• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
HAMSTERLAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 hamsterlar hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Hamster, Cricetidae ailesine ait küçük bir  kemirgen türüdür. Avrupa'ya ve Asya'ya özgü 25 tür hamster var. Hamsterlar çöller, bozkırlar, açık ovalar, kayalık etekler, bahçeler, bahçeler ve tarım alanları gibi kuru, açık habitatlarda bulunur.

-Hamsterlar çok iyi kazıcılar, topraktan yarım metre derinlikte, farklı amaçlar için çeşitli odalar içeren yuvalar yaparlar.

-1939'tan başlayarak, hamsterlar ev hayvanları olarak beslenmekte ve laboratuvar hayvanı olarak kullanılmaktadır. En popüler hamster türleri Suriye (altın hamsterı olarak da bilinir) ve onu Roborovski, Campbell's Cüce, Çinli ve Rus Cüce kış beyaz hamsterı izliyor.

-Hamster'ın ortalama ömrü 2 ila 2.5 yıl. Bazı türler (Rus hamsteri) 4 yıla kadar hayatta kalabilirler.

-Gebelikleri 16 ila 30 gün arasında sürer.Ortalama bir doğumda 7 yavru hamster meydana getirilir.Bu 24 yavruya kadar çıkabilir.Doğumdan hemen sonra ( aynı günün birkaç saat sonrası) hamile kalabilirler.Gerekli besin yavrular için bulunamazsa bazı yavrular anne tarafından yenilir.

-Bebekler doğduğunda tüysüzdür.Ve doğuşta kördürler.Anne sütüne 3-4 yaşına kadar bağımlıdırlar. Bazı hamster türleri 4 ila 5 yaşlarında cinsel olgunluğa erişirken, bazıları 4 aylıkken üremeye  başlarlar.

-Suriye hamsteri kış aylarında yer altındaki oyukların içine gizlice kış uykusuna yatıyor.

-Hamsterların çiftleşme mevsimi ilkbahar ve yaz aylarında gerçekleşir. Dişiler yılda birkaç kez ürerler.

-Görme yetileri kötüdür.Ancak yakını iyi bir şekilde görebilirler.Renk körüdürler.Vahşi doğada yiyecek bulabilmelerinde mükemmel koku duyuları (bıyıkları sayesinde) etkilidir.

-Beslenmelerinde tohum, meyve, sebze ve böcekler yer alır.

-Hamsterlar türlerine bağlı olarak siyah, gri, bal, beyaz, kahverengi, sarı, kırmızı veya bu renklerin birleşimi renkte olabilirler.

-En büyük hamster türü 34 santimetreye erişebilen Avrupa hamsterı iken,en küçük hamster türü boyu 5.5 ila 10 santimetre arasında değişen cüce hamster'dır.

-Gündüzleri aktif değildirler,yeraltındaki yuvalarında gezinirler.Geceleri dışarıya çıkarlar.Alacakaranlığı çok severler.

kaynak:  http://www.softschools.com/facts/animals/hamster_facts/2462/
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
459 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın