• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
ATEŞ BÖCEĞİ HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 ateş böceği hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Ateşböceği sinek değildir. Onlar böceklerdir.

- Farklı böcek türleri vardır. Bazıları kanatlı böceklerdir. Bilimsel olarak, kanatlı böcekler Coleoptera sınıfındandır.Fakat ateş böcekleri  Coleoptera sınıfında yer almaz.Bununla birlikte, bütün kanatlı böcekler gece aktif değildir.

-Böylece, ateş böcekleri aslında Coleoptera sınıfından farklı bir aile olarak ayrılırlar. Ateşböceklerinin bulunduğu aile Lampyridae olarak bilinir. Lampyridae ailesindeki tüm böcekler gece aktiftir.

-Lampyridae familyasındaki böcekler parlayabilir (diğer bir deyişle, biyolüminesans sergileyebilir), ancak hepsi uçamaz. Bu uçan kısma ateşböceği denir. Uçmayanlaraysa yıldız kurdu denilir.

-Dünya üzerinde yaklaşık 2.000 değişik ateş böceği türü bulunmaktadır. Hepsi dünyanın en verimli ışık üreticileridir. Nasıl? Işık üretimi için tasarlanmış kimyasal tepkime ile ürettikleri enerjinin% 100'ü (bu kimyasal reaksiyon biyolüminesans olarak bilinir) hafif üretim için tüketilir. İnsanlar tarafından üretilen akkor ampullerle karşılaştırın. Geri kalan enerjinin% 10'u ısınmaya, geride kalan% 90'lık ısı kaybına dönüşür.

-Bütün ateş böcekleri parlamaz. Bu gezegende yaşayan 2000 farklı türden, hiç parlamayan birkaç tür var.Parlayan türleri biyolüminans için özelleşmiş birtakım organlara sahiptir.

-Bu özel ışık organları ateşböceklerinin hemen altında bulunur. Bu özel organların içinde luciferase olarak bilinen bir bileşik var. Lusiferaz olarak bilinen bir enzim de vardır. Bu özel organların içinde, lusiferaz ışığı üretmek için oksijen, adenosin trifosfat ve magnezyum iyonları varlığında lüsifer ile reaksiyona girer.

-İlginçtir, ateş böcekleri tarafından üretilen ışık soğuk ışıktır. Bu, ısı şeklinde hiçbir enerji kaybettirilmediği ve tüm enerjinin ışığın üretiminde tüketildiği anlamına gelir.

-Ateşböceği tarafından üretilen ışık renginde değişiklik gösterebilir. Sarı, bu uçan böceklerin ürettiği en yaygın renk iken, soluk kırmızı, turuncu ve hatta yeşil gibi başka hafif türevleri de vardır.

-Ultraviyole veya kızılötesi frekanslarda ışık üretmezler. Ürettikleri tüm ışık renkleri 510 ve 670 nanometre dalga boyu aralığına düşer.

-Yetişkin hale gelip,gelmemeleri fark etmeksizin larva döneminde bile parlarlar.Bu aynı zamanda onları yırtıcılardan koruyacak acı tatlı kimyasallar salgılandığının da işaretticisidir.

-Yetişkin ateşböcekleri, arkadaşlarını çekmek için ışıklarını kullanır. Bazen erkekler yanıp sönebilir veya bazen de sürekli parıltı yayabilirler. Ateş böceklerinde yanıp sönmeler türe özgüdür. Başka bir deyişle, iki farklı türün ateşböcekleri farklı şekillerde,zamanlarda yanıp sönecektir.

-Bilim adamları, belirli bir türün ateşböceklerinin belirli bir modelde yanıp sönmesini sadece eşzamanlı olarak yaptığı zamanların bulunduğunu belirtti. Bilim insanları neden aydınlatma yaptıklarını tam olarak bilmiyorlar, ancak böceklerin dişilerin aynı türdeki erkekleri tanımlamasını sağlamak için yaptıklarını tahmin ediyorlar.

-Çiftleşme sonrası yumurtaları hemen güvenli zeminlere bırakırlar.Larvaların yumurtadan çıkması 3 ila 4 hafta arasında sürecektir.

-Bundan sonra, larvalar nihayet yetişkin hale geçip  dışarı uçmaları için yaklaşık 1-2 hafta boyunca pupa aşamasına geçer.

-Ateşböceklerinin beslenme biçimi bir türün diğerine büyük ölçüde farklılık gösterir. Ancak, çoğu türde larvalar, aslında yetenekli yırtıcılardır ve sülükler, karasal salyangozlar ve diğer türlerin larvalarıyla beslenirler.

-Bazı türlerde larvalarda mandibula denilen son derece uzmanlaşmış apandisitleri bulunur. Bunlar yivlidir ve larvaların avına doğrudan sindirim sıvıları enjekte etmelerine izin verir. Sonuç olarak, av bu sıvı etkisiyle çözülür ve sonra larvalar erimiş maddeleri emer.

kaynak
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
2183 kez okundu

Yorumlar

ATEŞ BÖCEKLERİ     06/03/2019 17:14

TEK KELİMEYLE HARİKAAAAAAAAAA
Misafir -