• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
SİVRİSİNEKLER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
sivrisinekler hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Sivrisineklerin yaklaşık 3.500 türü vardır, ancak yalnızca birkaç yüz türü insan kanını emer.

-Bir sivrisinek tarafından ısırıldıysanız,bu dişi bir sivrisinektir.Erkek sivrisinekler genelde bitkilerle ilgilenir.Dişi sivrisineklerse yumurtlamadan önce kana ihtiyaç duyar.

-Dişiler yumurtalarını genelde sığ sulara bırakır.Bu yüzden sivrisinek kalabalığı istemiyorsanız.Evinizin yakınlarındaki sığ sulardan kurtulun.

-Dişinin salyası ,kanı daha kolay emmesini sağlayan,kanın pıhtılaşmasını önleyen Antikoagülan içerir.Bu salya kurbanın bağışıklık sisteminden alerjik bir tepki verir.Bu yüzden sivrisinek ısırılmasından sonra kaşıntı yaşarız.

-Sivrisineklerin ortalarda olmadığı saatler öğleden sonra havanın çok sıcak olduğu saatlerdir.Bu saatlerde daha serin noktalarda dinlenirler.

-Sivrisinekleri nefes ve terimizde bulunan karbondioksit, laktik asit ve oktenol cezbeder. Bedenimizdeki ısıyı ve nemi de hissederler.Bira içenleri ısırmayı tercih ettikleri bilinmektedir.

-Sıtma her yıl dünya çapında yaklaşık 250 milyon insana bulaşır.Ve bunların 1 milyonunu öldürür.(1 milyonun çoğunluğunu Afrika'daki çocuklar oluşturmaktadır.)Bu ölümlerin beşte birine sahte sıtma ilaçları neden olmaktadır.

-Kuşlar  Batı Nil Virüsünün ABD genelinde yayılmasından dolayı suçlanmıştır. Ancak 2010'da yapılan bir araştırma  hastalığın 2001'den 2004'e kadar  yayılmasından sorumlu olanların günde 4 kilometre  yol kat edebilecek sivrisineklerin  olduğunu gösteriyor.

-Bir sivrisinek kanadını saniyede 300-600 defa çırpar.

-Tuz bataklığı sivrisinekleri, üremek için yaşam alanlarından 160 kilometre uzağa gidebilir.

-Yetişkin bir sivrisineğin ömrü 5-6 ay arasındadır.

-Sivrisinekler 20 metre ötedeki karbondioksiti algılayabilir.

-Erkek ve dişi sivrisinek buluştuğunda vızıltıları aynı senkrondadır.

-Bazı bilim adamları sivrisineklerin ortadan kalkmasının bir sorun oluşturmayacağına inanıyor.Bazılarıysa kurbağa ve çeşitli sürüngenlerin besin kaynağı olduklarından bunun ekosisteme ciddi zarar verebileceğinden endişeli.


KAYNAK:  http://www.smithsonianmag.com/science-nature/14-not-so-fun-facts-about-mosquitoes-36242998/
http://insects.about.com/od/flies/a/10-facts-about-mosquitoes.htm
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1623 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın