• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
YOĞURT HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 yoğurt hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Amerika Birleşik Devletlerin'de "yoğurt", yalnızca Lactobacillus bulgaricus ve Streptococcus thermophilus bakterilerinden birinden veya her ikisinde yaratılmış ürünler için geçerli olan, federal olarak düzenlenmiş bir terimdir. Bunlar, sindirim sağlığına yardımcı olmak da dahil olmak üzere, yoğurdun sağlık yararlarının hepsinden sorumlu "iyi bakteriler" dir ancak FDA, bitmiş ürünün ısı muamelesine dolayısıyla bu bakterilerden kurtulmasına izin verir. "Canlı ve aktif" değilse,yoğurttan beklediğiniz faydaları alamayabilirsiniz.
-FDA, yoğurdun ne olduğu ve olmadığı için sıkı kurallar koymasına rağmen, benzer standartlara sahip süt tatlıları için aynı standartlar geçerli değildir. Dondurma, aslında iyi bakterilere çok fazla zarar vermez, ancak bazı dondurulmuş yoğurt üreticileri, ürünlerini ısıyla muameleye tabi tutarak bakterileri öldürür ve lezzetli ama sonuçta çok da sağlıklı olmayan sahte yoğurtlar üretir.

-Tek bir fincan yoğurt, protein ihtiyacınız için oldukça gereklidir.Ortalama226 gramlık servis başına yaklaşık 10 gram protein barındırır. Bu oran ortalama yetişkin için önerilen günlük protein alımının yaklaşık yüzde 20'si etmektedir. Soya yoğurdu USDA tarafından düzenlenen okul öğle programında onaylı bir et alternatifi olarak kabul edilmiştir.

-Hindu ibadetinde panchamrita ("beş" ve "ölümsüzlüğün nektarı" için Sanskritçe yazılan bir portmanteau) bal, şeker, süt, yoğurt ve açık tereyağı gibi beş maddeden yapılmış hoş bir içecektir. Yüzyıllardır ambrosia için yapılmış bir tarifi olan yoğurt gücü ve refahı sembolize eder.

-Türk çobanları Milattan Önce 3000'de erken saatlerde sütü mutlu bir şekilde lezzetli, lezzetli yoğurt haline getirirken, Batı'ya yoğurdun tanıtılması için bir Fransız kralının ishali vesilesiyle gerçekleşmiştir. 1542'de François tekrarlayan gastrointestinal sıkıntı yaşadığında, en iyi Fransız doktorlar ona yardım edecek bir yol bulamadılar. Osmanlı İmparatorluğu Sultanı ve Fransız müttefiki Kanuni Sultan Süleyman, kendi doktorlarından biriyle beraber  mucizevi bir tedavi ile gönderdi: Evet bu tedavi yoğurttur.

-Kadınların yüzde 68'i yoğurt tüketirken erkeklerin oranı sadece yüzde 43'tür.

-Sade yoğurt bile, süt kaynağına bağlı olarak tat ve dokudan farklılık gösterebilir. Çoğu yoğurt mayalanmış inek sütünün üretilmesine karşın, keçi, deve, yak, koyun ve su manda da sonunda yoğurt olabilecek süt üretir.

-Oxford English Dictionary, yoğurt, yoğurt, yahourt, yahourth ve joghourt ile sınırlı olmaksızın "yoğurt" sözcüğünün en az bir düzineden fazla hecelenmesini tanır.

-Lüks bir cilt bakımı tedavisine mümkün olan en ucuz seçenek için saf yalın yoğurt yüz maskesini deneyin. İçindeki laktik asit ölü cilt hücrelerinin dönüşmesini teşvik eden doğal bir kimyasal exfoliant, içerdiği çinko sivilceleri ve deri iltihaplanmasını hafifletebilir ve kalsiyum cildin yenilenmesini kolaylaştırır. Salatalık göz maskesi: isteğe bağlı. (NOT: Bu sadece bir bilgidir,kullanımı konusunda doktorunuz,yetkili birine danışmanızı öneririz.)

-İnsanlar yaklaşık 5000 yıldır yoğurt üretip,tüketiyorlar.Ancak donmuş yoğurt 1970'lerin başında New England Amerika'da ortaya çıkmıştır.

-Moğol imparatoru Cengiz Han ordusuna yoğurt tükettiriyordu.

-Yoğurt türkçe kökenli bir kelimedir.

kaynak:  http://mentalfloss.com/article/63073/12-tangy-facts-about-yogurt
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
378 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın