• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
VATOZLAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 vatozlar hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Dünyada 200'den fazla(70,200,500'den fazla bu bilgi birçok kaynakta farklı) farklı vatoz türü bulunmaktadır.

-Köpek balıkları,foklar,deniz aslanları ve daha büyük balıklar tarafından avlanabilirler.

-Çoğu zaman, okyanus tabanı üzerinde gizlenirler. Vücutlarının şekli ve rengi, kumun altına kaymasına ve düşmanları için görünmez olmasına izin verir.

-Vahşi doğada 15 ila 25 yıl arasında yaşayabilirler.

-Her yıl 2 ila 6 arasında yavru meydana getirirler.Yavrular tamamen gelişmiş halde dünyaya gelip,ebeveynlerinin minik birer kopyalarıdır.

-Elektrik içeren kuyrukları avlarını şoklamak için güçlü bir elektrik akımı ortaya çıkarabilir.Atlantik torpido gibi bazı büyük türler, 220 voltluk inanılmaz bir patlama üretebilir.Dalıcıların bunlara karşı mesafeli olması öğütlenir,belli bir mesafe bırakılmalıdır.

-Antik yunanda diş hekimleri vatozların kuyruklarını anestetik işlemler için kullandılar.

-Boğazın bulunduğu alanlarda yaşayan insanlar dikenlerini silah yapmak için kullandılar (hançerler gibi). Zehir, ölü bir vatoz balığından alınsa bile ölümcül olarak kalır.

-Başlarının üzerinde 2 adet gözleri bulunur.Fakat avlarını bulmak için bunları kullanmaz.Yaydıkları elektrik sayesinde bir görüş elde etmelerini sağlayan elektro-sensörlere sahiptirler.

-Ağızları vücutlarının alt kısmında bulunur.kum midyeleri, karidesler ve midyeleri yakaladıklarında, güçlü çenelerini kullanarak yerler.

-Vatozlar, dünya çapında birçok mutfakta yenir. Singapur ve Malezya'da, havuç kömür üzerinde ızgara yapılır ve baharatlı soslar ile servis edilir.

-Dünyadaki tropikal ve subtropikal bölgelerde okyanuslarda bulunurlar. Sıcak ve sığ suları severler.Derinlerde ve denizlerde de görülebilirler.

-Akrabaları olan köpekbalıkları gibi kemikten değil de kıkırdaktan oluşurlar.

-Derileri egzotik ayakkabılar, botlar, kemerler, cüzdanlar, ceketler ve cep telefonları kutuları yapmak için sıklıkla kullanılır.Japonya'da  bazen Japon kılıcında alt katman olarak kullanılır, çünkü sert, kaba dokusu, üst katmanı kullanım sırasında kulp üzerinde kaymasını önler.

-150 milyon yıl öncesine ait dinozorlar döneminden fosillerine rastlanmıştır.

-2008 yılında mavi benekli vatoz Hull akvaryumunda(İngiltere'nin en büyük akvaryumu) ikiz yavrular dünyaya getirdi.Bu gelişme avrupa için bir ilktir.

-Yalnız yaşamaktan hoşlanırlar.Sadece beslenme,üreme ve göç etmek için bir araya gelirler.Binlerce yıldır her yıl beslenme alanlarına göç etmekten vazgeçmiyorlar.Göç grupları 10,000 vatoza ulaşabilir.

-Ne yazıkki son yıllarda vatoz sayısında ciddi bir azalış vardır.Bunun sebebi yaşam alanlarının tahribatı,iklim değişiklikleri etkilidir.Özellikle geleneksel Çin tıbbında kullanılmak üzere solungaçları için avlanırlar.Nesli tükenme tehlikesi altına girmiş türleri mevcuttur.

-En küçük vatoz, yaklaşık 10 santimetre çapında ve yaklaşık 400 gram kütlesindeki  kısa burunlu elektrik vatozudur. Okyanus manta vatozu, kanat genişliği 7 metreye kadar ulaşan en büyük vatozdur ve 2.000 kilograma ulaşabilmektedir.


kaynak:  https://www.natgeokids.com/au/discover/animals/sea-life/stingray-facts/
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
2311 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın