• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
İPEK YOLU HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 ipek yolu hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-İpek Yolu, Doğu Avrupa'dan Çin'e uzanan, yol boyunca Hindistan ve İran sınırlarına dokunanyaklaşık 6437 kilometrelik bir ticaret yoluydu. İpek Yolu, M.Ö. 207'ye kadar olan Han Hanedanlığı döneminde M.Ö. 114 yılında genişleyerek 1400'lü yıllara kadar önemli bir ticaret yolu olmuştur.

-1500'lerde gemicilik ticaret için popüler hale geldi ve İpek Yolu ticaret olarak tarihe karıştı.

-İpek Yolu,ismini 1870'de Ferdinand van Richthofen adlı bir Alman coğrafyacısından almaktadır.

-pek Yolu aslında bir yol değildi. Tüccarların uzaktaki yerlerde iş yapmak zorunda kaldıkları kara ve deniz yollarını içeren karmaşık bir rota idi. Hava, baskınlar, doğal afetler ve haydutlar yolculuğa çıkanların güvenliğini tehdit edince gerçek rota sık sık değişti.

-Tüccarlar sıklıkla malları ipek yolunun kara bölümünde taşımak için develeri kullandılar.
-İpek Yolu üzerinde Çinli tüccarlar  tarafından taşınan tek ürün ipek değildi. Baharat ve porselen ve diğer ürünler takas veya satmak için  6437 kilometrelik yol üzerinde taşınmıştır.( Parfüm, mücevher, mercan, fildişi, kürk, barut, cam boncuklar da buna dahil.)

-Avrupalıların satmak üzere Çin'e getirdiği ürünler arasında şarap, köleler, hayvanlar, sofra takımları, yün ve Akdeniz renkli camlar,değerli taşlar  yer alıyordu.

-Yola ipek yolu adının verilmesinin sebebi yol üzerinden taşınmış en alışılagelmedik maddenin ipek olmasıdır.

-İpek taşınması çok hafifti ve aynı zamanda  çok değerliydi. Boyalı rulolar, halılar, giyim eşyaları, halılar ve nakışlar gibi ham haliyle satıldı.

-İpek Yolu üzerinde baharatlar, yiyecekleri korumak ce çürümelerini engellemek  Batı'daki ticaret için önem taşıyordu. Popüler baharatlar arasında karanfiller, biber, kimyon,zencefil, hindiba unu, safran ve tarçın bulunuyor.

-Çin ve Orta Asya'da tüccarlar, çoğu zaman develeri, atları ve hatta yakları(tibet sığırı) mallarını taşımak için kullanıyorlardı.

-İpek Yolu'ndaki en büyük ve etkileyici şehir, Çin'in pek çok rotasında bulunan Semerkand'tı.

-Semerkand o dönemdeki dünyanın en büyük şehridir.

-İpek Yolu'nu dolaşan bazı tüccarlar tüm rotayı dolaşmadılar. Bir şehirden diğerine ve oradan evlerine döndüler.Mallar, uzaklara ulaşıncaya kadar rota boyunca ticaret edilecekti.

-İpek Yolu'nu dolaşan büyük karavanlardan çoğu ağır şekilde korunuyordu. Bu karavanlar korumasızlarsa haydutlar için kolay hedeflerdi.

-Bazıları, Avrupa'yı kasıp kavuran, tahrip eden Kara Ölümün(vebanın) tüccarlar tarafından İpek Yolu üzerinden taşınmış  olabileceğine inanmakta ve bu salgın Avrupa'nın nüfusunun büyük bir yüzdesinin hayatını kaybetmesine  neden olmuştur.

-Çin'e seyahat deneyimini anlatan ilk Avrupalı ​​Marco Polo, İpek Yolu'ndaki en ünlü tarihi figürlerden biriydi.

-Çin, Kazakistan, Moğolistan ve Rusya arasında çalışan ve Yeni İpek Yolu olarak anılan Avrasya Köprüsü adı verilen bir demiryolu var.

kaynak:  http://www.softschools.com/facts/world_history/silk_road_facts/2236/
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1005 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın