• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
SİNGAPUR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 singapur hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Singapur, dünyada hayatta kalan üç şehir devletinden biridir, çünkü başkentleri yoktur. Diğer ikisi Monako ve Vatikan'dır.

-Singapur, Güneydoğu Asya'daki en büyük ve en pahalı içki şişelerine  sahiptir ve en pahalısıdır.

-British Council'e göre, Singapurlular en hızlı yürüme hızına sahipler. Ortalama olarak, bir saat içinde yaklaşık 6.15 km yürüyebiliyorlar.

-GCE 'O' Level Chemistry kağıdını dünyaya geçirecek en genç kişi bir Singapurludur. Ainan Celeste Cawley, GCE 'O' Level Chemistry kağıdını aldığı andan itibaren sadece 7 yıl 1 aylıkken buna hak kazanması onu bu başarıya ulaşan  dünyadaki en genç kişi yapmıştır.

-Singapur'un ana adası dışında 63 küçük adası daha vardır.Bu adalarda yaşam yoktur.

-Singapur, 682,7 kilometrekarelik toplam arazi ile dünyanın en küçük 20 ülkesi arasındadır.Bir örnekle belirtmek gerekirse Amerika Birleşik Devletleri  Singapur'dan 15.000 kat daha büyüktür.

-Singapur 21 Eylül 1965'te Birleşmiş Milletlerin 117. üyesi oldu.

-Singapur bayrağının anlamı nedir ? Kırmızı, evrensel kardeşlik ve insanın eşitliğini simgelemektedir; beyaz ise saflık ve erdem anlamına gelir. Hilal ayı yükselen genç bir ulusu temsil ediyor ve beş yıldız demokrasi, barış, ilerleme, adalet ve eşitlik ideallerini simgeliyor.

-Singapur'un ulusal çiçeği Vanda Miss Joaquim, ilk olarak 1893'te  Agnes Joaquim tarafından keşfedilmiştir.

-Yarı balık, yarı aslan canavar olan Merlion, Singapur'un uydurma bir sembolüdür - "Singa" ya da aslan Sang Nila Utama'nın gördüğü hayvanı temsil ediyor ve balık, Singapur tarihine antik bir deniz kenti olan "Temasek" olarak anılıyor.

-Uçan tilki, 1.5 metrelik kanatlarıyla  dünyanın en büyük kanatlısıdır. Anakaradaki adalardan biri olan Pulau Ubin'de bulunabilir.

-Dünyanın ilk gece hayvanat bahçesi olan The Night Safari, Singapur'da bulunmaktadır.

-Singapurun süs balıklarının en büyük ihracatçısı olması gerçeğine rağmen (dünya pazarının% 25'ine katkıda bulunur).

-Singapur'daki Bukit Timah Tabiat Koruma Bölgesi, Kuzey Amerika kıtasının tamamından daha fazla ağaç türü içermektedir.

-Singapur'daki en  yüksek doğal nokta, yalnızca 164 metre yüksekliğindeki Bukit Timah Hill'dir.

-Dünyanın en büyük çeşmesi burada Suntec Şehri'nin kalbinde Singapur'da. 1997'de inşa edilmesi için yaklaşık 6 milyon ABD dolar harcanmıştır.

-Suntec Şehrindeki kuleler, iyi bir "feng shui" simgeleyen bir el palmiyesi şeklinde inşa edilmiştir.

-1987'den beri, Singapur'un Changi Havaalanı, 2014 Asya Nakliye ve Tedarik Zinciri Ödülleri'nden "Asya'daki En İyi Havaalanı" ödülünü sürekli kazanmıştır. Bu 28 yıl üst üste gerçekleşmiştir!

-En uzun insan domino zinciri için Guinness kitap kaydı, 30 Eylül 2000'de Singapur'da kuruldu. 9.234 öğrenci tarafından oluşturulmuş ve 4.2 kilometre uzunluğundadır.

-Mayıs 2002'de, zincir danslarına katılan en çok kişi sayısı 11.967 dansçı ile Singapur'da belirlendi.

-Hayalet yazarlardan oluşan bir ekip olan takma adı Russell Lee, Singapur'da en çok satan yerel yazardır. Onların 11 ciltlik True Singapore Ghost Stories bugüne kadar 600.000'den fazla kopya satmıştır.

-Cannes Film Festivali'nde gösterilen ilk Singapurlu film, yönetmen Eric Khoo'nun 1997'de çektiği  12 Kat filmi olmuştur.

-Yönetmen Anthony Chen'in ilk filmi olan Ilo Ilo (Çinli: 爸妈 不 在家), 2013'te Cannes Film Festivali'nde Camera d'Or ödülü alan ilk Singapur uzun metrajlı filmi. Ilo Ilo, 21 ödül ve 10 aday gösterildi ve Singapur sinema tarihinde en çok eleştirmenlerce beğeni toplayan film haline geldi.

-Kemancı Vanessa Mae Nicholson, elektrikli keman üzerinde icra ettiği pop müziğiyle tanınıyor, Singapur'da dünyaya geldi ve dört yaşındayken İngiltere'ye taşındı.

-Singapurlular arasında en çok doğdukları ay Ekim ayıdır.

-Singapur'da  3.000 kilometreden fazla yol bulunuyor. Uçtan uca uzanarak Singapur'dan Hong Kong'a kadar olan mesafeyi karşılarlar.

-Singapurluların% 80'i cep telefonlarına sahiptir. Aslında pek çok çalışan, iki tanesi kişisel, diğeri iş ile ilgili konulara ait cep telefonuna sahiptir.

-Yüzücü Ang Peng Siong, 1982'de 50 metre serbestte birinci sırada yer aldı.

-Singapur Sling, 1915 yılında Raffles Hotel'in Long Bar'da konuklara sunuldu. Malzemeler cin, Cointreau, kiraz brendi, Dom Benedictine, ananas suyu, Grenadin, Angoustura acı ve lime idi.

-Singapurun ulusal dili Malezyaca'dır, İngilizce değildir! Ülkenin milli marşı (Majulah Singapura) bu dilde yazılmıştır. Singapur'da dört resmi dil, İngilizce, Çince, Tamilce ve Malezyaca'dır.

-Singapur, (çoğunlukla uyuşturucu satıcılarına) ölüm cezalarının sayısı konusunda dünya liderlerinden biridir.

-Singapore, Güney Kore, Tayvan ve Hong Kong'la birlikte "Doğu Asya Kaplanları" grubunun bir üyesidir, çünkü bütün bu ülkeler son on yılda büyük bir ekonomik büyüme yaşamıştır.

-Şehrin hemen hemen her alanında çok sayıda yeşillik vardır. Singapur topraklarının neredeyse yarısı bitki örtüsü ile kaplıdır

-Her 10 Singapurludan 9'u kamu konutlarında oturuyor.

-Dünyadaki en büyük tropikal orkide bahçesi Singapur Botanik Bahçelerinde bulunur.

-2015 yılında Singapur Botanik Bahçesi UNESCO Dünya Mirası olarak onurlandırıldı. UNESCO Dünya Mirası listesindeki ilk tropik ve sadece üçüncü botanik bahçelerdir. Bu, Singapur'un bağımsızlığının 50. yılı esnasında ilan edilmiştir.

-2016, Singapur'un ilk Olimpiyat Madalyası oldu. 12 Ağustos 2016'da Rio de Janeiro'da 21 yaşında Joseph Schooling, ilk olimpiyat altın madalyası Singapur tarafından kazanılan 50.39 saniyelik bir zamanla 100 metrede kelebekte altın madalya kazandı.


-Aynı yılda, Paralimpik yüzücü Yip Pin Xiu, 2016 Paralimpik'lerinde yeni bir dünya rekoru kazanarak ona altın madalya kazandırdı. O, 50 metre  sırtüstünde 2016 Oyunlarının Singapur için ikinci altın madalyasını kazanmıştır.

-Yeni açılan Ulusal Stadyum, sadece yağmurun devam etmesini sağlamayan geri çekilebilir bir çatıya sahip olmasına karşın dev bir projektör ekranı da ikiye katlanmaktadır. Koltukların% 95'ini kaplar, açılıp kapanması için yaklaşık 20 dakika sürer ve güneş ışınlarının yanı sıra yağmur damlalarını da engelleyen son teknoloji ürünü, hava koşullarına dayanıklı bir malzemeden yapılmıştır.

kaynak:https://thenewageparents.com/49-interesting-facts-about-singapore-we-bet-you-didnt-know/
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1160 kez okundu

Yorumlar

Çeviri     03/05/2018 16:40

Çeviriyi direk Google translate yapmış herhalde. Hadi ordan çevirdiniz, siteye koymadan 1 kere olsun okusaydınız keşke.
Misafir -