• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
LEOPARLAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 leoparlar hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Çoğu leopar açık renklidir ve kürkleri üzerinde koyu lekeler vardır. Bu lekelere "rozet" denir; şekilleri gül şekline benzer. Kürkleri çok karanlık olduğu için lekeleri görmenin zor olduğu  siyah leoparlar da vardır.

-Leoparlar dünya çapında çeşitli yerlerde bulunabilir - Sahra altı Afrika, Kuzey Afrika, Orta Asya, Hindistan ve Çin en sık görüldükleri yerlerdir.

-Leoparlar hızlı kedicikler olup saatte 58 kilometre hız yapabilirler. Vücutları süper yaylıdır. Ve  havada 6 metre ileriye sıçrayabilirler - bu, baştan başa uzanan üç yetişkinin uzunluğundan bile fazladır.

-Leoparlar çok yalnızdır ve zamanlarının çoğunu yalnız geçirir. Her birinin kendi toprağı vardır ve ağaçlara çizik bırakır, idrar kokusu işaretleri ve diğer leoparları uzak durmaya ikna etmek için gürlerler. Erkekler ve dişiler aynı topraklardan geçer ancak yalnızca çiftleşip,yollarına devam ederler.

-Oldukça geniş bir diyetleri vardır.Etçildirler,en sık beslendikleri canlılar böcek,antilop,çeşitlli kemirgenler,geyik,maymun ,balıktır.

-Leoparlar yetenekli dağcılardır ve gün boyunca ağaç dallarında dinlenmek ister. Aynı zamanda güçlü de olduklarından avlarını ağaçlara taşıyabilirler.Bu sayede avlarını sırtlanlar gibi leş yiyicilerden de korumuş olurlar.

-Gündüzleri çoğunlukla ağaçlarda dinlenip,kamufle olmayla ya da mağaralarda saklanarak harcarlar.Geceleriyse aktiftirler.Yiyecek aramaya bu saatlerde çıkarlar.

-Leopar potansiyel bir av gördüğünde bacaklarını büker ve kafasını yere eğer.Daha sonra avına 5-10 metre yakınına gelecek şekilde sessizce yaklaşır.Avına doğru koşup boğaz ya da boynundan ısırır.Tek bir darbe bile küçük kuşlar ,yavru kedigiller için ölümcüldür.

-Dişi leoparlar, yılın herhangi bir zamanında doğurabilirler,genellikle doğum  yaptıkları zaman iki veya üç yavru verirler. Anneler yaklaşık 2 yaşına kadar (avlanmak ve kendilerine bakmak için yaşlandıklarında) yavrularıyla birlikte kalırlar.

-Leoparlar birbirinden farklı çağrılarla birbirleriyle iletişim kurar. Örneğin, bir erkek bir başkasını onun varlığından haberdar etmek istediğinde, boğuk, çınlamış öksürük sesi çıkarırken. Kızgınlarken evcil kediler gibi mutsuzlar ve rahatlarken homurdanıyorlar.Yani çıkardıkları seslerden moralleri hakkında ciddi ipuçlarına sahip olmak mümkün görünüyor.

-Kürkünün renginde ve uzunluğunda bulundukları habitata göre oldukça büyük değişiklikler fark edebilirsiniz. Soğuk ülkelerde yaşayan leoparların genellikle daha uzun ve ergonomik kürkleri vardır.

-Yağmur ormanlarının leoparları altın rengindedir.

-Dişi leoparlar eşi benzeri olmayan bir koku bırakır ve vücudunu ağaçlara karşı sürtünerek kokusunu orada çiftleşmeye hazır olduklarının bir göstergesi olarak bırakır.

-Onların denge sağlamasına ve keskin dönüşler yapmalarına yardımcı olan uzun kuyrukları vardır.

-Vahşi doğada yaşayan bir leoparın ömrü genelde 12-15 yıl arasında değişir ve hayvanat bahçesinde yaşayan bir leoparın ömrü yaklaşık 23 yıldır.

-Leoparlar genelde aslanlar kadar kükremez,fakat oldukça sinirli olabilirler.

-Bazı insanlar Leoparların kemik ve bıyıklarının hasta insanlara şifa verebileceğine dair garip bir inanca sahiptir.

-Onlar iyi yüzücülerdir ve suda olmayı severler. Bu yüzden balık ve yengeç avında oldukça başarılılar.

kaynak:  http://factslegend.org/20-facts-leopard/


https://www.natgeokids.com/uk/discover/animals/general-animals/leopard-facts/
  
3461 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın