• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
OPERA HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 opera hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Opera kelimesi latince iş anlamına gelen opus kelimesinden gelmektedir.

-Soap opera terimi   1939 yılında sabun fabrikaları tarafından desteklenen gündüz radyo progamları için küçümseyici bir terim olarak kullanılmıştır.

-Ünlü soprano francesca cuzzoni   george frideric handel 'in otto operasında  falsa imagine bestesini seslendirmeyeceğini söylediğinde   handel belinden tutmuş.Seslendirmediği takdirde onu pencereden atacağını söylemiştir.

-17. yüzyılda kadınların sahnede hatta koroda dahi şarkı söylemesine izin verilmedi.Bu dönemde  soprano,mezzo,alto parçaları kastratolar tarafından seslendirilmiştir.

-İtalyan kastrato baldassare ferri  1610-1680  yıllarında yaşamıştır.Ferri o kadar ünlü olduki hayranları onunla şehrin 3 kilometre dışında buluşup,arabasını çiçeklerle doldurdu.

-Alman operasının kurucusu  christoph willibald von glück  1714-1787  yılları arasında yaşamış.Operayı dramatik ve doğal olmayan uygulamalardan ayırmış, daha gerçekçi bir hale dönüştürmüştür.Ayrıca mozart ve wagner gibi büyük sanatçıları etkilemiştir.

-Beethoven müzik yaşamında fidelio adında tek bir opera yazmıştır.11 yıl üzerinde çalışmış.Tekrar tekrar gözden geçirmiş.Sağırlığının onu depresyona ittiği dönemlerde 1805 yılında yayınlamıştır.

-Mozart ilk operası olan bastien ve bastienne'yi 12 yaşındayken bestelemiştir.

-Opera sonrası sahnede erkek varsa bravo , kadın varsa  brava  ;  2 ya da  daha fazla kişi varsa  bravi diye tezahurat yapılır.

-1957 yılında yayınlanan  "what's opera doc ?" çizgi filminde bugs bunny  richard wagner e ait olan  nibelung yüzüğü operasını seslendirmiştir.Bu bölüm 1994 yılında  50 büyük çizgi film arasında kabul edilmiştir.

-Opera italyada rönesans zamanında 16. yüzyılın son 10 yılında ortaya çıkmıştır.Kendilerine florentine camarata diyen bir grup şair,sanatçı ve müzisyen  bir araya  gelip  bir yunan tiyatrosu canlandırıp , operayı geliştirmişlerdir.

-İlk opera eseri  italyan jacopo tarafından 1600 yılında bestelenmiştir.Eserin adı euridice dir.


KAYNAK: https://www.factretriever.com/opera-facts
  
1815 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın