• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
ÇİN SEDDİ HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 çin seddi hakkında ilginç bilgiler,bilinmeyenler

-Çin seddi 289 kilometre yükseklikten gözle görülebilir.

-Çin seddi antik dünyanın yedi harikasından biri olmasa da ,orta çağın yedi harikasından biridir.

-1987 yılında birleşmiş milletler eğitim,bilim ve kültür örgütü(UNESCO) dünyanın en büyük ulusal ve tarihi yerleri listesine çin seddini dahil etmiştir.

-Çin seddi dünyanın en uzun insan yapımı yapısıdır.

-Son 2000 yıl içinde inşa edilen çin savunma duvarlarının uzunluğu yaklaşık 50,000 kilometredir.Dünyanın çevresinin 40,000 kilometre olduğunu düşünürsek bu oldukça fazla.

-Efsaneye göre bir ejderha çin seddinin yapımına iş gücü olarak yardım etmiştir.

-1966-1978 çin kültür devrimi sırasında çin seddi despotluğun simgesi olarak görüldü.Ve insanlar evlerinde veya çiftliklerinde kullanmak üzere çin seddinden tuğla almaya teşvik edildi.

-Romancı franz kafka(1883-1924) büyük bir mühendislik harikası olarak gördüğü çin seddini övmüştür.Hatta "çin seddi" adında kısa bir hikayesi de vardır.

-Pirinçte bulununan amilopektin(yapışkanlığı sağlar).Çin seddinin yapımında  toprak ,kerpiç ve taş ile beraber dayanıklılığı arttırmak için kullanılmıştır.

-Ming hanedanlığından önce seddin yapımında toplamın %70 i toprak ve kerpiçten yapılmıştır.Tuğla ming hanedanlığından sonra kullanılmıştır.

-El arabasını çinliler icat etmiştir.Ve bunu çin seddinin yapımında kullanmışlardır.

-Çin seddinin gansu eyaletindeki bir bölümü önümüzdeki 20 yıl içinde erozyondan dolayı yok olabilir.

-Çin seddinin batı kesimindeki gözetleme kuleleri ipek yolundan geçişlerde güvenliği sağlamıştır.

-Çin seddi en son çin halk cumhuriyeti-japon imparatorluğu arasındaki  savaşta 1938 yılında kullanılmıştır.Kurşun izleri halen durmaktadır.

-Çin seddinin en yüksek noktası pekinde heita dağında yer almaktadır.Yüksekliği 1534 metredir.En alçak noktasıysa deniz seviyesinde laolongtouda yer almaktadır.

-2004 yılında 41.8 milyon kişi çin seddini ziyaret etmiştir.KAYNAK:  http://www.factretriever.com/great-wall-of-china-facts


  
3705 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın