzun süreler boyunca koruyabilirler.

-Genellikle gece aktif hayvanlardır.Gündüz çalılarda saklanırlar.Geceleyin alacakaranlıkta ava çıkarlar.

-Çakallar çok seslidir ve özellikle yırtıcı olduğunda, birbirlerine yüksek sesle bağırırlar.Yüksek desibellerde ses çıkarırlar.

-Çakalların kendilerine ait sahiplendikleri toprakları vardır.Ve buraları canları pahasına savunurlar.(başka çakallar,köpek gibi hayvanlara karşı)

-Çiftleşme mevsimi çakalların coğrafik dağılımına bağlıdır. Afrika'da yaşayanlar ekim ayında çiftleşirken, Güneydoğu Avrupa'daki çakallar aralık ayında, Hindistan'da yaşayanlar ise tüm yıl boyunca çiftleşebilir.

-Çakallar tek eşlidir.Ömürleri boyunca tek bir eşleri vardır.Dişilerin gebeliği 2 ay sürer.Ve genelde gebelik sonunda 2 ila 4 arasında yavru dünyaya getirirler.Büyük çakal türleri 9 yavruya kadar çıkabilir.

-En fazla 65 kilometre hıza çıkabilirler.Fakat bu sık değildir.Ve uzun süre boyunca bu hızı koruyamazlar.(uzun süre koruyabildikleri ve genelde yaptıkları hızın 16 kilometre/saat olduğu bilgisini yukarıda paylaşmıştık)

-Yavrular dünyaya geldikleri ilk 10 gün göremez.İlk 1 ay anne sütüyle beslenirken,6 aylıkken avlanmayı öğrenirler.Sürüdeki yaşlılar hayatta kalma şanslarını arttırmak amacıyla yavrularla ilgilenirler.

-Çakallar, yılanlar ve diğer sürüngenler, küçük ceylanlar, koyunlar, böcekler, meyveler, çilekler ve bazen otları yemeyi sever.(fırsatçı beslenicilerdir.Hayvan leşleriyle dahil beslenebilirler.)
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
593 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın