• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
İTALYA HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 italya hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-İtalya ismi  güney italya kabilelerinin de sembolü olan boğadan gelmektedir.İtalia buzağı toprakları anlamına gelmektedir.

-İtalyanın yüzölçümü sicilya ve sardunya dahil  301.4746 kilometre kare olup, arizonadan biraz daha geniştir.

-İtalya avrupanın en kalabalık ülkelerinden biridir.Nüfusu 2013 itibariyle 59,83 milyondur.

-Ülkenin neredeyse 5 te 1 i dağ ve tepelerden oluşmaktadır.

-İtalya avrupaya yemek yapmayı öğretti diyebiliriz.Kökeni burası olmasa da  dondurma,kahve,meyveli turtaları dünya ,avrupa italya sayesinde tanımıştır.
Ayrıca ilk fransız kızartmalarının da burada yapıldığı iddia ediliyor.

-İlk italyan yemek kitabı bartolomeo sicci tarafından  1474'de yazılmıştır.

-Parmesan peyniri italyanın parma kentinde ortaya çıkmıştır.Ayrıca yine italyada ortaya çıkan gorgonzola,mozarella,provolon ve ricotta gibi birçok peynir türü de mevcuttur.

-Pizzanın ne zaman icat edildiği bilinmiyor fakat napoli kentinin pizzayı popüler yaptığı biliniyor.

-Roma üniversitesi milattan sonra 1303 te katolik kilisesi  tarafından kurulmuş olup, dünyanın en eski üniversitelerinden biridir.La sapienza (bilgi) diye adlandırılmaktadır.150,000 öğrenci bulunduğu avrupanın en büyük üniversitesidir.

-İtalyanın içinde san marino ve vatikan olmak üzere 2 tane bağımsız devlet vardır.

 san marino hakkında bilgi


-İtalyada bulunan san marino milattan sonra 301 de kurulmuş olup, dünyanın en eski cumhuriyetidir.Ve dünyanın en eski sürekli anayasasına sahiptir.Günümüzde 30,000 den az vatandaşa sahiptir.

-Pinokyonun yazarı carlo collodi  italyalıdır.ve pinokyo çam fıstığı anlamına gelmektedir.

-İtalyada diğer avrupa ülkelerine kıyasla daha fazla deprem meydana gelmektedir.1693 te sicilyada meydana gelen bir depremde yaklaşık 100,000 kişinin hayatını kaybettiği söylenmektedir.Yakın zamanda italyada meydana gelmiş en ölümcül deprem  1980 de napolide meydana gelmiş 3000 kişi hayatını kaybetmiştir.

-Avrupada en fazla volkana sahip ülke italyadır.Bunun sebebi italya yarım adasının fay hatları üzerinde bulunmasıdır.Son yüzyıl içerisinde  3 büyük volkan etna,stromboli ve vezüv patlamıştır.

-Avrupadaki birçok ülke gibi italya da veba salgınından etkilenmiştir.Salgın ortadoğudan dönen italyan tüccarlar vasıtasıyla yayılmış , 19. yüzyılda ortadan kalkmıştır.

-1851 den 1985 e   yaklaşık 26 milyon kişi daha iyi bir yaşam için italyayı terk etmiştir.Daha sonra bu insanların sadece  4 te 1 i  geri dönmüştür.

-Avrupanın en yüksek noktası italyada bulunan monte bianco(beyaz dağ) dur.Yüksekliği   4.807.001 metre olup , alplerin bir parçasıdır.

-İtalyanın kuzeyinde soyadları "i" ile güneyinde "o" ile bitirme eğilimi vardır.En yaygın kullanılan soyadı russo dur.

-İtalyanın ekonomisi yirminci yüzyılın ilk yarısında diğer avrupa ülkelerinden geri kalmıştır.Şu and dünyanın en büyük yedinci ekonomisidir.

-İtalyanın başkenti romadır.Ebedi şehir olarak da bilinir.Yaklaşık 3000 yıllıktır.1871 yılından bu yana resmi olarak italyanın başkentidir.Kolezyum, sistine şapeli ,trevi çeşmesi gibi ünlü yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

 roma hakkında bilgi


-Her yıl 50 milyondan fazla turist italyayı ziyaret etmektedir.Turizm italya için hayati önem taşımakta olup , milli gelirinin %63 ünü sağlamaktadır.

-Futbol italyanın en popüler sporudur.Milanda bulunan ünlü san siro stadının kapasitesi 85,000 dir.İtalya  1934,1938,1982 ve 2006 yıllarında dünya kupasını  kazanmış.Ve bu alanda brezilyadan sonra ikinci gelmektedir.


KAYNAK: http://www.factretriever.com/italy-facts
  
4186 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın