• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
İLK MİKROSKOP,MİKROSKOBUN TARİHÇESİ-İCADI
 ilk mikroskop,mikroskobun tarihçesi

-Mikroskopu kim icat etti?

Günümüzde birçok icat gibi mucitlerin kökenlerinde de anlaşmazlıklar vardır.Bu anlaşmazlıklar mikroskop için de geçerlidir.

Camın icat edildiği ilk yüzyıla dek uzanan Romalılar, camın kullanımını araştırıyor ve  nasıl oluyorsa  nesneler camın içinde daha büyük görünüyordu.

Sonra, İtalya'dan 13. Salvino D'Armate'de, ilk göz camını hazırladı ve kullanıcıların gözlerine bir büyütme unsuru kazandırdı.

En eski basit büyütme biçimleri büyüteçler, genellikle yaklaşık 6x - 10x'dir ve pireler gibi küçük böcekleri incelemek için kullanılmıştır, bu nedenle geçmişteki bu  büyüteçler "pire gözlükleri" olarak adlandırılmıştır.

(Zacharias Jansen ve ilk bileşik mikroskop)

Ardından 1590'lı yıllarda iki Hollandalı gösteri yapımcısı olan Zacharias Jansen ve babası Hans, bu mercekleri denemeye başladılar. Bir tüp içine birkaç lens koyup  çok önemli bir keşif yaptılar,nesneler tüpün ucuna çok yakındı.
İlk mikroskoplar, bilimsel bir araçtan çok daha fazla bir yenilikti, çünkü büyütme yalnızca 9x civarındaydı ve görüntüler biraz bulanıktı. Hiçbir Jansen mikroskopu hayatta kalmasa da, "3 sürgülü tüp, tam uzatıldığında 18 inç uzunluğunda ve 2 inç çapında ölçülerek" tarif edildiği gibi bir alet kullanıldı. Mikroskobun, tamamen kapatıldığında 3x büyüttüğü tamamen uzatıldığında 9x büyüttüğü biliniyor.

Sıradan büyüteçler basitçe basit bir mikroskop olmakla birlikte, mikroskoptan bahsederken gerçekten "bileşik mikroskop" demek istedik. Bileşik mikroskoplar, içi boş bir silindirle (tüp) bağlanan iki veya daha fazla mercek içerir. Birinin gözetlediği en üst lens, göz merceğidir. Alt lens, objektif mercek olarak bilinir. Yani bugün, "mikroskop" dediğimizde "bileşik mikroskop" 'tan bahsediyoruz.

Birincil olarak büyütülmüş bir görüntü üreten "objektif" olarak adlandırılan bir lens var. Sonra, "ilk göz kalemi" veya "oküler" adı verilen ve ilk imajı büyüten bir objektif daha var. Pratik uygulamada hem objektif hem de göz için kullanılan birçok mercek vardır, ancak ilke iki aşamalı büyütmedir.

Zacharias Jansen'in babası Hans'ın 1595 yılında ilk mikroskop yapmasına yardım ettiğine inanılıyor. Zacharias, buluş hakkında bir Hollandalı diplomat William Boreel'e yazdı. Fransız kralının doktoru 1650'lerin keşfi hakkında soru sorulduğunda, Boreel mikroskop tasarımını anlattı.

(Anton van Leeuwenhoek)
Bir Hollandalı örtücü ve bilim insanı olan Anton van Leeuwenhoek (1632-1723) ve mikroskobuyapanların ilklerinden biri olan gerçek modern bir mikroskobu geliştiren ilk kişi oldu. Kendisi modern mikrobiyolojinin kurucularından kabul ediliyor.
Van Leeuwenhoek, 270x büyütme gücüne sahip yeni mercek tüpünü yapmak için beş yüz elli mercek taşlama ve cilalama üstün mercekler yapma yolları geliştirerek çağdaşlarından daha büyük bir başarıya imza attı ve zamanı için inanılmaz bir gelişme olarak metrenin milyonda birini gözleyebildi.
Van Leeuwenhoek mikroskoplarını kullanarak birçok biyolojik keşif yaptı. Bakteri, maya bitkileri, bir damla suda dolaşan yaşamı ve kılcal damarlarda kan dolaşımını ilk gören ve tanımlayan kişidir. Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi'nde görev yaptığı dönemlerde Royal Academy of Fine Arts'ta asistan öğretim görevlisi olarak çalıştı.
Robert Hooke, Mikroskopik çalışmalar üzerine ilk çalışmasını 1665'de yayınlayan Mikrografi'yi yayınladı. Robert Hooke'nin detaylı çalışmaları, İngiltere'deki mikrobiyoloji alanını ve gelişmiş biyolojik bilim alanını bir bütün olarak inceliyor.
(Hooke'nin Mikrografisi)
Robert Hooke, 1665 yılında Micrographia'yı yayınladı. En ünlü eseri ve Hooke tarafından çekilen çarpıcı illüstrasyonlar için dikkat çekici. Mikrofaji, mikroskop kullanılarak Hooke'nin gözlemlerinin birkaç hesabı sunar. İlkel birleşik mikroskopla her türlü şeyi (kar, iğne, traş bıçağı, vb.) inceledi ancak en önemli gözlemleri pire ve mantar üzerinde yaptı. Pireleri mikroskop altında izledi ve pirelerin vücutlarındaki küçük tüyleri gözlemlemeyi başardı. Mantarın üzerinde gözenekleri gördü. Gözeneklerin incelenmesi üzerine, onlara "hücreler" demeye karar verdi; Bununla birlikte, sadece bitki hücrelerini keşfettiğini bilmiyordu.
Mikroskopide elde edilen bu büyük başarılara rağmen, farklı bir refraksiyon ışığı nedeniyle bir nesneyi incelerken kusurlar olmasına rağmen, mikroskoplar önümüzdeki 200 yılda fazla değişmedi. 1850'li yıllarda Alman mühendis Carl Zeiss, ürettiği mikroskoplarda kullandığı objektiflere ince ayar yapmaya başladı.
 Zeiss, 1880'li yıllarda, optik cam üzerinde araştırma yapan cam uzmanı Otto Schott'u yanına aldı ve mikroskopun optik kalitesinin iyileştirilmesine büyük katkı sağladı.

Zeiss tarafından, sonradan büyük ölçüde deneme yanılmaya dayanan optik aletlerin üretim sürecini iyileştirmek üzere çağrılan Ernst Abbe'den bahsetmeliyiz. Abbe, uzun ve verimli bir işbirliğinde optik ilkelerin teorik çalışmalarını gerçekleştirerek, bir mikroskopun optik kalitesini anlamayı geliştirdi.

(Modern bileşik mikroskoplar)

Teknolojinin ilerlemesi ve geliştirilmiş optik ile bugün bildiğimiz mikroskop ortaya çıkmıştır.

Optik mikroskoplar, optik bir mikroskop ile görülebilen teorik minimum boyutu, 200nm'dir (Abbe tarafından tanımlandığı gibi), çünkü optik mikroskoplar, en azından bir dalga boyu ışığının (genellikle, 550 nm civarında bir dalga boyu olan objeler üzerinde odaklanabilir) kabul edilir)

Buna karşın bir elektron mikroskobu, görüntüleri ışık dalga boyundan binlerce kez büyütebilir.

kaynak: http://www.history-of-the-microscope.org/history-of-the-microscope-who-invented-the-microscope.php
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
5461 kez okundu

Yorumlar

Holokast güzel RAP TİR     25/11/2018 21:21

yorum
Misafir -

ÖDEV     09/04/2018 19:31

ÇOK GÜZEL OLMUŞ TEŞEKKÜRLER
Misafir -