• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
URARTULAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
urartular hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Urartu, güneybatı Asya'nın eski bir ülkesidir, Karadeniz'in güneybatı kesiminde ve Hazar Denizi'nin güneybatısındaBugünkü sınırlarıylaysa  bölge Ermenistan, doğu Türkiye ve kuzeybatı İran arasında bölünmüştür.

-Urartu, M.Ö. 13. yüzyılın başlarından itibaren Asur kaynaklarına göre 9. ve 8. yüzyıllarda Ortadoğu'da önemli bir siyasi güç kazanmıştır. Urartular, M.Ö. 6. yüzyılda Ermeniler tarafından bölgeye getirildi.

-"Urartu" Asur kökenli bir kelimedir. Urartuların kendilerine modern Van'da bulunan Tushpa (Turushpa) başkentlerinden bahsedilir. Urartu yerleşimlerinin çoğu Fırat Nehri'nde bulunur. Fırat Nehri Türkiye'den  geçmektedir.

-Urartuların daha eski bir Ortadoğu halkı olan Hurrilerle ortak bazı özellikleri vardı. Her iki ülke de yakından ilintili diller konuşuyordu ve ortak bir ata dan (belki de milattan önce  3000'e ya  da daha önceye uzanan) ortaya çıkmış olmalıydı. Urartular, kültürel miraslarının çoğunu Hurrilere borçlu olsalar da, edebiyat ,askeri ve diplomatik alanda asurlulardan ileridirler.

-Dini konular üzerine yazılmış bir takım Urartu yazıtları, Ishpuini'nin hükümdarlığının sonuna kadar uzanıyor. Öyle görünüyor ki, o zaman devlet dini biçimi almış ve Urartu panteonunun hiyerarşisi onlar tarafından kurban edilen bir liste ile ifade edilmiştir.

-Sulama yoluyla ülkenin üretkenliğini artırmak için tasarlanan mühendislik projelerinin ilk kanıtı, Meinua dönemine aittir. Bol bir bahardan Van'ın güney kenarına kadar yaklaşık 45 kilometre uzunluğa sahip "Meinua Kanalı" dır.

-Yazıtlarda geçen ilk urartu kralının adı Aram'dır.Bilinen son Urartu kralı 4.Rusa'dır.4.Rusa yönetim merkezini Teişebaini'ye taşımıştır.Bu dönemde büyük göçler yaşanmıştır.Aynı zamanda bu dönem içerisinde Asur krallığı da sona ermiştir.

-Bilinen 15 tane Urartu hükumdarı vardır.

-3.Sarduri Asur kraliyet yıllıklarında bahsi geçen son Urartu kralıdır.Devletin gerileme dönemi hükumdarı olup,ülke kimmerler ve medlerin baskılarıyla yıpranmıştır.

-Sulama kanallarıyla ünlüdürler.Geliştirdikleri sulama kanallarıyla tüm şehri boydan boya ağ gibi sarmışlardır.

-1.Argişti devri devletin en parlak dönemidir.Bu dönemde Askeri ve ekonomik açıdan zirve görülmüştür.Ayrıca ünlü sulama kanalları da yine bu dönemde yapılmıştır.Erebuni kalesi Urartu topraklarına katılmıştır.

-Kralların sözlerine bakılarak milattan önce 13. yüzyılda Urartuların tek bir devlet olmadıkları birçok ayrı devletten oluştukları söylenebilir.Bu aşiretler 1.Sarduri döneminde birleşmiştir.Aramsa birleşik ararat krallığında geçen ilk kral ismidir.

-Tevrat'ta Urartulardan Ararat olarak ,Asur yazıtlarındaysa Uruatri olarak bahsedilmiştir.

-Van kalesindeki anıtsal yazıtlar,ilk Urartu yazıtları 1. Sarduri dönemine aittir.

-Ok-kalkan üretimi,çanak çömlek yapımı,taş seramik ve eşyacılık, bronz oymalar,duvar yazılarına Urartu döneminde rastlanır.

-Urartu dönemi boyunca Güneydeki düşmanları Asurlarla mücadele etmiştirler.Ayrıca Menua döneminde kuzeydeki yerel beyliklere ,Erzurum'daki yerel beyliklere de sefer düzenlenmiştir.

-Bu dönemden duvar resimlerine Erivan-Erebuni kalesinde rastlanır.Bunlar günümüze  kadar korunmuş ve müze haline getirilmiştir.Erebuni müzesinde görülebilir.

-Çok tanrılı bir dini inançları vardır.Belli tanrılar belli kelimeleri temsil eder.(Hara yol,Teişaba fırtına ve gök gibi)

-Mezarlarında kazılarda günlük eşyaları da bulunmuştur.Buradan ölümden sonraki yaşama inandıkları çıkarılabilir.

kaynak:  https://tr.wikipedia.org/wiki/Urartular
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
979 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın