• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
KÖPEKLER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 köpekler hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Köpekler, evcilleştirilmiş bir caniddir. Ve en yaygın kara kökenli etoburdurlar.

-Chihuahua'lardan Büyük Danuaya kadar aşina olduğumuz bütün köpek cinsleri aynı ailededir: "Canis lupus familiaris."

-Aslında, köpekler Canis lupus veya kurtun bir alt türüdür.

-İnsanlar tarafından uzun süredir yetiştirilirler. Ve şimdiye kadar evcilleştirilen ilk hayvanlardırlar.

-Arkeolojik kayıtlar  tartışmasız olarak köpeğin 14.700 yıl önce insanlarla beraber gömülmüş halde olduğunu ve 36.000 yıl önce halen tartışılan kalıntıların var olduğunu gösteriyor.

-Günümüzde köpekler insanlarla dünya çapında ve çok çeşitli habitatlarda birlikte bulunuyor.

-Köpekler, çeşitli davranışlar, duyusal kabiliyetler ve fiziksel özellikler için bin yıldır seçici olarak yetiştirilmektedir.

-Dünya Köpek Örgütü tarafından tanınan 340 civarında köpek ırkı var, ancak sayı ülkeden ülkeye değişiyor, örneğin American Kennel Kulübü sadece 170 kadar ırkı tanıyor.

-Köpeklerin tipik ömrü, ırklar arasında büyük farklılıklar gösterir, ancak ortalama bir ömre sahip olan popülasyondaki köpeklerin yarısının öldüğü ve yarısının hala yaşadığı yaş grubu 10 ila 13 yaş arasında değişmektedir.

-Bir köpek için kaydedilen en büyük yaş, Les Hall of Rochester, Victoria, Avustralya'ya ait Bluey adında bir Avustralya sığır cinsi köpek için 29 yıl 5 aydır.

-Bilinen en küçük  köpek,yetişkin olduğunda omuzda sadece 6.3 cm , baş ve beden boyunca 9.5 cm uzunluğuna erişebilen ve sadece 113 gram ağırlığındaki bir Yorkshire Terrieriydi.

-En uzun köpek şimdiye kadar 4 Ekim 2011'de 1.118 metre boyunda ve ABD'nin Michigan, Otsego şehrindeki Denise Doorlag ve ailesinin sahibi olduğu 'Zeus' (ABD) Büyük Danua cinsi köpektir.

-Guinness Dünya Rekorlar Kitabı tarafından şimdiye kadar bildirilen en ağır köpek, İngiliz Mastiffi olan Zorba'ydı. 155,6 kilogram ağırlığa ulaştı!

-Köpekler kürk tabakalarına göre ikiye ayrılır.Soğuk iklimde yaşayanlar 2 katlı bir deri tabakası sert tüyler bulundururken,sıcak iklimde yaşayanlar tek katlı deri tabakası ve yumuşak tüyler bulundurur.

-Florida State Üniversitesi Duyu Dergisi Araştırma Enstitüsünün eski direktörü James Walker, bir köpeğin bir koku duyusunun bizden 10,000 ila 100,000 kat fazla olduğunu tahmin ediyor. Bunu bir perspektif haline getirirsek, bir köpeğin koku alma duygusunun 10.000 kat daha iyi olduğunu varsayacağız. Bunu kendimize uygularsak, bir köpeğin 1/3 milimetrelik bir mesafesinde 4828 kilometreyi net olarak görebileceğimiz anlamına gelir.

-Köpeklerin yalnızca siyah-beyaz görebileceği ve öğelerin ana hatlarını tanımlamak için değişen parlaklık düzeyleri kullanabileceği konusunda yaygın bir yanlış anlaşılma var. Köpekler renkleri görürler, ancak gördükleri renkler ne zengin ne de insanlar tarafından görülen renklerdir. Gökkuşağını menekşe, mavi, mavi-yeşil, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı olarak görmek yerine köpekler onu koyu mavi, açık mavi, gri, açık sarı, koyu sarı (kahverengi) ve çok koyu gri olarak görürler . Diğer bir deyişle, köpekler Dünya'daki renkleri temelde sarı, mavi ve gri olarak görürler.

-Araştırmacılara göre köpeklerin pusulaya ihtiyacı yok.Dünyanın manyetik alanından yönlerini bulup,kuzeye mi güneye mi gideceklerine karar verebiliyorlar.

-Evcil köpekler hâlâ birçok davranışlarını vahşi akrabaları ile paylaşıyorlar. Her ikisi de topraklarını savunurlar ve onları ağaçlar, kayalar, çit yazıları ve diğer uygun sitelerde işeyerek işaretlerler. Bu koku mesajı diğer köpeklere bir hayvanın topraklarında olduğunu bildiriyor.

-Araştırmalar köpeklerin istihbarat ile ilişkili birçok davranış sergilediklerini gösteriyor. Gelişmiş hafıza becerilerine sahipler. Örneğin, "Chaser" isimli bir border collie, 1.000'in üzerinde nesnenin adlarını öğrendi ve bunları sözlü komutla gösterebildi. Köpekler bu bellek becerisini çıkarımlar yapmak için kullanabilirler ve Rico adlı bir border collie  200'den fazla kelimenin,komutun anlamını öğrenip, bunları gösterebildi.

-Hızlı köpekleri düşündüğünüz zaman, uzun boylu ve yağsız Greyhound(tazı) genellikle akla ilk gelen ırktır. Bu uzun bacaklı, pürüzsüz kaplamalı yarış cinsi, saatte 72 kilometreye kadar hız yapabilir.

-Köpekler sosyal  hayvanlardır. Kurtların torunları olarak, köpekler içgüdüsel olarak sürü hayvanlarıdır. İçgüdüsel olarak yakınlardaki her sürüye katılmayı isterler. Bu, köpeklerin diğer pek çok hayvanın, özellikle atların, ineklerin ve koyunların olduğu diğer  sürü hayvanlarıyla bu kadar iyi geçinebilmesini açıklıyor.

-Gebe kalma süresi değişebilir, ancak köpekler çiftleşmeden yaklaşık 58 ila 68 gün sonra yavrularını 63 gün boyunca taşırlar. Ortalama bir gebelik sonucu altı yavru oluşur, ancak bu sayı köpeğin cinsine göre değişebilir. İlk dört ila beş ayda yavrular vücut ağırlığının yarısı kadar büyür!

-İki köpeğin burun baskısı hiçbir zaman aynı değildir.Köpeklerin burun baskısı bir insanın parmak izleriyle aynı işlevi görür. Ve onları doğru bir şekilde tanımlamak için kullanılabilir.

-Genetik araştırmalara göre, köpekler Çin, Ortadoğu ve Doğu Avrupa'dan geliyor. Bir arkeolog ve genetikçi olan Greger Larson'a göre, gri kurtlar batı Avrasya'da insanlar tarafından evcilleştirildi. Doğu'daki insanların da benzer zamanlarda yerli kurtları  evcilleştirdiklerini tahmin ediyor.

-İnsanlarla olan uzun ilişkileri, köpeklerin benzersiz bir şekilde insan davranışlarına uyum sağlamasına yol açtı ve diğer canid türleri için yetersiz kalacak olan nişasta bakımından zengin bir diyetle beslenebiliyorlar.

-Evcilleştirilmiş köpeğin dünyadaki en eski bilinen ırkı, M.Ö. 329'da ortaya çıktığı düşünülen saluki'dir. Saluki köpekleri eski Mısır'da saygı görmüş, kraliyet evcil hayvanları olarak tutulmuş ve ölümden sonra mumyalanmış hale getirilmiştir. Sümer'de (bugünkü güney Irak'ta), bir saluki'yi andıran, M.Ö. 7000 yılına dayanan bir saluki'ye benzeyen oymalar var.

-10 milyon Çin yuan'lık bir fiyat etiketi veya yaklaşık 1.500.000 ABD Doları olan 11 aylık bir kırmızı Tibet mastiffi, köpek yetiştiricisi Lu Liang tarafından Mart 2011'de Çinli bir multi milyonere satıldığında dünyanın en pahalı köpeği oldu. 82 kilogram ağırlığında olan Big Splash isimli köpek tavuk ve sığır eti yemekten hoşlanmaktadır.

-Laika, uzaydaki ilk hayvanlardan biri olan Sovyet uzay köpeği ve aynı zamanda Dünyanın yörüngesinden çıkan ilk hayvandır. Moskova sokaklarından kaçan bir köpek olan Laika, 3 Kasım 1957'de uzaya fırlatılan Sovyet uzay aracı Sputnik 2'nin ziyaretçisi olarak seçildi.

-1969'da, ünlü Collie köpeği olan Lassie, Animal Hall of Fame'e giren ilk hayvandı.

-ABD, 2017 yılında yaklaşık 90 milyonluk evcil köpek popülasyonuna sahiptir.

-Labrador Retriever, ABD'de en popüler köpek türüdür.

-Köpekler, geceleri insanlardan çok daha iyi görüyorlar.

-Köpeklerin kıvrılmasının nedeni, kendilerini sıcak tutmak ve hayati organları uyurken korumaktır.Bu davranış içgüdüleriyle gerçekleşir.

-Köpekler pati ve burunları gibi kürkle kaplı olmayan yerlerden terlerler.

-Yeni araştırmalar, köpeklerin kıskançlık sergileyebileceğini, insanların duygularının farkında olduklarını gösteriyor.

-Basenji köpekleri, dar gırtlaklarından ötürü havlayamazlar.Havlamanın yerine, Basenji "baroos" ya da "ulum" gibi yodellerle ses çıkarıyorlar.

-Norveç Lundehund her ayağında altı ayak parmağı olan tek köpektir!

-Köpeklerin 13 kan grubu var, atlarda sayısı 8, ineklerde sayısı 9, İnsanlardaysa sadece 4 .

-Paul McCartney, Shetland çoban köpeği için Beatles'ın "Hayatta Bir Gün" şarkısının sonunda, yalnızca köpekler tarafından duyulabilen bir ultrasonik düdüğü kaydetti.

kaynak: justfunfacts
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
721 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın