• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
MAKEDONYA HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 makedonya hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Güneydoğu Avrupa'da, merkezi Balkan yarımadasında bulunan bir ülkedir.

-Karaya oturmuş bir ülke olan Makedonya Cumhuriyeti, kuzeybatıda Kosova, kuzeyde Sırbistan, doğuda Bulgaristan, güneyde Yunanistan ve batıda Arnavutluk ile sınırlanmıştır.

-Makedonya'nın  kuzeybatısı yaklaşık üçte birini oluşturuyor; bu bölge aynı zamanda kuzey Yunanistan'ın komşu bölgelerini ve Bulgaristan'da daha küçük bir bölümü kapsıyor.Burası aynı zamanda Yunanistan'dan Balkanlar'a, Doğu, Batı ve Orta Avrupa'ya ve Bulgaristan'dan doğuya mal gönderiminde geçiş yolu olarak kullanılmaktadır.

-Üç büyük göl - Ohri Gölü, Prespa Gölü ve Dojran Gölü - (Arnavutluk ve Yunanistan sınırlarıyla ikiye bölünmüş güney sınırlarında). Ohrid, dünyanın en eski göl ve biyotoplarından biri olarak kabul edilmektedir.

-Anıtların çoğu, şehrin eski kesiminde, Samouil kalesine yakın bir konumdadır. Ohri'deki en yüksek yerde bulunan Samouil kalesi bugün bile en hakim yapı. III. Yüzyıldan kalma, Ohrid kent kapılarındaki tipik bir antik kent olduğunda, kale, Kral Samouil imparatorluğunun kalesi olan IX. Yüzyılda anıtsal ve ılımlı bir çerçeveye kavuştu.

-Eski çarşı, 12. yüzyılın başlarında ticaret ve tüccarlar için bir merkez olmuştur ve günümüzde kentin ikonik bir miras alanını temsil etmektedir. Bu, ülkenin geçmişinin ve Osmanlı imparatorluğundan mirasın canlı bir temsilidir. Hâlâ mücevherat ve el işi ürünler için orijinal mağazalara sahip olmakla beraber, orijinal sanat ve ürünlerin toplayıcıları için cennet olabilir. Kahve ve çay mağazaları, zamansız bir ortamda mükemmel uyum sağlar ve her gezgin için orijinal bir deneyim sunar.

-Makedonya'nın en eski ve en zengin manastırlarından biri, Aziz Naum'un manastır bölgesidir ve Ohri'ye 29 km uzaklıktadır. Ohrid Gölü'nün güney kıyısında, Drim nehri yaylarının yakınında yükselen bir ovada inşa edilmiş ve Aziz Archangel Michail ve Aziz Archangel Gabriel'e ithaf edilmiştir. Ohrid'in Aziz Cemiyeti ve Cyril ve Methodius kardeşlerin çağdaş ve ortakları olan  Aziz Naum, bu manastırı hayatının sonuna doğru kurmuştu (900-905).

-Makedonya'nın batı kesiminde, Bistra Dağı'nın güzel yamacında gizlenmiş ve coşkulu bir ormanla çevrili Radika nehrinin vadisinde, manastır Aziz John the Baptist - Bigorski yer almaktadır. Manastır, iki zirve olan Küçük ve Büyük Krchin ile dört pitoresk köyün Korab dağının görkemli bir manzarasını sunar. Manastır kroniklerinde Milattan Sonra 1021'de kurulduğunu ancak bugün görülebilen gerçek binaların 19. yüzyılın 18. ve 19. yüzyıllarının başlangıcından geldiğini bildiriliyor.

-Deniz seviyesinden 1,350 m yüksekliğindeki Krushevo, Balkanlar'da şehir olarak sınıflandırılan en yüksek yerleşim birimidir. Baba Dağının ayrılmaz bir parçası olan günümüzde yalnızca 9.684 vatandaş barındıran bu küçük şehir, Makedon kültürü ve tarihi bakımından özel bir yere sahiptir ve tarihin bir noktasında kendi Cumhuriyeti olmuştur.

-Milli Park Mavrovo, ülkenin en batısındaki en yüksek zirveye, Mt. Korab. Mavrovo Milli Parkı, 72.000 hektardan daha fazla bir yüzey üzerine uzanır ve 600 metre rakımdan 2.700 metreye kadar dikey bir yükselmeye sahiptir. Çok çeşitli bir bitki örtüsü ve faunası vardır ve Zare Lazarevski Kayak Merkezi, Mavrovo Gölü ve Galichnik ve Janche gibi çeşitli pastoral köylerin yanı sıra St. Jovan Bigorski Manastırı'na ev sahipliği yapar.

-NASA'ya göre, Kokino, dünyadaki dördüncü en eski astronomik gözlemevidir; en yaşlıları Ebu Simbel, Mısır'dır; Stonehenge, İngiltere; ve Angkor Wat, Kamboçya. Kokino, Kumanovo kasabasından yaklaşık 30 km uzaklıkta, Sırp sınırına yaklaşık 6 km uzaklıkta.

-Ohri Gölü, Avrupa'nın en derin göllerinden biri ve en eski derisidir (maksimum derinlik 288m veya 940ft). 4 milyon yıllık olduğu tahmin edilmektedir ve dünyadaki herhangi bir yerde bulunmayan 200 endemik tür bulunmaktadır. 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi.

-Kalküta'nın Anne Theresası Makedonya'nın Üsküp'ünde doğdu. Üsküp'te doğmuş olmasına rağmen 1910'da Arnavut kökenlidir.Bugün, başkent Üsküp'ün merkezinde müze haline getirilmiş evini görebilirsiniz.

-Makedonya, tek bir damla kan dökülmeden Yugoslavya'dan bağımsızlığını kazanan tek ülkedir. 1990'ların başında Yugoslav savaşlarının sıcağında tamamen barış içinde kaldı ve 1991'de Yugoslavya'dan bağımsızlığa kavuştu.

-Bu ülkeyle ilgili bir başka ilginç nokta, Makedonya'da dünyanın herhangi bir diğer ülkesinden daha fazla dağ ve dağ piki bulunmaktadır.Ülkenin deniz seviyesinden 2.000 metre yüksekliğindeki her biri 34 dağ zirvesi bulunmaktadır; Dağ Golem Karb ile deniz seviyesinden 2.753 metre en yüksek seviyededir. Makedonya'daki zirvelerin çoğu insanlar tarafından hiç ziyaret edilmedi.

-Üsküp tarih boyunca epeyce yıkıcı depremlerle karşı karşıya kalmış, 518'de ve 1963'te en büyük depremlere uğramış ve kentin büyük bölümünü tkaplamıştır. Buna ek olarak, Avusturya-Macar General Piccolomini, kenti 18. yüzyılda yakmayı emretti.

-Eski Makedonya Kralının kralı Büyük İskender, imparatorluğunu Yunanistan ve İran'a Hindistan ve Mısır'a uzatan ilk dünya büyüklüğündeki fatih oldu. Zamanında, Makedonya Krallığı dünyanın en güçlü devletiydi; ancak ölümünden sonra imparatorluk bölündü ve M.Ö. 146 yılında Roma'nın ilk ili oldu.

-Makedonski Brod'daki Peshna mağarası, New York Times tarafından "Yüzüklerin Efendisi'ndeki Helm Derinliğine" tam olarak benzetilmiştir.

-Millennium Cross, Üsküp'teki Vodno Dağı'nın tepesinde yer alan 66 metre yüksekliğinde bir haç olup, dünyanın en büyük haçıdır. Makedonya'da ve dünyada 2.000 yıllık Hristiyanlığın anısına hizmet etmek üzere inşa edilmiştir.
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
779 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın