• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
PELİKANLAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 pelikanlar hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Kayıt altına alınmış en eski pelikan fosili Fransa Oligosen yakınlarında bulunmuş olup, 30 milyon yaşındadır.Paleontologlar, Almanya, Hindistan, Kenya, Peru, Avustralya ve Kuzey Carolina gibi bölgelerdeki daha genç materyalleri de ortaya çıkardılar.

-2006 yılında St. James Parkı Londra'da alışılmışın dışında bir olay yaşandı .Büyük beyaz pelikan bir güvercine saldırıp,onu tamamen yuttu.Genelde balıkla besleniyor olsalar da amfibiler ve kaplumbağalarla beslendiklerine de rastlanıyor.

-Kahverengi pelikan keskin gözlü bir avcıdır.Suyun 18 metre üzerinde uçarken bile okyanus yüzeyindeki balıkları tespit edip,avlayabilir.Avcılıkları genelde hedefe kilitlenip suya dalmalarıyla olduğundan avda bir şok etkisi yaratır.

-Bazı pelikanlar avda daha başarılı olabilmek için U şeklinde grup oluşturup,avlanır.Bu sayede sürü halinde gezen balıkların etrafını sararlar.Ve aynı anda suya dalarak başarı şansını da arttırmış olurlar.

-Pelikanlar, Pelecanidae familyasını oluşturan büyük su kuşlarının bir türüdür.

-Antartika dışında tüm kıtalarda rastlayabilirsiniz.

-Vahşi doğada ömürleri 10 ila 25 yıl arasında değişirken,çevre koşullarından izole esaret altında bu süre 50 yıla kadar çıkabilmektedir.

-Pelikanlar ağır kuşlardır, ancak kemiklerindeki hava keseleri sayesinde yükseklerde uçabilirler.Sıcak hava dalgalarında 3000 metre yükseklikte uçabilmektedirler.

-Başlıca besinlerini balıklar,kaplumbağalar ve kabuklular oluşturur.

-Kolay tanımlanabilirler,çünkü gagalarının altında kese bulunduran nadir kuşlardandır.

-Toplam 8 farklı pelikan türü vardır.

-Ortalama bir pelikan günde 2 kilograma yakın balık yer.

-En ağır pelikan ağırlığı 8 ila 15 kilogram arasında değişebilen büyük beyaz pelikandır.

-En küçüğü ve en hafif olanı 1 ila 1,5 metre uzunluğunda ve ağırlığı 3,5 kilogram  olan kahverengi pelikandır. (Pelecanus occidentalis)

-Kanat açıklıkları türüne bağlı olarak 2 ila 3.5 metre arasında değişebilir.

-Üreme döneminde dişiler genelde 1 ila 3 arasında yumurta bırakır.Bu 4,5 de olabilir.Kuluçka süresi 28 ila 36 gün arasındadır.
  
571 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın