• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
ŞARAPLAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 şarap hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

Şarap, fermente edilmiş üzümlerden veya diğer meyvelerden yapılan (nadiren) alkollü bir içecektir.

Şarap üzümlerle yapılır, ancak marketlerde bulacağınız tipik üzümlerden değil. Şarap üzümleri (latin adı: Vitis vinifera) kalın tohumlu, küçük, ve tatlıdır. Binlerce farklı şarap üzümü çeşidi vardır.

İnsanoğlu tarafından bilinen en eski içeceklerden biridir.

Arkeologlar, genellikle şarap yapımının kanıtı olarak kabul edilen ve M.Ö. 8000 yılına dayanan üzüm çekirdekleri (tohumlar) buldu. Türkiye, Suriye, Lübnan ve Ürdün'de. Ekili asmaların en eski kalıntıları (daha sonra Sovyet) Gürcistan'da milattan önce 7000-5000'de bulundu.

Şarap içmenin ilk bilinen örneği, Ur Standardı olarak bilinen 5000 yıllık bir Sümer panelinde bulunur.

Antik Yunan'da akşam yemeği sunucusu konuklara zehirli olmadığını ispatlamak için her zaman şarap yudumlayan ilk kişi olurdu.

Yaygın olarak tıbbın babası sayılan Hipokrat'ın  reçetelerine (bulunmuş ve kaydedilmiş olanlar) bakıldığında neredeyse tüm "reçeteleri" şarapları hastalarını rahatsız edenlerin tedavisi olarak dahil etmiştir.

İncil Kituruki'nin tamamında sadece Jonah Kitabı asma ya da şaraba atıf yapmaz.

İsa suyun şarap haline getirdiğinde, düğün ziyafetinde ilk mucizesini gerçekleştirdi.

Ortaçağda, günün en büyük ve en yenilikçi şarap üreticileri manastır emirleri idi. Cistercians ve Benedictines özellikle hazır şarap üreticileri idi ve toprakların yerinden yere nasıl değiştirildiğini keşfetmek için dünyanın tadına vardığı söyleniyor. Bulguları bugün hala önemli.

Kiliseler ve manastırların yanı sıra, iki büyük ortaçağ kuruluşu gelirlerinden çoğunu şaraptan elde ettiler: hastaneler ve üniversiteler. En ünlü ortaçağa ait şarapla donatılmış hastane (şimdi bir müze), Beaune, Fransa'daki güzel Hôtel-Dieu'dur.

Dünyanın en büyük köpüklü şaraplarından biri olan şampanya, Halk tarafından Benedikt keşişi Dom Pierre Perignon (1638-1715) tarafından yanlışlıkla icat edildiği düşünülüyor. Şampanya icat etmemiş veya keşfetmemiş olmasına rağmen, bugün hala kullanılmakta olan birçok ilke ve işlemi kendi üretiminde kurmuştur. Ve sözde köpüklü içeceği içtikten sonra "Ben yıldız içiyorum" dedi.

Toprak tipi, iklim, eğim derecesi ve güneşe maruz kalmanın kombinasyonu bir bağın terroirini oluşturur ve her bağ ile her şarabın benzersiz olmasını sağlar.

Açık artırmada satılan en pahalı şişe şarap 1947 Fransız Cheval-Blanc bir şişe için ödenen miktar 16 Kasım 2010'da Christie's, Cenevre, İsviçre'de satılan 192.000 £ (304.375 $) oldu. Şişe özel bir koleksiyoncuya satıldı ve önceki rekoru aştı. Şarap, Bordeaux çeşididir. ~ Dünya Rekorları Guinness Kitabı 2015 ~

Speyer şarap şişesi büyük olasılıkla dünyanın eski şarabıdır ve orijinal olarak bölgedeki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Speyer kentinin yakınlarındaki Almanya'nın Rheinland-Pfalz bölgesi olan 1867'de bulundu. Bu eser o zamandan beri "dünyanın en eski mevcut şarap şişesi" olarak bilinir hale geldi. Şişe, milattan sonra 325 ve 350 yılları arasında tarihlendi ve dünyada bilinen en eski eski açılmamış şişedir.

Şarap üreten ilk 10 ülke: 1.İtalya, 2.Fransa, 3.İspanya, 4.Amerika Birleşik Devletleri, 5.Arjantin,
6.Avustralya, 7.Güney Afrika, 8.Almanya, 9.Şili, 10.Portekiz

Şarap testçileri, şarapları güçlü aromalarını tamamen serbest bırakmaya teşvik etmek için kadehlerini döndürürler. Çoğu, aromaları toplamak ve  dökülmelerine izin vermek çin kadehlerin  üçte birinden fazla doldurmayın.

Çoğu şarap  aromalarını tutmaya yardımcı olmak için hafifçe kavisli bir bir bardakta servis edilir. Cam inceltildiğinde ve kenar ne kadar ince olursa, o kadar iyi olur. Parlayan, trompet şeklindeki bir sınıf aromaları dağıtır.

Şarap tadarken şarapları bir iki dakika ağzınızda tutun ve sonra yutun ya da tercihen tükürmeğe dökün. Oldukça iyi bir şarap uzun bir lezzet verir.
Şarap kadehleri ​​daima kök ile tutulmalıdır, böylece şarap elinizle aşırı derecede ısıtılmamalıdır.

Şarap ve yiyecek bir araya getirildiğinde, "sinerji" ya da yalnızca yiyecek veya içeceklerin sunduğu ötesine üçüncü bir lezzet katar.

Daha zengin, daha ağır gıdalar genellikle daha zengin, daha ağır şaraplar ile güzeldir; Daha hafif gıdalar hafif şaraplar ister. Ayrıca, kırmızı şarap genellikle kırmızı et, beyaz et ve balıklı beyaz şarap ve tatlılı tatlı şaraplar ile servis edilir.
Önce hafif şaraplar servis etmek ve daha sonra bir yemek boyunca daha ağır şaraplara taşımak gelenekseldir. Ayrıca, beyaz şarap önce kırmızı, daha yaşlı genç şarap ve tatlı önce kuru şarap servis edilmelidir.

Beyaz şaraplar için servis sıcaklıkları, 10 - 15ºC (50 - 60ºF) arası kırmızı şaraplara göre 7 - 10ºC (45 - 50ºF) daha düşük olmalıdır.

Geleneksel olarak şarap kadehi dik tutulmaz, yan tutulur.

kaynak:  http://justfunfacts.com/interesting-facts-about-wine/
  
2564 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın