• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
SUŞİ HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 suşi hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Suşi, Japonya'da değil, 2000 yılı aşkın bir süredir Mekong Nehri boyunca uzanan Güneydoğu Asya'nın pirinç tarlasında ortaya çıkmıştır.Tekniğiyse  daha sonra özellikle Japonya'da 8. yüzyılda ortaya çıkmış ve diğer bölgelere yayılmıştır.

-Milattan sonra  8. yüzyılda Japonya'da, suşiye çok değer verildi, insanlara vergileri ödemek için kullanmaları sağlandı.

-Tipik olarak geleneksel Japon suşi ile ilişkilendirilen "otantik" suşi Edomae-zushi olarak bilinir. Başlangıçta Tokyo civarındaki bölge ile sınırlı olan nispeten yeni bir buluştur.

-Akademisyenler, "suşi" kelimesinin "tart" veya "asit" anlamına gelen eski bir Japonca kelime olduğuna inanıyorlar.

-Suşi geleneksel olarak çubuklarla değil parmaklarla yenir. Bununla birlikte, çiğ balık dilimleri olan sashimi, çubuklarla yemek için uygundur. Suşi derhal ve genellikle bir veya iki ısırık olarak yenmelidir.

-Molly Ringwald'ın oynadığı zengin kız Claire, 1985 yılında yayınlanan kült filmi "Costume Club" da öğle yemeği için suşi getiriyor ve "prenses" statüsüne katkıda bulunuyor. Çiğ balık öğle yemeğinde, suşi'nin hem Amerika'da daha popüler hale geldiği hem de başlangıçta seçkin bir gıdaya dönüştüğü belirtiliyor.

-"Suşi" terimi, balıkları korumak için kullanılan fermente edilmiş pirinçtir.

-Suşi, kahverengi veya beyaz pirinç, çiğ veya pişmiş balık ile hazırlanabilir. Dilimlenmiş ve servis edilen ham balıklara sashimi denir ("delinmiş beden").

-Eski suşi şefleri, pirinci ve balı birbirine bağlamak için nori veya kavrulmuş yosun kullanırdı.

-Suşi şefleri, balık ve kabuklu deniz hayvanları gibi suşi pilavı seçerken ve hazırlarken çok özen gösterirler.

-Suşi pirinci, soya sosuna daldırılmamalıdır ve pirinç doymuş hale gelirse ve özülürse, özensiz olarak kabul edilir. Rulonun sadece balık kısmı daldırılmalıdır. Buna ek olarak, sos içerisine daldırmak için balığı pirinçten çıkarmak kaba sayılır. Bir suşi şefi, suşi ve pirinci birlikte koymak için uzun bir eğitim alır.

-Kural olarak, yalnızca suşinin balık kısmı soya sosuna daldırılmalıdır.Wasabi geleneksel olarak Wasabia japonica bitkisinin köklerinden gelmektedir. Bununla birlikte, restoranlarda çoğu wasabi yeşil boyalı horseradish ve hardal tozu karışımıdır.

-Suşi pirincine sumeshi (sirke aromalı pirinç) veya şeri denir. Şeri, kelimenin tam anlamıyla "Buda'nın kalıntıları" anlamına gelir, çünkü pirincin beyaz görünümü Buda'nın ölüm kalıntılarını hatırlatır.

-Suşi sadece lezzetle ilgili değil. Bu lezzet dengesi ile ilgilidir. Balık pirincini tamamlamalıdır ve tersi de geçerlidir. Eğer suşi dengesi yoksa, iyi suşi değildir. Suşi dengeli olduğunda, oishii veya "lezzetli" olarak kabul edilir.

-Amerika Birleşik Devletleri'nde servis edilen suşi pilavının yaklaşık% 99,99'u Birleşik Devletlerde yetiştiriliyor.

-Geleneğe göre, Japon suşi mevsimlerin güçlü bir anlamını sağlamalıdır: ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış. Sonuç olarak, Japonya ve Amerika'da birçok suşi şefi, mevsim dışı kültür balıklarından kaçınır. Balık, en lezzetli ve en lezzetli olduklarında, genellikle yumurtlamaya hazırlanırken mevsimindedirler.

-Koyu suşi daha ağır bir tada sahip olduğu için, suşi açıktan koyu renkte yenmelidir.

-18 Haziran Uluslararası Suşi Günü'dür.

-Geçmişte suşi şefleri fermente pirinçte balık paketi olurdu. Aylar sonra pirinç atıldı ve balık tek başına yenildi. Daha sonra, Muromachi döneminde (1337-1573), pirinç balıkla birlikte tüketilecekti. Edo (1603-1868) döneminde pirincin ekşimi için fermantasyon yerine sirke kullanıldı.

-Modern suşi tarzı, 1820'de Hanaya Yohei (1799-1858) tarafından hazırlandı ve fast food tezgahlarında satıldı. Fast food olarak kabul edildi, çünkü bu tür suşi mayalanmış değildi ve parmaklar ya da çubuklarla yenilebiliyordu. Kamusal alanda ya da bir filmde atıştırmalık olarak popülerdi.

-Altı çeşit suşi vardır: Chirashizushi (dağınık suşi), Inarizushi (Shinto tanrı Inari'den sonra), Makizushi (rulo suşi), Narezushi (olgun suşi) Nigirizushi (el sıkılmış suşi) ve Oshizushi (basılı suşi).

-Fugu, puffer(balon) balığından yapılmış ünlü bir suşi türüdür. Fugu'nun hazırlanması özellikle zordur, çünkü katafana ait balıkların organları, siyanürden 1.200 kat daha toksik olan öldürücü bir nörotoksin üretmektedir. Şefler, fugu hazırlamak için özel bir lisans almış olmalı ve Japonya imparatorunun tadına bakması bile yasaklanmıştır.

-Mavi yüzgeçli orkinos popülasyonları öncelikle suşi taleplerinin artması nedeniyle% 96'dan fazla düşmüştür. Mavi yüzgeçli orkinos balıkçılığının çoğu, orkinos balıkçılığı üzerinde çok az sınırı olan Japonya sahilinde meydana gelir.

-Suşi için kullanılan sade, ucuz uskumru ve uskumru gibi sıradan ucuz balıklar ağda yakalanır ve hemen buzlu tuzlu suya konur ve ikisi de onları öldürür ve soğutur.

-Pisi balığı, levrek, çipura, büyük amberjak, sarı kuyruk ve ton balığı ike-jime (uygun katliam) gibi pahalı suşi balıkları, balıkların omurga ve aortalarını hızla kesip, spinalin içine ince bir çelik tel ekliyor demektir sütunu. Bu, anında balıkları öldürür ve daha sonra soğuk kanlı tuzlu suya konur ve soğutulur.

-Suşi, Amerikalılar'ın sağlık konusunda bilinçli hale geldiği 1980'li yıllarda ABD'de giderek daha popüler hale geldi.

-Japonya'da 222 kilogramlık bir balık için şimdiye kadar suşi sınıfı mavi yüzgeçli orkinos için en pahalı fiyat 1.8 milyon dolar idi. Dünyadaki düşen orkinos stokunun% 80'inden fazlası Japonlar tarafından yenilmektedir.

-Tuz ilk zamanlarda eski zamanlarda balıkları korumak için kullanılmış olsa da, tuz balıkları sertleştirdi. Pirincin yanı sıra tuzu da kullanarak balıkları daha iyi muhafaza etmeye yardımcı oldu ve hoş, keskin, lezzetli bir lezzet kazandırdı. Ek olarak, nemli pirinç taneleri balıkları yumuşattı ve nemli tuttu.

-İlk Amerikan suşi barı 1960'ların başında Los Angeles'ta bir gıda ithalatı yapan bir Japon yerli Noritoshi Kanai tarafından açıldı.

-California rulo ya da içe dönük rulo, ilk Amerika'da ortaya çıkan suşi türüdür.

-Suşi şefleri, tüm profesyonel şeflerin en zor eğitimlerinden birine sahiptir. Çiğ deniz ürünlerinin nasıl hazırlanacağını, hangi balıkların zararlı parazitlerin bulunduğunu bilir ve parazitlerin nasıl ortadan kaldırılacağını bilirler. Ayrıca, deniz mahsullerinin kesilmesinden sonra meydana gelen biyokimyasal değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.

-Yakın zamana kadar, kadınların suşi şefleri olarak çalışması yasaklandı; çünkü saç yağı ve makyajının suşi tadını ve kokusunu değiştireceği düşünülüyordu. Buna ek olarak kadınların menstruasyon sırasında daha yüksek bir vücut ısısı olduğu ve sıcak ellerinin soğutulmuş balı bozduğu düşünülüyordu.

-Bir suşi şefi (itamae veya "kurul önünde") geleneksel olarak bir restoranda 10 yıllık bir eğitimden sonra çalışabilirdi. Bununla birlikte, modern suşi şefleri sadece 2 yıllık eğitimden sonra çalışmaya başlayabilir.

-Sağlıklı omega-3 yağ asitleri arasında suşi yüksek iken düzenli olarak suşi yemek cıvaya aşırı maruz kalmaya ve kalp rahatsızlığı riskini artırmaya neden olabilir. Büyük orkinos, kılıçbalığı, köpekbalığı ve uskumru gibi daha büyük balıklar, daha küçük, kirli balıkları avlamak için daha yüksek cıva seviyelerine sahiptirler.

-Suşi yiyerek bulaşabilen bazı hastalıklar, ringa solucanı, yuvarlak solucanlar ve diğer insan parazitlerini içerir. Sushi ayrıca birçok bakteriyel enfeksiyona neden olabilir.

-Karaciğer rahatsızlığı olan veya zayıflamış bağışıklık sistemine sahip insanlar (küçük çocuklar, yaşlılar ve hamile kadınlar gibi) suşi yemekten kaçınmalıdır.

-Bazı insanlar suşiye bağımlı görünüyorlar. Araştırmacılar bunun bir balık kasının yapısından dolayı olduğuna inanıyorlar. Balık, çiğ olarak hazırlandığında yumuşak ve pürüzsüz bir dokuya sahiptir. Piştiğinde bile, balıkların sığır etinden veya tavuktan daha hafif bir his var.

-ABD'de yaklaşık 3.946 suşi restoranı var. Japonya'da yaklaşık 45.000 suşi var.

-Standart bir nigiri suşi rulosu yaklaşık 350 kalori, 10 gram protein, 40 gr karbonhidrat, 3 gram doymamış yağ ve 0.5 gram sodyum içerir.

-Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Suşi restoranları yıllık geliri 2 milyar dolar kazanıyor.

-Suşi, tuz, tatlı, ekşi ve acıdan sonra "beşinci tat" ı temsil eder. Bu beşinci tat ya da umami, kuşkonmaz, domates, peynir, et ve kurabiyede de bulunur.


kaynak:  https://www.factretriever.com/sushi-facts
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
859 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın