• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
Wi-Fi Nedir,Nasıl Çalışır ?
 wi-fi nedir,nasıl çalışır

-Wi-Fi, hızlı tempolu gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Wi-Fi sayesinde, artık kablolu Internet'e bağlanmamız gerekmiyor. Ancak, nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi ?

-Wi-Fi, cihazınız ve bir yönlendirici arasında frekanslar yoluyla bilgi iletmek için radyo dalgalarını kullanır. 2.4 gigahertz ve 5 gigahertz gönderilecek veri miktarına bağlı olarak iki radyo dalgası frekansı kullanılabilir. Bu ne demek oluyor? Bir hertz frekansın sadece bir ölçüsüdür. Örneğin, bir kumsalda oturduğunuzu ve dalgaların kıyıya vurduğunu izleyelim diyelim. Ardışık iki dalganın kıyıya vurması arasındaki süreyi ölçtüyseniz dalgaların frekansını ölçtünüz demektir. Bir hertz saniyede bir dalganın frekansıdır. Öte yandan, bir gigahertz saniyede bir milyar dalga. (Şükürler olsun ki plajlar böyle değil - olması halinde plajlar ve bizim için iyi olmayacağını düşünüyorum) Frekans ne kadar yüksek olursa, saniyede iletilen veri miktarı o kadar yüksek olur.

-Yüksek trafik ve girşimi kaldırabilmek  için iki Wi-Fi frekansı birden çok kanala ayrılmıştır. Verileri bu kanallar üzerinden paylaşma söz konusu olduğunda, o zaman büyüleyici bir bilgisayar bilimi ortaya çıkar.Sürecin ilk adımı siz (kullanıcı) tarafından başlatılır. İnternette cihazınıza eriştiğinizde, talep ettiğiniz bilgileri, bilgisayar dilinin ikili koduna çevirir. Bilgisayarların yaptığı her şey ikili kodda, bir dizi 1 ve 0'lara dayalıdır. Bu yazıyı tıkladığınızda, isteğiniz 1'li ve 0'lı bir gruba dönüştürülür. Wi-Fi kullanıyorsanız, bu 1'ler ve 0'lar cihazınızda bulunan Wi-Fi yongasıyla dalga frekanslarına çevrilir. Frekanslar daha önce bahsedilen radyo kanallarını dolaşır ve cihazınızın bağlı olduğu Wi-Fi yönlendiricisi tarafından alınır. Yönlendirici, daha sonra frekansları ikili koda dönüştürür ve kodu istediğiniz İnternet trafiğine çevirir ve yönlendirici kablolu bir İnternet kablosu aracılığıyla bu verileri alır. Bu makale yüklenene kadar işlem tekrarlanıyor -veya İnternet gerektiren herhangi bir şey. Bütün bunlar inanılmaz derecede hızlı bir şekilde gerçekleşir; Çoğu yönlendirici, 54 Mbps'de (saniyede megabit) çalışır; bu, yönlendiriciler ikili verileri çevirirken ve iletirken, 54 milyon 1s ve 0s, tek bir saniyede alınır veya gönderilir.

kaynak: https://www.britannica.com/story/how-does-wi-fi-work
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
224 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın