• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
KIŞ MEVSİMİ HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 kış mevsimi hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Kış soğuğu yaz sıcağından iki kat daha fazla Amerikalının hayatını kaybetmesine neden olur.

-Bir çalışmada, kadın yüzleri resimlerini aynı seviyeye getirirken, erkekler kadın göğüslerinin ve bedenlerinin resimlerini kış aylarında daha çekici olarak değerlendirdiler. Araştırmacılar, erkeklerin bedenlerini kışın olduğu kadar görmediklerini ve bu yüzden yaptıklarında daha heyecanlı olduklarını düşünüyorlar.

-Güney Yarımkürenin tipik olarak Kuzey Yarıküre'den daha yumuşak kışları vardır. Bunun nedeni, Güney Yarımküre'nin daha az arazi ve daha fazla deniz iklimi olmasıdır.

-Karşıt sezgisel görünmesine rağmen, Dünya, kış gündönümü yılın en kısa günü olmasına rağmen, Aralık ayında güneşe en yakın.

-Guinness Dünya Rekorları'na göre, 28 Ocak 1887'de, 15 inç genişliğinde ve 8 inç kalınlığında bir kar tanesi, Montana'daki Fort Keogh'da düşüş göstererek bugüne kadarki en büyük kar tanesi haline geldi.

-Kıyafet-karşıtı kar korkusu, özellikle karla sıkışıp kalma korkusu. Terim, sırasıyla "kar" ve "korku" anlamına gelen Yunanca chion ve phobos kelimelerinden türetilmiştir.

-Kar taneleri aslında yarı şeffaftır, beyaz değildir.

-Weta olarak adlandırılan Yeni Zelanda böceği, kış boyunca sıcaklıklar düştüğünde kendini donduruyor. Bununla birlikte, sıcaklıklar tekrar ısınmaya başlayınca, böcek serbestleşir, çözülür ve faaliyetlerine yeniden başlar.

-Menopoz başlangıcı baharda veya sonbaharda olduğundan kışın belirgin olarak daha yüksektir ve yaz aylarında daha küçük bir zirve oluşturur.

-Ortalama bir  kar taneciği yaklaşık 3 mph'de düşer.

-Bir inçlik kar, erimiş halde sadece 1/10 inçten daha az su üretir. 10 inçlik kar sadece 1 inç suya eritecektir.(1 inç 2.54 santimetreye eşittir.)

-Şimdiye kadar yapılmış en büyük kaydedilmiş kardan adam Şubat 1999'da Bethel, Maine'de bulunuyordu. 113 fit 7 inçlik kardan adam , Yamagata, Japonya tarafından kırılmış önceki rekor 96 fit ve 7 inçlik rekoru geride bıraktı.

-Bugün bile, British Columbia'nın Kwakiutl Kızılderilileri, kış başında adlarını değiştirip atalarının adlarını alıyor. Onların bu yılın bu zamanında dönen ölüler tarafından korunacağına inanıyorlar.

-Kış gündönümü yılın en kısa günü iken, mevsimsel gecikme en soğuk dönemin genellikle gündönümü birkaç hafta takip ettiği anlamına gelir.

-Tek bir kar fırtınası 39 milyon ton kar yağdırabilir.

-Kar, beyaz renktedir; çünkü kar, birlikte düzenlenmiş ayrı buz kristallerinden bir demettir. Işık kara çarptığında, buz kristallerinin etrafından sıçrar ve eşit ölçüde birleştirilen görünür spektrumdaki tüm frekansların "rengi" beyazdır. Beyaz, karda gördüğümüz renk ise de, bireysel buz kristalleri aslında yarı saydamdır.

-İlk Kış Olimpiyatları 1924 yılında Fransa'nın Chamonix kentinde yapıldı. Güney Yarımküre'deki hiçbir ülke Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmadı, hatta ev sahibi olarak başvuruda bulunmadılar bile.

-Milyonlarca hükümdar kelebeği, kışın Meksika'ya uçuyor. Her yıl 2,500 mil uzakta olan daha sıcak bir iklim için göç eden tek böceklerdir. Buna ek olarak, her yıl aynı ağaçlarda kış uykusunu severler.

-"Yüzyılın Fırtınası" olarak bilinen bir fırtına ve bir siklon, ilkbahardan bir hafta önce, 12 Mart 1993'te Küba'dan Kanada'ya yapılan yıkımı süpürdü. Fırtına 310 ölümden ve 6.6 milyar dolar zarardan sorumluydu ve üç gün boyunca ABD'nin güneyini kapattı.

-Dünya'nın kara yüzeyinin yaklaşık% 12'si kar ve buzla kaplıdır.

-Meteorologlar sıklıkla en düşük ortalama sıcaklıklarla üç takvim ayı gibi kışı tanımlarlar. Kuzey Yarımküre için Aralık, Ocak ve Şubat ayları. Güney Yarımküre için, Haziran, Temmuz ve Ağustos'dur.

-Kaydedilen en soğuk sıcaklık, 1983'te Antartika'daki Vostok İstasyonunda -123 ° C idi.

-Birçok böcek, kendi "antifrizi" oluşturarak kışa hazırlarlar. Sonbahar döneminde, böcekler, vücut sıvılarının buzda bozulmadan dondurucusunun altına düşmesine izin vererek vücutlarına "süper soğutma yeteneği" veren daha fazla gliserol üretir. Gliserol böcekleri daha soğuk toleranslı kılacak donma noktasını da düşürür ve dokularını ve hücrelerini buzda hasar görmesini önler. Gliserol seviyeleri bahar aylarında tekrar düşer.

-Dünya üzerindeki en soğuk kış, Antartika'daki Polar Platosunda görülür. Ortalama yıllık yıllık sıcaklık -72.9 ° Fahrenheit'tır.

-Rusya'daki kışlar o kadar sert ki savaş sırasında doğal bir savunma oluşturuyorlar.

-1974'te Rusya, kışın Sibirya'da -96 ° Fahrenheit'ı göstererek vurarak Rusya'yı dünyanın en soğuk ülkesi haline getirdi. Kanada, Moğolistan, Finlandiya ve İzlanda ilk beş sırayı tamamladı.

-Çiftler yıl sonu tatilleri ile Sevgililer Günü arasında ayrılmayı düşünme olasılığı normalden 2 kat daha fazladır.Bunun iki ana nedeni var, 1) tatillerin stresli olması ve 2) soğuk havalarda enerji seviyesinin daha düşük olması ve insanlar daha çok huysuz olma eğiliminde olması.

-Bazı hayvanlar kış aylarında beyaza döner.Kutup tilkisi, kutup tavşanı bu hayvanlara örnek gösterilebilir.

-Küçük Buz Devri Ortaçağ Sıcak Döneminden sonra meydana gelen bir soğuma dönemiydi. Bu yaklaşık 1350-1850 yılları arasında sürdü. Bilim adamları bunun, güneş radyasyonundaki döngüsel azalışlar, artan volkanik aktivite, okyanus sirkülasyonundaki değişiklikler, küresel iklimde değişkenlik ve insan popülasyonundaki azalma da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden ötürü olduğunu ileri sürdü.

-Kayıtlar, 1872'de rekorlar başladığından beri 2013-2014'teki en soğuk kışını tecrübe etti. Soğuk kışın en soğuk kış olmasına rağmen, Şikago'da şimdiye kadar kaydedilen en soğuk sıcaklık 25 Ocak 1985'ti.

-Birçok sivrisinek türü kış boyunca yetişkin olarak yaşar. Sonbaharda, sivrisinek eşleşir, ancak yalnızca erkek ölür. Dişiler, soğuk ayları bir hayvan soyu ya da içi boş kütük gibi korumalı bir yere gizler.

-Konusu kışa dayanan Frozen filminde (2013), iki kasabanın ateş odununun havlamasını ya da havlamasını isteyip istemediğini tartışan bir manzara var. Bu, Finlandiya'da, odun kömürü ile ilgili 12 saatlik bir TV programından sonra yayınlanan 2013'te başlatılan gerçek bir tartışmayı ifade eder.

kaynak:  https://www.factretriever.com/winter-facts
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1111 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın