• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 çok ilginç bilgiler
PENGUENLER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER,BİLİNMEYENLER
 penguenler hakkında bilgi

-Penguenler uçamayan 40 kuş türünden sadece biridir.Diğer türlere kivi,cassowary ve deve kuşu örnek verilebilir.Güney yarımkürede daha fazla uçamayan kuş bulunur.

-Toplam 17 penguen türü vardır.Bunlardan 13 ünün nesli  tükenme tehlikesi altındadır.

-Dik sorguçlu penguen son 20 yılda nüfusunun %70 ini kaybetmiştir.Macellan pengueniyse 1970 lerden  itibaren nüfusunun %50 sini kaybetmiştir.Bu yüzyılda nesillerinin tükenmesi %30 dur.Buna petrol,ticari balıkçılık,küresel ısınma,insan yerleşmesi gibi faktörler neden olmaktadır.

-Penguenlerde cinsiyet ayrımı zordur.Genelde erkekle dişi benzerdir.

-Macellan penguenleri isimlerini  1520 yılında onları ilk defa gören ferdinand macellandan almışlardır.Her yıl arjantin kıyılarında yağ atıklarından 20,000 yetişkin 22,000 yavru macellan pengueni hayatını kaybetmektedir.

 macellan pengueni hakkında bilgi


-Penguenler çakıl taşı yutarlar.Bunun sindirimlerine iyi gelmesi ve yutulan taş ağırlık yaptığından dalışlarını kolaylaştırmasıyla alakalı olduğu düşünülmektedir.

-Penguenlerin dişleri yoktur.Avlarını gagalarıyla avlarlar.Gagalarının ve dillerinin üzerinde dikenler vardır.

-Penguenler tüm yiyeceklerini denizden bulurlar.Ve etobur beslenirler.Çoğunlukla balık ve kalamarla beslenmelerine rağmen karides,yengeç ve çeşitli deniz kabuklularıyla da beslenebilirler.Büyük bir penguen tek dalışta 30 tane balık toplayabilir.Sadece balıkla beslenen penguenlere (bu diğer hayvanlar içinde geçerli) balıkçıl denir.

-Penguenler her gün günün birkaç saatini tüylerini temizleyerek geçirirler.Eğer bunu yapmazlarsa tüyleri su geçirmez özelliğini yitirir.

-Penguenler yılda en az bir kez tüy değiştirir.Bu esnada buz üstünde olurlar ve suya girmezler .Bu 1 hafta sürer ve penguenler yarım kilo kaybeder.

-Dünyada en yüksek sayıda bulunan penguen türü 11,654,000 çift ile makaroni penguenleridir.

 makaroni pengueni hakkında bilgi


-Penguenler çok sosyal kuşlardır.Beslenme ve yüzme esnasında gruplar halinde gezerler.Antartikadaki bazı penguen kolonilerinin sayısı 20 milyonu bulabilir.

-Kral penguenler 10,000 penguenlik kolonilerle üreyebilir.Her penguen komşusunun yanında yuva yapar.

-Güney georgia adaları 100,000 çiftlik üreme kolonileriyle kral penguenlere ev sahipliği yapar.

-Bir penguenin normal vücut sıcaklığı 38 derecedir.

-İmparator penguen tüm kuş türleri içerisinde en ağır 5. türdür.Yavrunun yumurtadan çıkmasını bekleyen erkek imparator penguen bu süreçte yaklaşık 11 kilogram kaybeder.

-Bir penguen yaşamının %75 ini suda geçirir.

-Bütün penguenler soğuk iklimde yaşamaz.
KAYNAK:  http://www.factretriever.com/penguin-facts
  
13422 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın